Beslenme şeklimiz ve yediklerimiz ile sağlığımızın arasındaki ilişki yıllardır araştırılmaya ve gündeme gelmeye devam ediyor. Günümüzde çoğu uzman, besinlerin insan sağlığına olan etkilerinden bahsederek belli besinlerin tüketilmesini öneriyor. Besinler, genel sağlığımızı da etkileyebildiği gibi cildimizi de etkileyebiliyor ve bu durumda cildimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak besin tercihi yapmanın önemi artıyor.

Doğru besinleri tercih ederek cildiniz ihtiyaç duyduğu maddeleri cildinize sağlayabilir, cilt sağlığınıza destek olabilirsiniz. Besin tercihi yapmadan önce ise cildinizin genel olarak nelere ihtiyacı olduğunu öğrenmenizde fayda var.

Cildin Neye İhtiyacı Vardır?

Cildimiz de vücudumuzun sahip olduğu önemli organlardan biri. Cildimizin ihtiyaç duyduğu bu bakımı birkaç maddeye dikkat ederek sağlayabilir, bunların yanı sıra beslenmemizi düzenleyerek de destek verebiliriz. Cildin genel olarak en önemli ihtiyaçları ise uzmanlar ve araştırmacılar tarafından şu şekilde açıklanıyor:

Günlük Rutin Cilt Bakımı

Rutin cilt bakımı, cilt sağlığını doğrudan etkileyen süreçlerin arasında yer alıyor. Cildinizin gün içinde maruz kaldığı dış etkenler ve kimyasallar, yavaş yavaş cildinizin yıpranmasına neden olabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için günlük cilt bakım rutininizi oluşturabilirsiniz. Cildiniz için en etkili ürünleri seçebilmek adına uzman bir doktorla görüşmenizi tavsiye ederiz.

Vitamin ve Antioksidan Desteği

Uzmanlar vitamin ve antioksidanların cilt hasarına, iltihaplanmaya ve erken yaşlanmaya neden olabilen kararsız moleküller, atomlar veya iyonlar olan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olabileceğini açıklıyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgi için “Cilde İyi Gelen En İyi 5 Vitamin” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Kaliteli Uyku

Günlük yaşantının yoğunluğunda cildimiz, koruyucu kalkanlarını devreye sokmasıyla biliniyor ve çevresel faktörlerin etkilerine karşı cilt bariyeri kendini korumaya devam ettiği düşünülüyor. Uyku ise cildin dinlenmesi ve yenilenmesi için önemli süreçlerin içerisinde yer alıyor. Uzmanlar, iyi bir uyku düzeninin genel sağlığına olumlu etkilerinden bahsettiği gibi cilt sağlığına olan etkilerinin de altını çiziyor.

One Up Melatonin 3 Mg 60 Tablet ürününü inceleyin!

Güneş Koruması

Güneşin zararlı ışınlarının cildinize olan etkilerinin farkındasınızdır. Cilt sağlığının korunmasında güneş ışınlarına karşı koruma kalkanı yaratmanın önemi büyük. Günümüzde uzmanlar, en az 30, en fazla 50 faktör koruma kullanılmasını öneriyor. Güneşten korunmanıza yardımcı olacak krem veya losyonları doktorunuza danışarak kullanmanızı öneririz. Cilt tonunuza, tipine ve özelliklerine göre seçim yaparak sizin için en etkili korumayı tercih edebilirsiniz.

İyi Bir Beslenme

Protein, sağlıklı yağlar ve vitaminler açısından zengin, besin açısından yoğun bir diyet cildinizin ihtiyaç duyduğu desteği sağlayabilir. Vitamin ve mineral açısından zengin ve doğru seçilmiş besinler tüketmek; cildin yenilenme, onarılma, kolajen üretimi gibi birçok sürecine katkı sağlayabilir. Doğadan alacağınız bu bileşenler ile cilt sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için cilde iyi gelen besinleri öğrenebilir, beslenme programınıza bu besinleri ekleyebilirsiniz.

İşte cilde iyi gelen besinler…

Tatlı Patates

Cilt sağlığınızı düşünüyorsanız tatlı patatesleri besin listenize eklemenizi öneririz. İçerisinde bulunan beta karotenler sayesinde patates, cilt sağlığı denince akla gelen ilk sebzelerin arasında yer alıyor. Beta karoten, vücudumuzda A vitaminine dönüşebiliyor ve böylelikle cilt yenilenmesi, cildin canlılığını koruması gibi süreçlerin daha iyi işlemesine destek olabiliyor. Bunların yanı sıra beta karoten, doğal bir güneş kremi görevi görerek cildinizin sağlıklı kalmasına da yardımcı olabiliyor. Böylelikle, tüketildiğinde cilt hücrelerinizi güneşe maruz kalmaktan korumaya yardımcı olmanın yanında güneş yanığını, hücre ölümünü ve cilt kurumasını önlemeye yardımcı olabilir.

Avokado

Avokado, halihazırda besin değerleri sayesinde neredeyse her diyetin içerisinde bulunmasıyla ön plana çıkıyor. Öyle ki bu besin cilt sağlığında da önemli rollere sahip. Avokadoda bulunan yağlar, cilt sağlığında önemli olan makro besinlerin arasında yer alıyor. Yeterli miktarda avokado yemek, cildinizin esnek kalmasına yardımcı olabilir. Ayrıca avokado, içerdiği E vitamini sayesinde de dikkat çekiyor. Araştırmalara göre E vitamini ile C vitamininin birleşimi cildi zararlı UV ışınlarından koruma görevinde başarılı olabiliyor.

Avokado, bir özelliği ile daha dikkat çekiyor. İçerdiği lutein ve zeaksantin maddeleri, cildin kırışmasını engelleyen etkenler olarak biliniyor ve bu ikili, avokadonun içerisinde bol miktarda bulunuyor.

Avokado yağı ürününü incelemek için tıklayın!

Brokoli

Salatasıyla ve yemeğiyle sevenini mutlu eden, sevmeyenini üzen brokoli, hem az kalorili olmasıyla diyetlerin başlıca besini hem de cilde iyi gelmesiyle uzmanların en çok önerdiği besinlerin arasında yer alıyor. Brokoli; çinko, A vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere cilt sağlığı için önemli birçok vitamin ve minerali içeriyor. Ayrıca tıpkı avokado gibi brokoli de lutein içeriyor.

Bunların yanı sıra; brokoli çiçekleri bazı etkileyici potansiyel faydalar sağlayan sülforafan adı verilen özel bir bileşik içeriyor. Günümüzde çoğu araştırma, bu maddenin kanseri önleyici etkilerinden bahsediyor. Sülforafan ayrıca, zararlı serbest radikallerin nötralize edilmesine de yardımcı olabiliyor.

Domates

Şüphesiz ki her evde var olan domates, en kolay bulunan sebzelerin arasında yer alıyor ve içeriğiyle uzmanları şaşırtmaya devam ediyor. Domatesler harika bir C vitamini kaynağı olarak açıklanıyor ve likopen dahil tüm ana karotenoidleri içermesiyle biliniyor. Katotenoidler ise A vitamini ile doğrudan ilişkili olmasıyla cilt sağlığı açısından önem taşıyor. Domates karotenoidler açısından zengin olduğu için sağlıklı cildi korumak için mükemmel bir besin olarak gösteriliyor. Domates gibi karotenoid bakımından zengin yiyecekleri peynir veya zeytinyağı gibi bir yağ kaynağıyla eşleştirerek karotenoidlerin emilimini artırabilirsiniz.

Bitter Çikolata

Çikolata yemek için bir nedene ihtiyacınız yoksa da artık çok iyi bir nedeniniz var! Kakaonun cilde etkilerini düşününce fikrinizi değiştirebilirsiniz. Kakao, içerdiği antioksidanlar sayesinde cilt sağlığını olumlu etkileyebiliyor. Kakao, cildinizi güneş yanığına karşı koruyabilecek antioksidanlar içeriyor. Bu antioksidanların ayrıca kırışıklıkları, cilt kalınlığını, hidrasyonu, kan akışını ve cilt dokusunu da etkilediği düşünülüyor.

Faydalarını en üst düzeye çıkarmak ve ilave şekeri minimumda tutmak için en az %70 kakao içeren bitter çikolatayı seçebilirsiniz.

Tariflerinizde kullanabileceğiniz organik kakao tozu ürününe da göz atabilirsiniz.

Yeşil Çay

Genellikle detoks etkisiyle ve kilo kontrolüne yardımcı olmasıyla bildiğimiz yeşil çay, cilt sağlığında da etkili bir yardımcı olarak biliniyor. Gerçekleştirilen çalışmalara göre yeşil çay; cildi hasara ve yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olabiliyor. Yeşil çayda bulunan kateşinler cildinizin sağlığını korumasıyla ön plana çıkıyor. Ayrıca, diğer birçok antioksidan içeren gıda gibi yeşil çay da cildinizi güneş hasarına karşı korumaya yardımcı olabiliyor.

Yapılan deneysel araştırmalara göre yeşil çay ayrıca; cildin nemini, pürüzsüzlüğünü ve esnekliğini de iyileştirebiliyor. Bunların yanı sıra içerisinde bulunan kateşinler; cildinizi güneşin zararlarına karşı koruyabilen ve kızarıklığı azaltabilen özelliklere de sahip olabilir.

Yeşil çay ekstresi ürünlerini inceleyin!

Havuç

Havucun gözleriniz için iyi olduğunu zaten duymuşsunuzdur, ancak cildiniz için de harikalar yaratabileceğini biliyor muydunuz? Havuç gibi beta karoten bakımından zengin besinler, bazı insanlarda güneşe karşı hassasiyeti azaltmada yardımcı olabilmesiyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda içerisinde bulunan C vitamini sayesinde cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabiliyor. Havucu günlük beslenme düzeninize ekleyerek etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Bunların yanı sıra taze limon suyu ve tahin ile kavrulmuş havuç tüketerek etkilerini artırabilirsiniz. Tahin sağlıklı bir yağ olduğu için, vücudunuzun A ve E vitaminleri gibi yağda çözünen antioksidanları emmesine yardımcı olabilir.

Nar

Tadıyla büyüleyici nar meyvesi, ayıklamasıyla bizi yorsa da her tanesinde cilt için önemli bileşenler içeriyor. Nar; lif, potasyum ve K vitamini bakımından zengin bir meyve olmasıyla ön plana çıkıyor. Aynı şekilde bu meyve; flavonoller, tanenler, fenolik asitler ve lignanlar gibi antioksidanlar açısından önemli bir kaynak olarak açıklanıyor. Bu antioksidanlar ayrıca cildin onarımında rol oynayan kolajen üretimine de yardımcı olabiliyor, cildi onarma süreçlerinde rol alabiliyor. Tabii ki yine bu antioksidanlar güneşin zararlarına karşı cildinizi koruyabilecek özelliklere de sahip.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz