Yaş ilerledikçe cildimizde rahatsızlık veren bazı belirtilerle karşılaşabiliyoruz. Yaşlanma doğal bir süreç ancak sigara, alkol veya yetersiz beslenme gibi etkenler, yaşlanmayı ve hücre hasarını artırabiliyor. Bu durumun yaşlanmaya karşı etkilerini azaltmanın ve cilt üzerindeki diğer etkileri azaltmanın yolları elbette var. Doğru beslenme, iyi bir cilt bakımı ve doğru gıda takviyelerini tercih etmek bu yolların arasında bulunuyor.

Yaşlanmaya karşı tüyolara detaylıca bakacak olursak…

Yaşlanmaya karşı

Doğru Beslenin

Cilt bakımında önemli olan adımlardan biri beslenme. Ne yediğimiz, vücudumuz için hangi besin öğelerini aldığımız cilt bakımında önem arz ediyor. Özellikle cildin genç kalabilmesi için bazı besinleri daha fazla tüketmekte fayda var.

Bu besinlere gelecek olursak…

Kurkumin

Zerdeçaldaki ana aktif bileşik olan kurkumin, güçlü antioksidan etkileri ile öne çıkan bir bileşen. Yaş aldıkça hücre bölünmesi yavaşlıyor ve araştırmalar, kurkuminin bu yavaşlamayı engellediğini söylüyor. Ayrıca daha uzun yaşam süresi ile ilişkilendirilen belirli proteinleri aktive ettiğinden de bahsediyor. Mutfakta taze veya kurutulmuş zerdeçal kullanarak veya zerdeçal veya kurkumin takviyeleri alarak kurkumin alımınızı artırabilirsiniz (1, 2, 3).

Takviye önerisi: Puritan’s Pride Turmeric Curcumin 1000 Mg 60 Kapsül

Brokoli

Brokoli, kurkumin gibi antioksidan etkileri olan bir sebze. Anti-enflamatuar özellikleri sayesinde yaşlanma karşıtı etkilere sahip. Vücudumuzun, cildimize güç ve elastikiyet veren protein olan kolajen üretimi için C vitaminine ihtiyaç duyması, brokolide bulunan C vitaminin önemini artırıyor. Ayrıca, kemik sağlığı ve osteoporozun önlenmesi için gerekli olduğu bilinen K vitamini ve kalsiyum bileşenlerini de içeriyor (4, 5).

Tatlı Patates

Yaşlanma karşıtı besinlerden biri de tatlı patates. Tatlı patatesin turuncu rengi, A vitaminine dönüştürülen beta-karoten adı verilen bir antioksidandan geliyor. Beta-karoten ise cildin elastikiyetini geri kazanmasına ve hücre yenilenmesini artırmasına yardımcı oluyor. Bunlara ek olarak tatlı patateste C ve E vitaminleri de bulunuyor. Bazı araştırmalar, yaşlı yetişkinlerin genç yetişkinlere göre E vitamine daha fazla ihtiyaç duyduğundan bahsediyor. Bu yüzden E vitamini önem taşıyor ve tatlı patateslerin de iyi bir E vitamini kaynağı olduğu biliniyor (6, 7).

Kuru Yemişler

Pek çok kuruyemiş zengin E vitamini içermesi ile öne çıkıyor. E vitamininin ise cilt dokusunu onarmaya, cilt nemini dengelemeye ve cildi zararlı UV ışınlarından korumaya yardımcı olmak gibi sağlık açısından çok sayıda faydası olduğu biliniyor. Dolayısıyla çoğu kuru yemişin yaşlanmayı geciktirici etkileri olduğuna inanılıyor. Araştırmalarda özellikle Antep fıstığının cildi gençleştirdiğinden bahsediliyor. Ek olarak ceviz de cilde en fazla etkisi olan kuru yemişlerden biri. Çünkü; cildinizin hücre zarlarının güçlenmesine yardımcı olabilecek anti-enflamatuar olan omega-3 yağ asitlerini içeriyor (8, 9).

Yaşlanmaya karşı

Cilt Bakımınızda Bu Adımları Atlamayın

Gün içinde ne yediğiniz kadar cilt bakımınızı nasıl gerçekleştirdiğiniz de yaşlanmayı geciktiren etkilerden biri. Günlük cilt bakımı elbette önemli. Atlanmaması gereken bazı cilt bakım tüyolarını sıralıyoruz…

Yüz Bakım Peeling Ürünlerini Kullanın

Yaşlandıkça cildimizin kendini yenileme süreci yavaşlıyor. Dolayısıyla ölü cilt hücrelerinin yerine taze hücrelerin gelmesi daha uzun bir zaman alabiliyor. Bu durum, cildin donuk görünmesine ve çatlamaların oluşmasına neden olabiliyor. Peeling ürünleri ise bu ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı oluyor. Güvendiğiniz bir markanın peeling içerikli ürünlerini düzenli olarak kullanarak, cildinizin daha canlı görünmesini destekleyebilirsiniz (10).

Yaşlanmaya Karşı Geliştirilen Serumları Doğru Uygulayın

Genel olarak serumların, nemlendiricilerden daha yüksek konsantrasyonda aktif bileşen içerdiği biliniyor. Dikkat edilmesi gereken en iyi yaşlanma karşıtı bileşenler ise; retinoidler (retinol, tretinoin ve tazaroten) olarak bilinen A vitamini türevleri ve C vitamini olarak açıklanıyor. Uzmanlar, bu serumları elinizle sürmek yerine, pat pat tekniği ile cildinize uygulamanız öneriliyor (11). Yani, aynı noktaya ritmik olarak parmağınızı hafifçe vurarak serumu uygulayabilirsiniz.

Her Zaman Güneş Koruyucu Kullanın

Güneş, cildinizin görünür yaşlanma belirtilerinin çoğundan sorumlu bir etmen. Güneşten korunma, cildinizin mümkün olduğunca genç görünmesini sağlamanın yollarından biri olarak biliniyor. Çünkü güneş, kolajeni parçalayarak cilt elastikiyetinin bozulmasına, cildin incelmesine ve kırışmasına sebep olabiliyor. Bu nedenle güneş kreminin sadece yazın değil, yılın her günü kullanılması öneriliyor. Araştırmalarda; geniş spektrumlu  güneş kreminin günlük olarak uygulanmasının yaşlılık lekelerini giderebildiğinden, cilt dokusunu iyileştirebildiğinden ve kırışıklıkları üç ayda ortalama %20 oranında azaltabileceğinden bahsediliyor (12).

İlginizi çekebilir: Saç, Tırnak ve Cilt Üzerinde Etkili Vitaminler

Yaşlanmaya karşı

Cilt Bakımına Yönelik Gıda Takviyelerine Şans Verin

Cilt bakımından sonra, cildinizin ihtiyaç duyduğu bileşenleri sağlamak da önemli adımlardan biri. Beslenmenizin yetersiz olduğunu hissediyorsanız ve aşağıdaki bileşenleri yeteri kadar alamadığınızı düşünüyorsanız takviye formlarını kullanarak cildinizi destekleyebilirsiniz.

CoQ10

Koenzim Q10 (CoQ10) vücudunuzun ürettiği bir antioksidan olarak biliniyor. Ayrıca enerji üretiminde önemli bir rol oynuyor ve hücresel hasara karşı koruma sağlıyor. Araştırmalar, yaşlandıkça vücuttaki CoQ10 seviyelerinin azaldığını gösteriyor. CoQ10 takviyeleri, yaşlanma sürecini ve yaşa bağlı hastalıkların başlangıcını hızlandıran, serbest radikallerin birikmesiyle karakterize edilen bir durum olan oksidatif stresi azaltması ile öne çıkıyor (13, 14).

Takviye önerisi: Puritan’s Pride CO Q-10 100 Mg 30 Kapsül

C Vitamini

C vitamini vücudumuzda güçlü bir antioksidan görevi görerek hücrelerin oksidatif hasara karşı korunmasına yardımcı olan en önemli bileşen olarak açıklanıyor. Ayrıca bağışıklık fonksiyonunda, enflamasyonun düzenlenmesinde ve sağlıklı yaşlanma için gerekli olan diğer birçok süreçte de önemli roller oynamasıyla biliniyor. Ek olarak C vitamininin cilt sağlığı için gerekli olduğu biliniyor. Çünkü cilt için önemli olan kolajen üretimine katkı sağlıyor, güneşe fazla maruz kalma nedeniyle ortaya çıkan kırışıklık oluşumuna ve erken yaşlanmaya karşı koruma sağlıyor (15, 16, 17).

Takviye önerisi: Puritan’s Pride Vitamin C-500 Mg 100 Tablet

Likopen

Likopen, karotenoid ailesinden bir antioksidan olarak biliniyor. Antioksidan zengini olan likopen, cildin yaşlanmasını geciktirebiliyor ve en çok domateste bulunuyor. Ayrıca likopen, güçlü antioksidan etkilere sahip olduğu için takviye olarak da üretiliyor ve bu sayede vücuda takviye yoluyla da alınabiliyor.

Takviye önerisi: Puritan’s Pride Lycopene 10 Mg 100 Kapsül

6 YORUMLAR

  1. Usually I do not read article on blogs however I would like to say that this writeup very compelled me to take a look at and do it Your writing style has been amazed me Thank you very nice article.

  2. Bitcoin mixer, или миксер биткоина, является сервисом, который предназначен для смешивания биткоинов от разных пользователей с целью сокрытия истории транзакций. Эти сервисы используются для увеличения приватности и безопасности транзакций с биткоинами, путем разрыва связей между адресами отправителя и получателя.
    [url=https://mixerbitcoins.com/ru/]Btc mix[/url]
    Принцип работы Bitcoin mixer’ов заключается в том, что они берут биткоины от разных пользователей, перемешивают их в общем пуле, а затем возвращают обратно пользователям. Этот процесс затрудняет возможность проследить происхождение биткоинов, поскольку теперь они смешаны с биткоинами других пользователей.

  3. I recently noticed that you’ve taken the time to visit my website, and I wanted to express my heartfelt gratitude for your interest. Your support means a lot to me, and I’m truly grateful for your visit.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz