Fiziksel sağlığımız kadar mental sağlığımız da hayat kalitemizin artmasında önemli bir rol oynuyor. Küresel salgın, ekonomik kriz gibi global ölçekli etkenler başta olmak üzere kişisel problemlerimiz de ruh sağlığımızı etkileyebiliyor. Mental sağlığın korunmasında ve iyileştirilmesinde tedavilerin etkisi elbette ki çok büyük. Bunların dışında vitamin ve mineral desteği de bu süreçlerde rol oynayabiliyor çünkü ruh halimizin düzenini sağlayan dopamin, serotonin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin sentezi için proteinle birlikte vitaminler ve mineraller de yer alıyor. Ayrıca serotoninin yüzde 95’i sindirim sisteminde üretiliyor ve bu durum mental sağlığı etkileyen etkenler arasında yer alıyor. Dolayısıyla mental sağlık ile vitamin/mineral takviyeleri arasında olumlu bir ilişki bulunuyor.

Siz de mental sağlığınızı korumak istiyorsanız mental sağlığı etkileyebilen vitamin ve minerallere göz atabilir, doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

İşte o vitamin ve mineraller…

Vitamin ve Minerallerin Mental Sağlık ile İlişkisi

Omega-3 Yağ Asitleri

Temel yağlar olarak da adlandırılan omega-3 yağ asitleri, beslenme düzeninizde almanız gereken yağlar arasında yer alıyor. Fiziksel yararlarının yanı sıra ruh sağlığı açısından da önem taşıyan omega-3 yağ asitleri, özellikle depresyon semptomlarının azaltılmasında rol oynayabiliyor. Çoğu araştırmanın da konusu olan bu etki, omega-3 yağ asitlerinin psikolojideki yerini belirlemekle kalmıyor, alternatif tıpta da tercih edilmeye devam ediyor. Örneğin 638 kadının yer aldığı bir araştırmada; omega-3 yağ asidi takviyesi kullanan hamile veya doğum yapan kadınların, depresyon semptomlarının önemli ölçüde iyileştiği belirtiliyor. 2.160 katılımcıyı içeren başka bir araştırma ise omega-3 takviyelerinin depresyon semptomların tedavisi üzerinde genel olarak olumlu bir etki yarattığı konusunda çalışmalarına devam ediyor.

Takviye önerisi: Voonka Omega 3 1000 Mg 32 Kapsül

Vitamin ve Minerallerin Mental Sağlık ile İlişkisi

Magnezyum

Önemli mineraller denince akla ilk gelenlerin arasında bulunan magnezyum; gerek psikolojik gerek genel sağlık süreçlerindeki aktif rolü ile en çok tercih edilen takviyelerin arasında yer alıyor. Öyle ki magnezyum, uyku problemlerinin çözümüne yardımcı olabilirken, kas gevşemesi ve uyku kalitesinin artmasında rol oynuyor. Magnezyum aynı zamanda vücutta gerçekleşen kimyasal reaksiyonlarda da yer alıyor. Çoğu uzman ruh sağlığının iyileştirilme süreçlerinde magnezyumun öneminin altını çizmeye devam ediyor ve kalsiyum ile alınmasını öneriyor. Sebebi ise magnezyum mineralinin emilme süreçleri için kalsiyumun gerekli olması.

Takviye önerisi: Nature’s Supreme Magnesium Citrate 250 Mg 60 Tablet

Vitamin ve Minerallerin Mental Sağlık ile İlişkisi

Çinko

Ruh sağlığı üzerindeki etkileri ile tercih edilen bir başka mineral ise çinko olarak açıklanabilir. Çinkonun eksikliği unutkanlık, dalgınlık konsantrasyon eksikliği, odaklananama sorunu gibi pek çok belirtiyi de beraberinde getirebiliyor. Günümüzde gerçekleştirilen birçok araştırma çinko da dahil olmak üzere mineral eksikliği yaşamayan kişilerin depresyona daha az yatkın olduğundan bahsediyor. Çinko da özellikle ruh sağlığına iyi gelen minerallerin başında gelmesi sebebiyle çoğu uzman tarafından önerilmeye devam ediyor.

Takviye önerisi: Venatura Çinko Asetat 30 Pastil

Vitamin ve Minerallerin Mental Sağlık ile İlişkisi

Sarı Kantaron

Daha önce adını belki de hiç duymadığınız veya çok az duyduğunuz sarı kantaronun da ruh sağlığını olumlu etkilediğini biliyor muydunuz? Sarı kantaron özellikle alternatif tıpta tercih ediliyor ve sakinleştirici etkileriyle biliniyor. Maryland Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma bu bitkinin neredeyse antidepresan ilaçlarla benzer bir etki yarattığından bahsediyor. Sarı kantaron genel olarak yağ formunda tercih ediliyor ve farklı kullanım alanları da mevcut. Sarı kantaron yağı aynı zamanda da ağrı kesici özellikleri ile de biliniyor.

Takviye önerisi: Zade Vital Sarı Kantaron Yağı 150 mL

Vitamin ve Minerallerin Mental Sağlık ile İlişkisi

Folat / B12 Vitamini

B vitaminleri grubunda bulunan tüm vitaminlerin aslında önemli görevleri bulunuyor. B12 vitaminin ise mental sağlık üzerinde etkileri günümüzde çoğu araştırmanın konusu olmaya devam ediyor. B12 ile beraber adını duyduğumuz folat da mental sağlık süreçlerine destek oluyor. Folat gebelikte genellikle kullanılıyor ancak tabii ki de tek görevi bu değil. Folat aynı zamanda sinir sistemimiz için de önem taşıyor. Öyle ki sinir hücreleri arasındaki iletişimi kolaylaştırıyor ve ruh halinin düzenlenmesine yardımcı oluyor. Uykuyu da düzenleme görevi bulunan folat, kimyasalları da sentezlemesiyle mental sağlık süreçlerinde önemini koruyor. B12 vitamini ise eksikliğinde depresyon, anemi ve yorgunluk semptomları yaratması sebebiyle doğrudan mental sağlıkla ilişkili bir konumda yer alıyor. Bunların yanı sıra kardiyovasküler ve nörolojik hastalıklara da zemin hazırlayabiliyor.

Takviye önerisi: Ocean Methyl B12 1000 Mcg 10 mL Sprey

Vitamin ve Minerallerin Mental Sağlık ile İlişkisi

C Vitamini

Hayatın her alanında ve her döneminde takviye olarak alınan C vitaminin faydaları saymakla bitmiyor. Bu faydaların arasında mental sağlığa etkileri de bulunuyor. Hücre sağlığını koruyan en önemli vitamin olarak bilinen C vitamini; damarların, kıkırdakların, cildin ve kemiklerin güçlenmesini destekliyor. C vitamini hakkında çoğu araştırmada da anksiyeteye iyi gelen vitaminler arasında C vitaminin rolünü açıklıyor. Dahası, Alzheimer, depresif bozukluklar ve şizofreni tedavisinde C vitaminin olumlu etkilerinden bahsediliyor çünkü C vitamini beyni oksidatif stresten de koruyor. Bunların dışında ise bazı diğer araştırmalar C vitamini tüketen kişilerin, psikolojik zorluklarla karşılaştıklarında çok fazla stres yaşamadığından bahsediyor. Ayrıca bu vitamin vücutta epinefrin, norepinefrin ve dopamin gibi mutluluk verici nörotransmitterlerin üretimini arttırıyor.

Takviye önerisi: Suda C Vitamin C Complex 60 Tablet

Vitamin ve Minerallerin Mental Sağlık ile İlişkisi

D Vitamini

Kışın depresif ruh halleri ile bağdaştırılan D vitamini, ruh sağlığı durumlarında büyük bir rol oynamasıyla biliniyor. D vitamini, vücudunuzda sayısız temel rol oynayan kritik besinler arasında yer alıyor. Ne yazık ki, depresyondan muzdarip olan kişiler de dahil olmak üzere birçok insan, yeterli oranda D vitamini alamıyor. Günümüze kadar sürdürülen araştırmalar depresyonu olan kişilerin D vitamini değerlerinin düşük veya eksik olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu durumda D vitamini inflamasyonu azaltmak, ruh halini düzenlemek ve nörobilişsel işlev bozukluğuna karşı koruma dahil olmak üzere çeşitli mekanizmalar yoluyla depresyonla savaşabiliyor.

Takviye önerisi: Voonka Vitamin D 102 Kapsül

Vitamin ve Minerallerin Mental Sağlık ile İlişkisi

Probiyotikler ve Prebiyotikler

Bağırsaklarımızın ikinci beynimiz olarak adlandırılmasının bir nedeni var. Bağırsak ve sindirim sağlığına faydaları ile bilinen probiyotik/prebiyotikler ruh sağlığı açısından da büyük önem taşıyor. Günümüz beslenme düzeninde fermante gıdalar yönünden eksik beslenmek, sindirim sistemini zorlayabildiği gibi bağırsak dengesini de bozabiliyor. Bu gibi durumlarda ise ikinci beyin olan bağırsakların sağlığı açısından probiyotik ve prebiyotik kullanımı büyük bir önem taşıyor.

Takviye önerisi: Nature’s Supreme Probiotic 5B 60 Kapsül

Vitamin ve Minerallerin Mental Sağlık ile İlişkisi

Su

Sağlıklı bir yaşam için ilk şart günde ortalama sekiz bardak su tüketmemiz gerektiğini biliyor muydunuz? %5 oranında bile susuz kalmak, dikkat bozukluğuna neden olurken ruh halinize de aşağı çekebiliyor. Bol su tüketmek kendinizi mutlu hissetmeniz için çok önemli bir adım olarak açıklanıyor.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz