D vitamini, diğer tüm vitaminler için sağlıklı bir metabolizmaya sahip olabilmek için mutlaka tüketmemiz gereken besin maddelerinden biri. Vücutta kemik sağlığından bağışıklık sistemini korumaya, cildi iyileştirmeden hücre büyümesini tetiklemeye kadar pek çok rolü olan D vitamini; aynı zamanda saç sağlığını korumak için de oldukça önemlidir.

Çoğumuzun bildiği gibi güneşten aldığımız bir besin olarak D vitamini, çok kısıtlı bir sürede vücudumuza kazandırabildiğimiz bir vitamindir. Oysa diğer tüm faydaları gibi saç sağlığımızı iyileştirebilmek için de bu vitamine yılın her gününde ihtiyacımız vardır. Peki D vitamini tüketimini saçlarımız için nasıl daha etkili hale getirebiliriz? Düzenli olarak kullanılan D vitamini saç çıkarır mı? Bu yazımızı tam da bu soruların cevaplarını bulmak için hazırladık. Sizleri vitamin D’yi sadece oral yolla tüketmenin ötesine geçerek saçlarınıza da uygulayabilmenizi sağlayacak D vitamini damla ile tanıştıralım! D vitamini damlanın saç sağlığına etkisinden kolayca yapabileceğiniz maskelere kadar pek çok konuyu sizler için inceledik.

D Vitamini Eksikliği Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Birçok araştırma, D vitamini eksikliği ile saç dökülmesi arasındaki ilişkiyi incelemiş ve birbirlerini etkileyebilecekleri sonucuna varılmıştır. D vitamininin saç üzerinde oynadığı rol, yeni ve eski saç köklerini uyarma sürecine katkıda bulunmasıdır. Dolayısıyla D vitamini eksikliğinde saç büyümesinin etkilenip yavaşlayabileceği hatta durabileceği söylenebilir.

D vitamini eksikliği aynı zamanda kafa derisinde ya da vücudun çeşitli bölgelerinde kelleşme olarak tanımlanabilecek olan alopesi hastalığının semptomlarıyla da ilişkilendirilir. Kadın ve erkek katılımcılar üzerinde yapılan araştırmalar, saç dökülmesi yaşayan kişilerde düşük D vitamini seviyelerine işaret etmiştir (1).

D vitamini – saç dökülmesi ilişkisini anladığımıza göre şimdi de bundan nasıl faydalanabileceğimize bakalım. Genelde kapsül ve damla olmak üzere iki farklı şekilde üretilen D vitamini takviyeleri, aslında her iki yöntemle de saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Ancak saç derinize ve saç diplerinize daha hızlı şekilde nüfuz edebilmesi için D vitamini damla formunu kullanabilirsiniz. Besleyici ve onarıcı etkisini artırmak için çeşitli besin maddeleriyle karıştırarak hazırlayabileceğiniz maskeler yardımıyla, saçlarınızda istediğiniz parlaklığa ve canlılığa daha hızlı ulaşabilirsiniz. Böylece bir yandan saç diplerinizi besleyerek daha hızlı uzamasına teşvik edebilir, bir yandan da saç köklerinizi güçlendirerek saç dökülmesine engel olabilirsiniz.

D Vitamini Damla ile Yapabileceğiniz Saç Maskeleri

Her birini haftada 1 – 2 gün uygulayabileceğiniz D vitamini saç maskesi tariflerini sizlerle paylaşıyoruz. Tariflerde verdiğimiz D vitamini miktarı, her servisinde 1000 UI takviye eden ürünler için geçerlidir. Daha yüksek ya da düşük servislere sahip ürünler için verdiğimiz miktarları düşürebilir veya artırabilirsiniz.

Yumurta Katkılı D Vitamini Maskesi

Yumurta, B vitamini ve protein içeriği ile saç sağlığınıza doğrudan etki edecek oldukça güçlü bir besindir. D vitamini ile birleştiğinde saç için gereken en önemli vitaminleri vücudunuza kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

Malzemeler:

 • 1 yumurta
 • 3 damla badem yağı
 • 25 – 30 D vitamini damla

Uygulanışı:

Yumurtayı bir kabın içinde iyice çırpın. Daha sonra üzerine badem yağını ve D vitamini damlayı ilave edin. Saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Yaklaşık 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Yoğurt Katkılı D Vitamini Maskesi

Yoğurt, yüksek kalsiyum içeriğinin yanında D vitamini bakımından da zengin bir yiyecektir. Dolayısıyla saçların güçlü, sağlıklı ve parlak bir görünüme sahip olmasını sağlayacak en güçlü besinlerden biridir.

Malzemeler:

 • 3 tepeleme kaşık yağsız (veya yağı azaltılmış) yoğurt
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 25 – 30 D vitamini damla

Uygulanışı:

Derin bir kapta yoğurt ile elma sirkesini iyice karıştırın. D vitamini damlayı da ekleyip biraz daha karıştırdıktan sonra saçlarınıza yedirerek uygulayın. Maskeyi 15 – 20 dk boyunca beklettikten sonra saçlarınızı soğuk su ile durulayın.

Zeytinyağlı D Vitamini Maskesi

Vücudun yağ ihtiyacını en sağlıklı ve doğal yolla karşılayan zeytinyağı, saçların nemlendirilmesi ve saç derisinin yağ dengesini korumasına da yardımcı olan bir besindir. D vitamini katkısıyla birlikte saçların daha güçlü ve canlı hale gelmesine katkıda bulunur.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 25 – 30 D vitamini damla

Uygulanışı:

Tüm malzemeleri homojen bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Saçlarınızın diplerine yedirerek uygulayın. Yaklaşık 20 – 30 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayıp durulayabilirsiniz.

Avokadolu D Vitamini Maskesi

Avokado, omega – 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Saç büyümesini ve gelişimini destekleyen omega 3 yağ asitleri, D vitamininin güçlendirici ve besleyici etkisiyle birleştiğinde ideal bir saç bakımı desteği haline gelir.

Malzemeler:

 • 1 adet küçük boy olgunlaşmış avokado
 • Yarım su bardağı süt
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 25 – 30 D vitamini damla

Uygulanışı:

Malzemelerin hepsine blender’a atıp homojen bir kıvam alıncaya kadar karıştırın. Saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar masaj yaparak yedirin. 15 – 20 dk beklettikten sonra yıkayıp durulayın.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz