Sağlıklı bir vücut ve dengeli bir beslenme için gereken 13 vitaminden biri olan A vitamini, metabolizmada üstlendiği birçok rol ile vazgeçilmez bir besin kaynağını olduğunu gösteriyor. Peki bu görevler nelerdir? Vücudumuzun sağlıklı kalması için A vitamini neler yapar ve neleri destekler? Yapısında neler vardır? Bu ve benzeri sorular ile daha fazlasını sizin için bu yazımızda mercek altına aldık.

A Vitamini Nedir?

Bir grup yağda çözünen vitaminlerin genel adı olan A vitamini; retinol, retinal ve retinil (retinoik asit) olmak üzere üç farklı forma sahip bir yapıdadır. Aynı zamanda içeriğinde birkaç provitaminden oluşan karotenoidler de bulundurur. Bunlardan en önemlisi ve vücut için en gereklisi beta – karotendir. Doymamış besleyici organik bileşenlerden oluşan A vitamini, vücutta bağırsaklarda ve hücrelerde emilebilmesinin yanı sıra büyük bir bölümü karaciğerde depolanan bir besin kaynağıdır.

Bazı hayvansal gıdalarda doğal olarak yer alan ve uygun şekilde hazırlanmış diyetler ile vücuda kolayca kazandırılabilen vitamin A, karaciğer ve bazı balık yağlarında yüksek miktarda bulunur. Provitamin, yani beta karoten gibi karotenoidler bakımından zengin besinler ise süt ve yumurtadır. Bu A vitamini çeşitleri yeşil yapraklı, turuncu ve sarı sebzeler tüketilerek de vücuda kazandırılabilir (1).

A Vitamini Faydaları Nelerdir?

Gece Körlüğünden Koruyabilir

A vitaminin vücuttaki en önemli etkinliği görme yetisini desteklemektir. Vücudunuz gözünüze çarpan ışığı beyninize iletmek amacıyla bir elektrik sinyaline dönüştürebilmek için A vitaminine ihtiyaç duyar. Bu vitamin aynı zamanda rodopsin pigmentinin yapıtaşıdır. Bu nedenle gündüz normal düzeyde görebildiği halde geceleri görüşü zorlaşan bazı kişilerde rastlanan niktalopia, yani gece körlüğü; A vitamini eksikliği belirtilerinden biri olarak kabul edilir. Bu konuda yapılmış bazı araştırmalar, düzenli olarak beta karoten tüketmenin hem gece körlüğünü önlemede hem de yaş ilerledikçe artan görme kaybını engellemede etkili olabileceğini göstermektedir (2, 3).

Bağışıklığı Destekleyebilir

A vitamini, vücudun doğal savunmasını kazanması için kilit rol oynayan besin kaynaklarından biridir. Vücudun çeşitli noktalarına yerleşen bakteri ve patojenleri yakalayıp temizlemeye yönelik görevlerde bulunan bu vitamin, dolaylı olarak oluşabilecek enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir (4). Sıtma ve kızamık gibi hastalıkların yaygın olduğu ülkelerdeki çocuklar üzerine yapılan bir araştırma da, A vitamini eksikliğinin giderilmesi halinde bu hastalıklar sebebiyle ölüm riskinin azaltılabileceğini göstermektedir (5). Dolayısıyla bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarında çalışabilmesi için bu vitaminin günlük beslenmeye eklenmesi oldukça önemlidir.

Kemik Sağlığını Destekler

Kemik sağlığı için gereken vitamin ve mineraller D vitamini ile kalsiyum olarak bilinse de, A vitamini de bu işleve dolaylı yoldan katılan bir vitamindir. Kemiklerin büyümesi, gelişmesi ve güçlenmesi için gereken bu vitamin üzerine yapılan bir araştırma da bu savı doğrulamaktadır. A vitamini seviyesi düşük olan kişilerde kemik kırığı riskinin daha fazla olabileceğine dair bir çalışma yapılmıştır. Bu araştırmaya göre düzenli olarak tüketilen vitamin A ile kırık riskini %6 oranında düşürmek mümkündür (6).

2 YORUMLAR

  1. Write more, thats all I have to say. Literally,
    it seems as though you relied on the video to make your point.
    You clearly know what youre talking about, why waste your intelligence on just
    posting videos to your site when you could be giving
    us something informative to read?

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz