Yavaş yavaş havaların ısınmasıyla beraber yaz mevsimine yaklaşıyoruz. Havaların sıcaklığı arttıkça da vücudumuzda bulunan değerlerin düşmesi maalesef ki doğru. Hayatımızda bizi etkileyen nem ve ısı, vücudumuzun daha fazla çalışmaya maruz kalması gibi etkenleri de beraberinde getirerek ihtiyaç duyduğumuz vitamin ve minerallerin azalmasına neden olabiliyor.  İlkbahar ve yaz aylarında takviye almak ise kendimizi sonbahar ve kış aylarına hazırlamak ve yaz mevsimini enerjik geçirmek için en iyi çözümlerin arasında yer alıyor.

Her vitamin ve mineralin farklı görevleri ve etkileri bulunuyor. Bazı vitaminler kış ve sonbahar mevsiminde daha etkili olduğu gibi, yaz mevsimine özel kullanmanız gereken vitaminleri öğrenmek de sağlığınız için atacağınız ilk adım olabilir. Böylelikle yaz mevsiminde doğru takviyeleri kullanarak bağışıklık sisteminizi kış mevsimine en iyi şekilde hazırlayabilirsiniz.

İşte yaz mevsiminde kullanabileceğiniz bazı takviyeler…

Yaz Mevsiminde Kullanılması Gereken Takviyeler

A Vitamini

Yaz mevsiminde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında şüphesiz ki A vitamini geliyor. Bu vitamin güneşin zararlı ışınlarının hasarını önlemeye yardımcı olduğu gibi çoğu araştırmanın da hala konusu olmaya devam ediyor. Çoğumuz biliyoruz ki, özellikle yaz mevsiminde güneş ışınlarına fazla maruz kalmak cilt kanseri oluşma olasılığını artırabilen etkenler arasında yer alıyor. Çoğu araştırmaya göre A vitamini, cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Bunların yanı sıra A vitamini güçlü bir antioksidan olarak sayılıyor ve  daha sıcak aylarda bağışıklık sistemini ve organ işlevini destekliyor. Ayrıca UV ışınlarının yaratabileceği hasarlardan sonra son derece önemli olan cilt onarım sürecinde de büyük rol oynadığından da bahsediliyor. En çok A vitamini içeren besinler ise sırasıyla; kale, kivi, çilek ve sarı biber olarak listelenmekte.

Takviye önerisi: Solgar Beta Carotene 7 Mg 60 Kapsül

Yaz Mevsiminde Kullanılması Gereken Takviyeler

C Vitamini

Yaz mevsiminde ihtiyaç duyduğumuz bir diğer önemli vitamin de C vitamini olarak açıklanabilir. Özellikle sıcaklarla mücadele edildiğinde vücuda güç sağlaması ile ön plana çıkan C vitamininin birçok faydası daha bulunuyor. Vücudunuzun ısıyı yönetmesine yardımcı olan C vitamini, aynı zamanda sıcak çarpması ve kızarıklık gibi sorunların da önlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, tıpkı A vitamini gibi C vitamini de güçlü bir antioksidan olarak biliniyor ve ciltteki kolajen üretiminin artırılmasına yardımcı oluyor. Bu özelliği sayesinde ise güneşin cildimize verebileceği hasarlardan bizi koruyor. C vitamini en çok sırasıyla; brokoli, çilek ve domates gibi besinlerde bulunuyor.

Takviye önerisi: Nature’s Supreme Ester-C 1000 Mg C Vitamini 60 Tablet

Yaz Mevsiminde Kullanılması Gereken Takviyeler

D Vitamini

Yaz denilince akla gelen ilk takviyelerden D vitamini, güneşle beraber koordineli çalışması sayesinde vitamin dünyasında ününü koruyor. D vitamini güneş ışığından sentezlendiği için uzun kış aylarında kritik seviyelere düşebiliyor. Günümüzde ise sadece güneşten elde edilen D vitamini ise küresel ısınmanın etkileri yüzünden çoğu durumda eksik kalabiliyor. Bu nedenle, seviyelerdeki bu düşüşü durdurmak ve yaz aylarında vücuttaki D vitamini miktarını artırmak için D vitamini takviyesi kullanmak çoğu uzman tarafından öneriliyor. Yaz boyunca biriktirdiğiniz D vitamini sayesinde bir sonraki kış için hazırlanmaya başlayabilirsiniz. Somon, sardalya, ringa, kılıç, ton, uskumru gibi yağlı balıklar ve sığır karaciğeri D vitamini açısından zengin besinlerin arasında yer alıyor.

Takviye önerisi: Nature’s Bounty Vitamin D3 1000 IU 100 Kapsül

Yaz Mevsiminde Kullanılması Gereken Takviyeler

E vitamini

E vitamini de yaz mevsiminin olmazsa olmaz vitaminlerinin arasında yer alıyor. Bunun sebebi ise C vitamini gibi, E vitamininin de cildi güneşin zararlarından korumasıyla ön plana çıkması. E vitamini aynı zamanda sıcak havalarda ihtiyaç duyduğumuz kas gücünü ve fiziksel dayanıklılığı da artırıyor. Ayrıca vücuttaki toksinlerden arınmak için yardımcı oluyor ve sıcağın etkilerini en aza indirmek için dolaşım sisteminde önemli bir role sahip. E vitamini başlıca; zeytinyağı, fındık yağı gibi bitkisel yağlar, fındık, badem, ceviz, ay çekirdeği gibi yağlı tohumlarda bulunuyor.

Takviye önerisi: Solgar Vitamin E 400 IU 268 Mg 50 Kapsül

Yaz Mevsiminde Kullanılması Gereken Takviyeler

Kolajen

Güneşin dik ışınlarının en çok cilt sağlığını etkilediğini tahmin ediyorsunuzdur. Birçok uzman özellikle yaz aylarında güneş kremi kullanmanın öneminden sıklıkla bahsediyor. Haliyle cilt sağlığı denince sadece güneş kremi yeterli olmamakla beraber vitamin ve kolajen desteğinin de etkisi oldukça büyük oluyor. Yaz aylarında kolajen desteği kullanmak sert güneş ışınlarının cildinize verdiği zararı azaltabiliyor. Kolajenin hasarlı dokuları onarmasında oynadığı büyük rol sayesinde güneşten zarar gören cilt daha hızlı bir şekilde onarılabiliyor. Çoğu uzman yaz aylarında kolajen desteğinin önemini vurgulamakta.

Takviye önerisi: Voonka Collagen Beauty Plus 30 Saşe

Yaz Mevsiminde Kullanılması Gereken Takviyeler

Alfa Lipoik Asit

Alfa lipoik asit (ALA), iltihabı azaltmak için başka bir harika yaz takviyesi olarak örneklendiriliyor. Aslında vücudumuz kendi başına da alfa lipoik asit üretebiliyor ancak bu seviyeler özellikle yaz mevsiminde azalabiliyor. Tıpkı kolajen ve bazı vitaminler gibi alfa lipoik asit de güneşin cilde verebileceği hasarlara karşı koruma sağlamasıyla ön plana çıkıyor. Bunların yanı sıra güneşten ve ısıdan zarar gören hücrelerin de yenilenmesinde alfa lipoik asit rol oynuyor.

Yaz mevsiminde alfa lipoik asit kullanmanın bir diğer önemli nedeni ise enerjiyi artırmaya yardımcı olması ve gün içinde aktif kalmanızı sağlaması. Brokoli, domates, ıspanak, bezelye, lahana ve pazı gibi sebzeler ile kırmızı et ve sakatat alfa lipoik asit içeren başlıca besinler olarak listeleniyor.

Takviye önerisi: Solgar Alpha Lipoic Acid 60 Mg 60 Kapsül

Yaz Mevsiminde Kullanılması Gereken Takviyeler

CoQ10

Son zamanların ses getiren takviyelerinin arasında yer alan CoQ10, vücuttaki tüm hücreleri desteklediği için en popüler yaşlanma karşıtı takviyelerden biri olarak sayılıyor. Sindirime yardımcı olması sayesinde ise mevsim değişikliklerinde meydana gelebilecek sindirim problemlerine yardımcı olabilir. CoQ10 takviyelerinin bilinmesi gereken en önemli özelliği ise C vitamini ve E vitaminleri gibi vitaminlerin de etkilerini en üst düzeye çıkarabiliyor olmasıdır. Dolayısıyla yaz mevsiminde aradığınız enerji ve sağlık düzeyi için CoQ10 takviyesi alabilirsiniz. CoQ10 içeren başlıca besinler ise ciğer, böbrek, yürek gibi kırmızı etler olarak listelenebilir.

Takviye önerisi: Voonka CoQ10 200 Mg 32 Kapsül

Yaz Mevsiminde Kullanılması Gereken Takviyeler

Multivitaminler

Mevsim ne olursa olsun, her zaman çok yönlü bir multivitamin vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri size sağlaması için birebirdir. Özellikle yaz mevsiminde gerçekleşebilen bağışıklık düşmesi gibi durumlarda multivitamin takviyesi zengin içeriğiyle yardımcı olabilir. İçerisinde B vitaminleri, elektrolitler, antioksidanlar ve mineraller bulunan multivitaminler yaz mevsiminde ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri size sağlayabilir. Sıcak havalarda terlediğinizde, sağlıklı bir sinir sistemi için kritik olan elektrolitleri vücuda geri kazandıran multivitamin takviyeleri yaz boyunca iyi hissetmenize katkı sağlayabilir.

Takviye önerisi: One Up Multivitamin 30 Kapsül

Yaz Mevsiminde Kullanılması Gereken Takviyeler

Probiyotikler

Probiyotikler, genel sağlık için multivitaminler kadar önem taşıyan takviyelerin arasında uzun zamandır dikkat çekiyor. Bağırsak ve sindirim sistemi üzerindeki etkileri sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu probiyotik, özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan beslenme değişikliklerine vücudumuzun adapte olmasını sağlayarak sindirimi destekliyor. Özellikle kış besinlerini tüketmekten mevsim besinlerine geçiş yaptığımız yaz mevsiminde sindirim sistemini desteklemek için probiyotik desteği önemli olmakta.

Takviye önerisi: Nature’s Supreme Gummies Probiotic 60 Çiğnenebilir Form

Yaz Mevsiminde Kullanılması Gereken Takviyeler

Balık Yağı

Yeni başlayanlar için, en etkili doğal anti-inflamatuarlardan biri olan balık yağı yaz aylarında ihtiyaç duyduğumuz takviyelerin arasında yer alıyor. Eklemlerdeki, sindirim sistemindeki ve beyindeki iltihabı azaltma etkisiyle bilinen balık yağı, sadece yaz aylarında değil yılın her ayında kullanılması gereken takviyeler arasında yer alıyor.

Takviye önerisi: Ocean Balık Yağı Şurup 150 mL

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz