Saç Bakım Tüyoları

Konu saç bakımı olduğunda beslenme düzeniniz, hava durumu ve saç bakımına olan genel yaklaşımınız gibi pek çok faktör kritik öneme sahiptir. Saçınızı içten dışa beslemenin ve olası hasarlardan korumanın yollarını paylaşıyoruz.

Daha Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Yapabilecekleriniz

Daha Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Yapabilecekleriniz

Ilık Suyla Duş Alın

Çok sıcak suyla duş almak; kafa derinizi tahriş edebilir ve muhtemelen saç tellerinizin uzadıkça zayıflamasına neden olur. Saçınıza biraz ışıltı vermenin kolay yolu da aynı şekilde suyun sıcaklığını düşürmektir. Soğuk su ile saçınızı duruladığınızda kütikülleri kapatırsınız. Kapalı kütiküller ışığı yansıtır ve saçın parlak görünmesini sağlar. Daha parlak ve bakımlı görünüm istiyorsanız, saç tellerinize biraz ışıltı vermek için koruyucu yağ, krem ​​veya serum kullanabilirsiniz.

saç bakımı sırları

Isı ile Şekillendirmekten Kaçının

Saçınızı ve saç kütiküllerinizi korumak için ısıyla şekillendirmeyi minimumda tutun. Çünkü saç telleri, yüksek ısı karşısında nemini yitirerek yıpranmalara açık hale gelir. Saçınızı kendi kendine kurumaya bırakabilirsiniz. Eğer kurutmak istiyorsanız, saç kurutma makinesinde air dry seçeneğini deneyebilir ya da en düşük ısıyı tercih edebilirsiniz. Isı ile saç şekillendirmeyi özel günlere bırakın. Düzleştiriciler saça doğrudan ısı uygular, saçınıza şekil vereceğiniz zaman düzleştiriciye göre daha az doğrudan ısı uygulayan fön makinelerini tercih edebilirsiniz.

Geniş Dişli Bir Tarak Kullanın

Islak saç kırılmaya eğilimlidir. Saçınızı kurumaya bırakın ve ardından taramak için geniş dişli bir tarak kullanın. Bu tarz bir tarak saçınızın zarar görmesini engeller.

Düzenli Olarak Kestirin

Kestirmekten kastımız tamamen kısaltmak değil, tabii tercih sizin. Saç kırıklarından kurtulmak için her 6-8 haftada bir kırık aldırabilirsiniz. Saç kırıklarını aldırmak, sihirli bir şekilde saçın daha hızlı uzamasını sağlamaz. Saç uzaması kafa derisinde gerçekleşen bir durumdur, ancak kırık aldırmak daha sağlıklı saç telleri elde etmenizi sağlayabilir.

Saçı Güneşe Karşı Korumanın Yolları

Güneşe Karşı Gardınızı Alın

Yazın UV filtreleri içeren bir saç bakım ürünü uygulamayı günlük bir alışkanlık haline getirin. Bu ürünler saçı güneşin zararlarından korur ve boyalı saçlarda renk solmasını önlemeye yardımcı olur. Dışarıda çok zaman geçirecekseniz, geniş kenarlı bir şapka takın. Böylece sadece saç tellerinizi korumakla kalmaz, aynı zamanda cildinizi de korumuş olursunuz.

Daha Fazla Su İçin

Yeterli miktarda su içmek her konuda olduğu gibi saç bakımı konusunda da önemli. Dış nemlendirme ile birlikte içten nemlendirme, dengeli ve sağlıklı saçın anahtarıdır. Nemlendirici saç bakım ürünleri ve yağları kullanıyor olabilirsiniz, ancak yeterli miktarda su içmek de saç sağlığını iyileştirme de rol oynar.

Doğru Şampuanı Seçin

Yanlış şampuan veya şekillendirici kullanmak saçta ciddi hasarlara neden olabilir. Saç tipinize (yağlı, normal, kuru) uygun ürünleri kullanın ve kepek gibi sahip olduğunuz sorunlara yönelik seçimler yapın. Amonyum lauril sülfat veya sodyum lauril sülfat gibi sert içerikli şampuanlardan kaçınmaya çalışın.

Saç tipiniz için özel olarak formüle edilmiş bir şampuan ve saç kremi seçin. Örneğin, saçınızı boyarsanız, boyalı saçlar için tasarlanmış bir şampuan kullanabilirsiniz. Saçınız hasar gördüyse veya kimyasal işlem gördüyse 2’si 1 arada şampuanları tercih edebilirsiniz.

Yüzerken Saçınızı Koruyun

Yüzerken Saçınızı Koruyun

Yüzmeden önce saçınızı ıslatarak ve şekillendirerek saçınızı klorun zararlı etkilerinden koruyun. Kafanıza tam oturan bir bone de takabilirsiniz. Yüzdükten sonra kaybolan nemi geri kazandırmak ve saçı klordan arındırmak için özel olarak formüle edilmiş bir yüzücü şampuanı ve yoğun saç kremi kullanın.

Yıkama Sıklığını Saç Tipinize Göre Ayarlayın

Saçımızı hangi sıklıkta yıkamamız gerektiğine dair birçok varsayım var. Bazıları gün aşırı yıkamayı, bazıları ise haftada bir kereden fazla yıkamamayı öneriyor. Ancak saç sağlığını garanti eden hızlı bir yöntem ve tek bir kural yok. Aslında bu sorunun cevabı saç tipinize bağlı. Saçı günlük yıkamak, kurumasına neden olabilir, ancak diğerlerinden daha fazla nemlendirebilen şampuan çeşitleri de mevcut. Nemlendirici yönü yüksek sampuanar ile saçı fazla kurutmadan orta yolu bulabilirsiniz.

Saçınızı Sıkı Şekilde Toplamayın

Atkuyruğu ve örgüler, kişisel tarzınızı sergilemenin harika yollarıdır. Ancak çok sıkı olduklarında saçı kırabilir ve saç köklerine zarar verebilirler. Günün her saati saçınızı sıkı bir şekilde toplamak saçınızın dökülmesine bile neden olabilir. Saç tellerinizi mümkün olduğunca özgür bırakın.

Kuru Saçları Yağ ile Canlandırın

Saç sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını saç kreminize karıştırmak pratik bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Ne kadar yağ kullanacağınız saçınızın yapısına bağlı. İstediğiniz sonuçları elde edene kadar farklı miktarlar kullanarak deneyebilirsiniz. Ardından saç kremini normalde yaptığınız gibi uygulayabilirsiniz. Saçınıza ekstra nem vermek için yağı saç kreminizle karıştırmak yerine tek başına kullanmayı da deneyebilirsiniz. Saçınız özellikle kuru ve kıvırcıksa, aşağıdaki yöntemler size yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağını kullanmanın pek çok yolu bulunuyor:

Saç kremi: Saçınızı normal şekilde şampuanlayın ve ardından Hindistan cevizi yağını saçınızın ortasından uçlarına kadar sürün ve tarayın.

Saç maskesi: Hindistan cevizi yağını saçınıza sürün ve yıkamadan önce birkaç saat bekletin.

Saç koruyucusu: Hindistan cevizi yağını saçınızı yıkamadan önce sürün.

Takviye Önerisi: The LifeCo Organik Hindistan Cevizi Yağı 150 mL

Daha Sağlıklı Saçlar için Beslenme Önerileri

Daha Sağlıklı Saçlar için Beslenme Önerileri

Protein

Çok yönlü beslenme biçimi, saç ve saç derisi sağlığı için önemlidir. Saç esas olarak proteinden oluşur, bu nedenle günde en az 45 gram protein almak size yardımcı olabilir. Protein yönünden zengin besinlere gelecek olursak:

 • Yağsız et
 • Kümes hayvanları
 • Balık
 • Fasulye
 • Az yağlı süt ürünleri
 • Yumurta

Protein açısından yetersiz olan beslenme biçimi; zayıf, kırılgan saç tellerine ve saç dökülmesine neden olabilir.

Takviye Önerisi: Supplementler.com Whey Protein 1000 Gr

Çinko

Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Ceviz, kaju ve badem gibi kuru yemişleri, dökülmeyle mücadele etmek için beslenme düzeninize dahil edebilirsiniz. Çinko yönünden zengin diğer besinlere gelecek olursak:

 • Kırmızı et
 • Mercimek
 • Kabuklu deniz ürünleri

Takviye Önerisi: Solgar Zinc Picolinate 15 Mg 100 Kapsül

Omega 3 Yağ Asitleri

Omega-3 yağ asitlerini yeterli oranda almak saç köklerinizi ve yağ bezlerinizi uyarabilir. Bu saçınızın uzamasına neden olmazken, kafa derisi sağlığını iyileştirebilir. Omega-3 yağ asitleri somon, sardalye ve ringa balığı gibi soğuk su balıklarında bulunur. Diğer omega 3 kaynaklarına gelecek olursak:

 • Keten tohumu
 • Yoğurt
 • Süzme peynir

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Omega 3 1000 Mg 100 Kapsül

Saç uzatan vitaminler için tıklayın.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz