Takviyelerin ne zaman alınması gerektiği, en çok merak edilen soruların arasında yer alıyor. Hepimiz, aldığımız takviyelerin en iyi şekilde işe yaramasını istiyor ve buna göre adımlar atıyoruz. Magnezyum takviyeleri de sıkça kullanılan mineral takviyelerinden biri. Bu takviyeyi ne zaman alacağımız ise merak konusu.

Hepsinden önce magnezyumun ne olduğunu, vücudumuzdaki görevini ve takviyelerin avantajlarını incelemek, bu konuda size rehber olabilir.

Magnezyum Nedir?

Magnezyum, vücudunuzda en çok bulunan dördüncü mineraldir. Vücuda enerji sağlamasından önemli proteinlerin oluşumuna kadar yüzlerce metabolik süreç ve vücut işlevi için gerekli olduğu bilinen bir mineraldir. Magnezyumun %60’ı kemiklerde, %39’u hücre içi alanda ve kalan %1’i hücre dışı alanda bulunur (1).

Magnezyum Takviyelerinin Avantajları

Magnezyum, çeşitli besinler sayesinde vücudumuza alabileceğimiz bir mineraldir. Ancak bazı durumlarda, magnezyum alımı yetersiz kalabilir ve bu durumda magnezyum takviyeleri tercih edilebilir.

Magnezyum takviyelerinin ise spesifik özellikleri bulunur. Eğer siz de yeterli oranda magnezyum alamadığınızı düşünüyorsanız, öncelikle bir doktora danışmanızı öneririz. Doktor tavsiyesi ile hangi magnezyum türünün size uygun olduğunu öğrenebilirsiniz.

Magnezyum takviyelerinin avantajlarına gelecek olursak…

Uykuyu İyileştirebilir

Magnezyumun uykuda önemli bir rol oynadığı biliniyor. Düşük magnezyum seviyelerine sahip kişilerin uykuya dalma veya deliksiz uyuma gibi uyku sorunları yaşama olasılığının daha yüksek olduğu düşünülüyor. Bazı araştırmalar, magnezyum takviyesinin insanların daha hızlı uykuya dalmasına ve daha uzun süre uykuda kalmasına yardımcı olabileceğinden bahsediyor (2).

Ruh Halini Olumlu Etkileyebilir

Magnezyum eksikliği birçok olumsuz duruma yol açabiliyor. Bazı araştırmalar; magnezyum eksikliğinin depresyonla ilişkili olabileceğini düşündürüyor. Yapılan deneylerde ise magnezyum takviyesinin depresyon semptomlarında azalmaya destek olduğuna dair bulgular mevcut. Daha kesin sonuçlar için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor (3).

Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Günümüzde yapılan bazı araştırmalara göre; düşük magnezyum seviyeleri, kalp hastalığı riski ile ilişkilendiriliyor. Düşük magnezyum seviyelerinin; kan şekeri ve kan basıncı gibi kalp hastalığı risk faktörlerini üzerindeki olumsuz etkisinden kaynaklandığı düşünülüyor. Bu konudaki araştırmalar hala devam ediyor (4).

Kan Şekeri Yönetimine Fayda Sağlayabilir

Magnezyum mineralinin, insülin ve glikoz metabolizmasında rol oynadığı biliniyor. İnsülin, kan şekeri seviyenizi düzenlemeye yardımcı olan önemli bir hormon olarak açıklanabilir. Bu nedenle, insülin direncini iyileştirmenin daha iyi kan şekeri yönetimini teşvik edebileceği düşünülüyor. Tip 2 diyabetli kişiler ile yapılan bir araştırmada; düzenli magnezyum kullanımının açlık ve yemek sonrası kan şekeri seviyelerinde azalmalar yarattığından söz ediliyor ancak daha fazla araştırmaya gerek duyuluyor (5).

Magnezyum Takviyeleri Ne Zaman Alınmalı?

Magnezyum takviyesinin en doğru kullanım zamanı, magnezyum türüne göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; magnezyum malat takviyelerinin genellikle sabah ya da öğlen alınması beklenirken magnezyum glisinat takviyelerinin gece yatmadan önce alınması öneriliyor (6). Bu yüzden en doğru zamanı belirlemek adına bir doktora danışarak öncelikle sizin için uygun olan magnezyum türünü öğrenmenizi, sonrasında uzman tavsiyesi eşliğinde magnezyum takviyesini kullanmanızı öneririz.

En İyi Magnezyum Takviyeleri Neler?

Sektörde birçok marka farklı türlerde magnezyum takviyelerini piyasaya sunuyor. En iyi yorumları alan ve sıkça tercih edilen magnezyum türleri ise şöyle:

Nature’s Supreme Magnesium Citrate 250 Mg 120 Tablet

Nature’s Supreme Magnesium Citrate 250 Mg 120 Tablet, magnezyum takviyelerinde sıkça tercih edilen takviye ürünlerinin arasında yer alıyor. Yüksek seviyede biyoyararlanım imkanı tanıyan sitrat yapısıyla öne çıkıyor. Bu üründeki her bir tablet, 250 mg magnezyum minerali takviyesi sağlıyor ve 120 tabletten oluşması sayesinde uzun bir kullanım ömrü sunuyor.

Nature’s Supreme Magnesium Bisglycinate 120 Mg 60 Tablet

Nature’s Supreme Magnesium Bisglycinate 120 Mg 60 Tablet, yüksek oranda emilebilir özelliği ve midede diğer formlardan daha nazik olan şelatlı, tamponlu bir magnezyum şekline sahip olmasıyla öne çıkıyor. Formülünde bulunan magnezyum glisinat (bisglisinat), glisin amino asidi ile bağlı magnezyum olarak açıklanabilir. Özel olarak geliştirilmiş formülü sayesinde sıkça tercih ediliyor.

Ocean ExtraMag 60 Tablet

Ocean ExtraMag 60 Tablet, magnezyum takviyelerinde bulunan türlerin bir araya gelmesinden oluşuyor. İçerisinde magnezyum bisglisinat, magnezyum sitrat ve magnezyum malat formlarını barındırıyor. ExtraMag’ın içeriğinde yüksek biyoyararlanım imkanı sunan magnezyum bisglisinat ve magnezyum sitrat formları, ürünün öne çıkan özelliklerinin arasında yer alıyor.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz