saci-dokulen-kadin

Kadın – erkek, genç – yaşlı demeden birçok kişinin ortak problemlerinden biridir saç dökülmesi… Bitkisel yağlar, ilaç tedavileri, şampuan değişiklikleri derken bunu önlemek için sayısız yöntem denenir ancak tam anlamıyla başarılı olunamaz. İşte bunun sebebi aslında saç dökülmesinin kaynağına inilmemesinden kaynaklanır. Biz bu yazımızda bu konuya ışık tuttuk ve sizdeki nedeni bulmanızı sağlamaya çalıştık.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkeklerin çoğunlukla erkek tipi saç dökülmesi nedeniyle kadınlardan daha fazla saç dökülmesi problemi yaşadığı bilinen bir gerçektir. Fakat kadınlarda saç dökülmesi de en az erkeklerde olduğu kadar yaygın bir durumdur ve belki de çok daha fazla moral bozucudur. Saç dökülmesinin nedenleri basit ve geçici (vitamin eksikliği gibi) olabileceği gibi altta yatan daha temel bir sağlık sorunundan da kaynaklanıyor olabilir.

Birçok durumda, hem erkek hem de kadınlarda bu sorun için farklı tedavi yolları bulunmaktadır. Bu yollar ise saç dökülmesinin nedenlerine bağlı olarak değişebilmektedir. Peki saç dökülmesi neden olur ve nasıl önlenir? İşte bu problemin bazı yaygın nedenleri ve bunların önlenmesine dair yapabileceklerinizi sıraladık (1).

Fiziksel Stres

Herhangi bir fiziksel travma, ameliyat, bir araba kazası ya da ciddi bir hastalık, hatta grip bile geçici saç dökülmesine neden olabilir. Bu, telogen effluvium adı verilen bir tür dökülme türünü tetikleyebilir. Saçların sahip olduğu bir yaşam döngüsü vardır: büyüme evresi, istirahat evresi ve dökülme evresi. Gerçekten stresli bir olay yaşadığınızda, saç döngüsü farklılaşabilir ve kendini daha çok dökülme evresine sokabilir. Stresten saç dökülmesi sorunu genellikle travmadan üç ile altı ay sonra fark edilir.

Gebelik

Hamilelik, saç dökülmesine neden olabilecek fiziksel stres tipinin bir örneğidir. Hamilelikle ilişkili dökülme durumu, hamilelik sırasında değil doğumdan sonra daha sık görülür. Eğer doğumdan sonra saç dökülmesi yaşıyorsanız, saçlarınızın birkaç ay içinde tekrar artacağından emin olabilirsiniz. Sonuç olarak bu dökülme türü geçicidir ve bu durumda moral bozmaya gerek yoktur.

Çok Fazla A Vitamini Alımı

havuclar

Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, A vitamini içeren takviyelerde veya ilaçlarda dozu aşmak saç dökülmesini tetikleyebilir. A vitamini için günlük değer yetişkinler ve 4 yaşından büyük çocuklar için günde 5000 IU’dir. Fakat takviyeler 2500 ila 10,000 IU içerebilir. Bu geri dönüşü olan bir dökülme sebebidir. A vitamini fazla alımı durduğunda saçlar normal olarak büyümeye başlayacaktır. Fakat buna rağmen saç dökülmesi belirtileri devam ediyorsa doktorunuza danışmanızda yarar var (2).

“A Vitamini Nedir Faydaları Nelerdir?” yazımıza göz atın!

Protein Eksikliği

Eğer beslenme düzeninizde yeterince protein yoksa, Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre vücudunuz, saç büyümesini durdurarak proteini depo edebilir. Araştırmacılar bu durumun, protein alımındaki düşüşten yaklaşık iki-üç ay sonra gerçekleşebileceğini söylüyorlar. Bu sebepten dolayı saç dökülmesini engellemek için balık, et, yumurta gibi protein kaynaklarını sıkça tüketmek gerekmektedir. Bunların yanı sıra atıştırmalık olarak yüksek proteinli barlar, yer fıstığı ezmesi gibi besinler de tercih edilebilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Üç erkekten ikisi, 60 yaşına kadar saç dökülmesi sorununu yaşar ve çoğu zaman bunun nedeni erkek tipi saç dökülmesidir. Genlerin ve erkek cinsiyet hormonlarının bir araya gelmesiyle oluşan bu tip aşırı saç dökülmesi, genellikle saçların şakaklarda kaldığı ve M şeklinde bir saç şekli bıraktığı klasik bir model oluşturur. Erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için bazı topikal kremlerin yanı sıra saç dökülmesini durdurabilen ve hatta bazen büyümesine neden olan bazı ilaçlar kullanılabilir. Saç dökülmesi için maske ya da bitkisel çözümler birer alternatif olarak düşünülebilir. Transplant veya saç nakli ameliyatı da bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Genetik

Androjenik veya androgenetik alopesi olarak adlandırılan dişi saç dökülmesi, temel olarak erkek tipi saç dökülmesinin kadın versiyonudur. Eğer kadınların belli yaşlarda saçlarının dökülmeye başladıkları bir aileden geliyorsanız, o zaman kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi sorununa daha yatkın olabilirsiniz. Erkeklerden farklı olarak, kadınlarda belirli bir saç şekli oluşmaz, bunun yerine saçlarda gözle görülür bir incelme olabilir. Genetik saç dökülmesi geçici bir problem değildir. Genetik saç dökülmesi tedavisi için saç kremleri ve dökülmeyi önleyici ilaçlar kullanılabilir.

Duygusal Stres

duygusal-stres

Duygusal stresin fiziksel strese göre saç dökülmesine daha az neden olduğu söylenmektedir. Ancak örneğin bir boşanma durumunda, sevilen birinin ölümünden sonra ya da bunun gibi sizi duygusal olarak fazlasıyla yıpratabilecek durumlarda yoğun bir şekilde saç dökülmesi yaşamanız muhtemeldir. Aslında duygusal stres direkt olarak dökülmeye neden olmaktan çok var olan saç dökülmesini hızlandırır. Peki bu tür nasıl engellenir? Aslında cevap oldukça basit: Duygusal stres kaynaklı dökülmenin tedavisi için stresi azaltmak gerekir. Bunun için egzersiz yapabilir, konuşma terapisini deneyebilir ya da profesyonellerden daha fazla destek alabilirsiniz.

Anemi

20-49 yaş aralığında olan 10 kadından hemen hemen biri, saç dökülmesinin kolayca düzeltilebilen bir nedeni olan demir eksikliği nedeniyle anemi rahatsızlığına (en yaygın anemi tipi) sahiptir. Bu tür bir aneminiz olup olmadığını belirlemek için doktorunuzun kan testi yapması gerekir. Demir eksikliği saç dökülmesi problemini tetikleyici olabilir. Fakat basit bir demir takviyesi sorunu düzeltebilir. Ayrıca saç dökülmesine ek olarak, anemi belirtileri arasında yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, soluk cilt, soğuk eller ve ayaklar bulunur.

Tiroit Yetmezliği (Hipotiroidizm)

Hipotiroidizm, az çalışan tiroid bezi için kullanılan tıbbi terimdir. Boynunuzda bulunan bu küçük bez, metabolizmanın yanı sıra büyüme ve gelişme için kritik olan hormonlar üretir ve yeterli miktarda hormon üretmediğinde saç dökülmesine neden olabilir. Sentetik tiroid ilacı problemi halletmenize yardımcı olabilir. Tiroid düzeyiniz normale döndüğünde, dökülme de durabilir.

B Vitamini Eksikliği

Nispeten nadir olmakla birlikte, düşük B vitamini seviyesi saç dökülmesinin bir başka düzeltilebilir nedenidir. Takviye kullanımı bu problemin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Ayrıca beslenme düzeniniz de oldukça önemlidir. Balık, et, sebzeler ve narenciye olmayan meyvelerde doğal B vitamini bulunur. Her zaman olduğu gibi, meyve ve sebzelerin yanı sıra yağsız protein ve iyi yağlar içeren dengeli bir beslenme programı saçlarınız ve genel sağlığınız için fazlasıyla gereklidir.

“B Vitamini Hangi Besinlerde Var” öğrenmek için tıklayın!

Ani Kilo Kaybı

Ani kilo kaybı, saçların incelmesine neden olabilecek bir fiziksel travma türüdür. Kilo kaybı nihayetinde sizin için iyi olsa bile ani şekilde gerçekleştiğinde bu durumun yaşanması muhtemeldir. Kilo kaybının vücudunuzu strese sokması veya yeterli beslenilmemesi vitamin veya mineral eksikliklerine yol açabilir. Ayrıca kilo kaybına eşlik eden saç dökülmesi anoreksiya veya bulimia gibi bir yeme bozukluğunun belirtisi de olabilir.

Kemoterapi

Kanseri yenmek için kullanılan ilaçların bir kısmı maalesef saçınızın dökülmesine de neden olabilir. Kemoterapi nükleer bomba gibidir, hızlı bölünen hücreleri yok eder. Bu aslında kanser hücresi anlamına gelir, fakat aynı zamanda saç hücreleri de hızla bölünen hücrelerdir. Bu yüzden onlar da dökülmeye başlar. Kemoterapi durdurulduktan sonra saçlarınız tekrar büyüyecek olsa da, farklı bir doku veya farklı bir renkle geri gelebilir. Bu doğrultuda araştırmacılar, kanseri tedavi etmek için daha fazla hedefe yönelik ilaçlar üzerinde çalışıyorlar.

Trikotilomani (Saç Çekme Takıntısı)

Trikotilomani

Dürtü kontrol bozukluğu olarak sınıflandırılan trikotilomani, insanların saçlarını çekerek dökülmesine neden olmalarıdır. Bu bozukluğa sahip olan insanlar bir tik gibi sürekli saçlarını çeker ya da saçlarıyla oynar. Ne yazık ki, sürekli olarak saç çekme ve saçla oynama saç sağlığı için fazlasıyla zararlıdır. Trikotilomani genellikle 17 yaşından önce başlar ve kadınlarda erkeklere göre daha yaygındır. Davranışsal değişiklik terapisi bu sorunu çözmek için bir seçenek olabilir.

Yaşlanma

50’li ve 60’lı yaşlardaki kadınlarda saçlarının incelmesi sorunu oldukça yaygındır. Uzmanlar bunun neden olduğundan hala emin değiller ve bu durumun tedavi edilmesini önermiyorlar. Saçlarınızın parlak ve sağlıklı görünmesini engellemek için çok sayıda yol var ve bunlardan birinin kullanılması daha sağlıklı olabilir.

Anabolik Steroidler

anabolic-steroid-kullanimi

Amerikan Dermatolojisi Akademisi’ne göre, anabolik steroid (bazı sporcuların tarafından kas yapmak için istismar edilen) alırsanız, saçlarınızı kaybedebilirsiniz. İyi haber ise kullanımı kestikten sonra saç dökülmesi muhtemelen kısa sürede duracaktır.

1 Yorum

  1. Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Saç çıkarıcı keratin seti kullanmaya başladım tavsiye üzerine saçlarım da dökülme durdu açılmalarda da etkisi olmaya başladı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım kafama.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz