B vitaminleri, birçok organda ve vücut sisteminde rol oynayan sekiz temel besin maddesinden oluşan bir grup olarak bilinir. Genel olarak; yiyeceklerden enerji elde etmek, kan hücreleri üretimine destek olmak gibi konularda rol almalarıyla bilinen B vitaminleri, daha farklı ve az bilinen başka özellikleriyle de karşımıza çıkar. Siz de bu özelliklerin neler olduğunu merak ediyorsanız yazımıza göz atarak öğrenebilirsiniz!

B6, B9 ve B12 Vitaminleri Migren Ataklarını Azaltabilir

B vitaminleri, migren gibi günlük yaşamı etkileyen ağrıların azaltılmasında rol oynayabiliyor. Bazı araştırmalar; B6, B9 ve B12 vitaminlerinin, migreni önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Ayrıca bu konuda B2 vitaminin daha büyük bir rol aldığından da bahsediliyor. B2 vitamininin, hücresel düzeyde meydana gelen bozuklukları olumlu etkileyerek migreni önlemeye yardımcı olabileceği aktarılıyor (1).

B12 Vitamini Yaraların İyileşmesine Destek Olabilir

B vitaminleri cildin iyileşmesine yardımcı olabiliyor. Araştırmalar, B12 vitamininin cilde uygulandığında yaraların daha etkili bir şekilde iyileşmesine yardımcı olabileceğinden söz ediyor. Ek olarak başka bir araştırma, B12’nin yara iyileşmesini etkileyebileceğine dair bilgilerden de bahsediyor, ancak bu bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor (2).

B6 Vitamini PMS’e İyi Gelebilir

Bazı çalışmalar, B6 vitamini ve kalsiyum mineralini almanın, adet öncesi sendrom (PMS) semptomlarını iyileştirebileceğinden bahsediyor. Ancak bu konuda da daha fazla araştırılmaya ihtiyaç duyulduğunu aktarmamız gerek (3).

B6, B9 ve B12 Vitaminleri Anksiyete veya Depresyon Belirtilerini Azaltabilir

B vitamini takviyeleri zihinsel sağlık sorunlarının tedavisinde kesin çözüm olmasa da depresyon veya anksiyete belirtilerini azaltmaya veya iyileştirmeye yardımcı olabiliyor. Bazı araştırmalarda B kompleks vitamin takviyesi kullanan insanların daha az depresif hissettiğine dair bulgulara rastlamak mümkün. Daha detaylı olarak yürütülen incelemeler sonucunda ise B vitaminleri grubunda yer alan üç ayrı B vitaminin daha fazla etki edebileceğinden de bahsediliyor. B6, B9 ve B12 vitaminlerinin; özellikle anksiyete ve depresyon belirtilerinin azaltılmasında rol oynayabileceği aktarılıyor (4).

B Kompleks Takviyeleri Stresi Azaltabilir ve Ruh Halini İyileştirebilir

B-kompleks vitaminlerinin sıklıkla yorgunluğu azaltmak ve ruh halini iyileştirmek adına kullanıldığı biliniyor. Bazı çalışmalar B vitaminlerinin moralinizi yükseltebileceğini ve bilişsel performansınızı artırabileceğini de öne sürüyor! Yapılan araştırmalar, düzenli olarak B kompleks takviyesi kullanmanın stresi ve zihinsel yorgunluğu azaltabileceğinden bahsediyor (5).

B vitamini desteklerine hemen göz atın!

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz