Kuru ve yıpranmış saç, cilt veya tırnaklarla mı mücadele ediyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Pek çok insan, zaman zaman bu konularda mücadele eder. Beslenme düzenimiz ve yaşam tarzımız saçımızın, cildimizin ve tırnaklarımızın sağlığını etkileyebilir.

Örneğin saç ve tırnaklar biotin eksikliğinden dolayı kırılgan hale gelebilir. Kepek ve kafa derisinin kaşınması da B vitamini eksikliğinin bir işareti olabilir. Yeterli düzeyde temel vitamin ve mineralleri almadığınızda; saçınız, cildiniz ve tırnaklarınız zarar görebilir. Bu konuda öne çıkan vitaminleri, mineralleri ve takviyeler inceliyoruz.

İşte sağlıklı saç, cilt ve tırnak büyümesi için etkili olduğu bilinen vitamin ve minerallerden bazıları…

 A Vitamini

A vitamini, akne alevlenmelerini azaltan yaşlanma karşıtı bir ajan olarak bilinir. Aynı zamanda antioksidan özelliği de vardır. A vitamini eksikliği akne geliştirme riskini artırabilir (1). Ayrıca A vitamini saç derisini nemlendirir ve saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olur (2).

C Vitamini

C vitamini, serbest radikallere karşı mücadelede yardımcı olan ve cildin parlatılmasına ve kolajen stimülasyonuna yardımcı olan bir antioksidandır. C vitamini ayrıca cilt pigmentasyonunun önlenmesine de yardımcı olur (3).

B Vitaminleri

Riboflavin, biyotin, folat ve B12 vitamini eksiklikleri saç dökülmesi ile ilişkilendirilir (4). Biyotin eksikliği olan kişilerde sıklıkla saç dökülmesi, egzama ve kırılgan tırnaklar görülebilir. B7 vitamini olarak da bilinen biyotin, takviye dünyasında da oldukça popülerdir (5, 6, 7, 8). Ayrıca kompleks B vitaminleri de popüler takviyeler arasında yer alır.

Demir

Demir, hücrelerinize oksijen taşınmasında kırmızı kan hücrelerine yardımcı olur. Sonuç olarak, saç büyümesi de dahil olmak üzere birçok vücut işlevi için gereklidir. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi, saç dökülmesinin önemli bir nedeni olarak bilinir (9).

E Vitamini

E vitamini, serbest radikallere karşı savaşan ve ince çizgileri önleyen güçlü bir antioksidandır. Ayrıca egzama gibi cilt rahatsızlıklarını da azalttığı bilinir. Suda çözünen bir besin olan E vitamini, tırnak yatağındaki ve tırnak çevresi derisinde nemi artırarak kuru tırnak etlerini canlandırmaya ve eski haline getirmeye yardımcı olur. Eksikliği zamanla ciltte pürüzlü, pullu lekelere yol açabilir (10, 11, 12).

Bonus: Kolajen

Yaşlandıkça vücudunuz daha az kolajen üretir, bu da cildin kurumasına ve kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Kolajen ise cildin güçlenmesinde, elastikiyetinde ve nemlenmesinde rol oynar (13). Kolajen almak, kırılganlığı önleyerek tırnaklarınızın gücünü artırabilir. Ek olarak, saçınızın ve tırnaklarınızın uzamasına yardımcı olabilir (14).

İşte saç, cilt ve tırnak sağlığını desteklemek için kullanılabilen ve popüler olan takviyelerden bazıları…

Nature’s Supreme Biotin 5000 Mcg 60 Kapsül

Nature’s Supreme Biotin 5000 Mcg, bitkisel kapsül başına 5.000 Mcg biotin (Quali®-Biotin) vitamini içerir. Bitkisel kapsül kullanılması sayesinde, vejetaryen ve vegan kullanımına uygun bir gıda takviyesidir.

Nature’s Supreme Ester-C 1000 Mg C Vitamini 60 Tablet

Nature’s Supreme Ester C 1000 Mg, 24 saate kadar C vitamini desteği sunar ve tablet başına 1000 mg C vitamini içerir. Asidik olmaması nedeniyle mide dostu bir üründür.

Nature’s Supreme Beauty Collagen Powder 120 Gr Aromasız

Nature’s Supreme Beauty Collagen, hidrolize tip 1&3 kolajen peptitleri ile formüle edilmiş bir kolajen takviyesidir. Her servisinde 10 gr kolajenin yanı sıra hyaluronik asit ve C vitamini desteği de sunan ürün, vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş kompleks bir içeriğe sahiptir. Koenzim Q10, glutatyon, biyotin, çinko ve selenyum içeren Nature’s Supreme Beauty Collagen; tatlandırıcı ve aroma içermeyen formülüyle öne çıkar. Ürün aromasız olması sayesinde, sıcak ve soğuk içeceklerin yanı sıra yoğurt ve yulaf gibi gıdalara da eklenebilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz