Sağlıklı saçlara sahip olmak, hem kadınlar hem de erkekler için güzel görünmenin ve kendini iyi hissetmenin başlıca koşullarından biri gibidir. Bu konuda insanların en çok canını sıkan konu ise şüphesiz saç dökülmesi ya da saçların bir türlü uzamamasıdır. Çevresel faktörlerden genetiğe kadar pek çok sebebi bulunan saç dökülmesi ya da yavaş uzaması durumlarının en önemli nedenlerinden biri de yetersiz ve yanlış beslenmedir. Vücudumuzun her noktasında olduğu gibi saçların da sağlıklı bir yapıya kavuşabilmesi için mutlaka beslenmesi, vitamin ve minerallerle desteklenmesi gerekir. Biz de ‘hangi vitaminler saç uzatır?’ sorusuna yanıt bulmak için bu yazımızda sizlere saçların daha çabuk ve sağlıklı uzamasını sağlayabilecek bileşenlere sahip vitamin ve mineralleri inceledik.

A Vitamini

Tüm hücrelerin büyümesi için A vitaminine ihtiyacı vardır. Bu, insan vücudundaki en hızlı büyüyen doku olan saçı da içerir. A vitamini ayrıca cilt bezlerinin sebum adı verilen yağlı bir madde yapmasına yardımcı olur. Sebum, saç derisini nemlendirip sağlıklı kalmasına yardımcı olan temel maddelerden biridir. Dolayısıyla içinde yeteri kadar A vitamini olmayan bir beslenme, saç uzaması için gerekli olan destekten yoksundur.

Vücudunuzun A vitamini ihtiyacını yiyeceklerden olduğu gibi A vitamini takviyelerinden de kolayca karşılayabilirsiniz. Örneğin tatlı patates, havuç, balkabağı, ıspanak ve lahana; vücuda alındığında A vitaminine dönüştürülen beta-karoten bakımından zengindir. A vitamini ayrıca süt, yumurta ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde de bulunabilir. Bu besinlerin yanı sıra A vitamini ihtiyacınızı düzenli şekilde karşılayabilmek için doktor kontrolünde takviye de kullanabilirsiniz.

B7 (Biyotin) Vitamini

Pek çok çalışmada B7 yani biyotin eksikliği, saç dökülmesiyle ilişkilendirilmiştir (1). Aynı zamanda saçların uzamaması veya yavaş uzamasının sebebi de biyotin eksikliği olabilir. Bu da B7 vitaminini doğrudan saç uzatan vitaminlerden biri haline getirir.

Peki bu vitamini beslenmenize nasıl eklersiniz? Kepekli tahıllar, bademler, et, balık, deniz ürünleri ve koyu yeşil yapraklı sebzeler dahil birçok yiyecekten B vitamini alabilirsiniz. Ek olarak hayvansal gıdalar da B7 vitamini için tek iyi kaynaktır. Bu nedenle eğer vegan veya vejetaryen besleniyorsanız, B vitamini ihtiyacınızı karşılamak için takviye almanızda fayda var.

C Vitamini

Serbest radikaller, hasarlı büyümeyi engelleyebilir ve saçınızın yaşlanmasına neden olabilir. C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır (2). Ayrıca saç yapısının önemli bir parçası olan ve kolajen olarak bilinen proteini oluşturmak için de vücudunuzun C vitaminine ihtiyacı vardır. Bunun yanı sıra C vitamini, saç büyümesi için gerekli bir mineral olan demirin vücudunuz tarafından emilmesine de yardımcı olur. Bu nedenle beslenmeye düzenli olarak eklenmesi gereken vitaminlerden biridir.

Biber, turunçgiller ve çilek; en yüksek oranda C vitaminine sahip olan gıdalardır. Bunlara karşı hassasiyeti olanlar ek olarak C vitamini takviyesi kullanabilirler.

D Vitamini

Düşük D vitamini seviyeleri, saç dökülmesi ile bağlantılıdır. Ayrıca araştırmalar, D vitamininin kafa derisindeki yeni saçların büyüyebileceği küçük gözenekler olan yeni foliküller oluşturmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle D vitamini, başlıca saç uzatan vitaminler arasında yer alır.

Vücudunuza D vitamini kazandırmanın en iyi yolu güneşe çıkmaktır. Gün içinde yaklaşık 15 – 20 dakikalık bir güneş ışığı teması, vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Ancak bu süreç güneşin en yoğun olduğu yaz aylarında, yani yılın yalnızca 5 – 6 ayıyla sınırlıdır. Yılın geri kalanında D vitamini takviyesi almak, metabolizmanın ihtiyaç duyduğu D vitamini gereksinimine cevap vermek için önemlidir.

E Vitamini

C vitamini gibi, E vitamini de oksidatif stresi önleyebilen bir antioksidandır. Dolayısıyla hem saç dökülmesini önleyen hem de saçların hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlayan vitaminlerden biridir. Bir çalışmada saç dökülmesi olan kişiler, 8 ay boyunca E vitamini takviyesi aldıktan sonra saç uzamasında % 34,5’lik bir artış yaşadılar. Plasebo grubunda ise bu oran yalnızca %0,1’di (3). Bu çalışmanın da gösterdiği gibi E vitamini takviyesi saç sağlığına doğrudan etki eder.

Ay çekirdeği, badem, avokado ve ıspanak; en iyi E vitamini kaynaklarıdır. Eğer bu gıdalara karşı hassasiyetiniz varsa, doktor kontrolünde E vitamini almayı düşünebilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz