Diyet Yaparken Hangi Vitaminler Kullanılmalı?

Kilo almak veya vermek için farklı diyetleri hayatınızın herhangi döneminde en az bir kere yapmışsınızdır. Diyet genellikle kilo vermek için yapılırken aynı zamanda kilo almak için de yapılan bir beslenme düzeni olabilir. Büyük bir çoğunluğumuz kilo vermek için diyet yaptığı için bu yazının devamında kilo verme sürecinize destek olacak bazı bilgiler paylaşacağız.

Kilo vermek için sağlıklı beslenip spor veya egzersiz gibi aktiviteler yaparken, aynı zamanda kilo verme sürecinizi hızlandırmaya yardımcı olan bazı gıda veya takviyeleri tüketebilirsiniz. Özellikle vücudunuzda, kilo alma veya verme sürecini etkileyen bazı mineral ve vitaminler bulunuyor. Bu vitaminleri diyetinize dahil ettiğinizde ise kilo verme sürecinizin hızlandığını veya kolaylaştığını en azından bu süreçte size destek olduğunu söyleyebiliriz. Diyette vitamin alımı kilo verme sürecinizde size katkı sağlayabilir. Kullanacağınız gıda takviyeleri sayesinde daha uzun süre tok kalabilir veya yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Öncelikle diyet yaparken vitamin takviyesi kullanmanın nasıl faydaları olur bu soruya cevap verelim.

Diyet Yaparken Vitamin Takviyesi Kullanmak Fayda Sağlar mı?

Her vitamin ve mineralin vücudumuz için olan görevi farklıdır. Vitamin eksiklikleri birçok farklı hastalığa sebebiyet verir. Bu nedenle değerlerimizi düzenli aralıklarla ölçtürmek ve eksiklikleri gidermek oldukça önemlidir. Özellikle diyet yaparken sınırlı bir beslenme ve az kalori tüketme durumu söz konusu olduğu için almanız gereken tüm vitamin ve mineralleri alamıyor olabilirsiniz. Her kişi için vitamin eksikliği pek çok sorunu beraberinde getirir fakat diyet yapanlar için vitamineksikliği çekmek daha riskli olabilmektedir.

Doğru bir diyet yapmadığınız takdirde beslenme çeşitliliğinizi sağlayamadığınız için vücudunuzda eksiklikler oluşabilir. Aldığınız kaloriden daha fazlasını yakmanız gerektiği için bu süreçte vitamin eksikliğinden dolayı bağışıklık sisteminiz düşebilir. Bu durum ise çeşitli hastalıklara davetiye çıkaracaktır. Bu tarz durumların önüne geçebilmek ve sağlıklı bir diyet yapabilmek için vücudunuzun eksiklerini gidermeniz gerekir. Eksikleri gidermek için doğal gıdaları tercih edebilirsiniz fakat bu durum hem çeşitli bir beslenme gerektirdiği hem de günümüzde fazla uğraştırıcı olduğu için bazen mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda ise eksikliğinizi gidermek için besin veya vitamin takviyeleri almanız gerekebilir. Takviye almadan önce kan değerlerinize baktırmanız eksiklik yaşadığınız değerleri saptamanız gerekir. Size uygun takviyeyi aldıktan sonra diyetinize bu takviyeyi ekleyerek sağlığınıza ve diyetinize destek olabilirsiniz.

Tüm bunların yanında sadece diyet yaparken değil eksikliğini çektiğiniz herhangi bir vitamin veya mineral için takviye alınması önemlidir. Eksikliğin giderilmediği durumlarda karşılaşabileceğiniz rahatsızlıklar ve olumsuz durumların önüne geçmek için takviye kullanımı sağlayabilirsiniz.

Kilo Vermeye Yardımcı Mineraller

Kilo Vermeye Yardımcı Mineraller

Diyet sırasında yediğiniz gıdaların ve bu gıdalardan aldığınız minerallerin vücudunuzdaki yağ yakma, kilo alma veya verme durumuna bazı etkileri olur. Diyet yaparken vitamin kullanımı veya mineral kullanımı kilo verme sürecinizi etkileyen faktörler arasında olabilir. Bu nedenle kilo verme konusunda size olumlu etkiye sahip olabilecek mineralleri sıralayacak olursak;

Kalsiyum: Yağ yakımında önemli rol alan minerallerden biridir. D vitamini ile çalışan kalsiyumun emilimi için D vitamini de almak gerekir. Kilo vermenize doğrudan etki etmese de yağ yakarak sıkılaşma ve vücudunuzdaki yağ oranını azaltma konularında etki gösterebilir.
Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Calcium with Vitamin D3 60 Tablet

Krom: Tıpkı kalsiyum gibi yağ yakımında rol oynayan bir diğer mineral kromdur. Krom ayrıca kas yapımında da fayda sağlayabilir.
Takviye Önerisi: Solgar Chromium Picolinate 200 Mcg 90 Kapsül

İyot: Tek başına olmasa bile diğer minerallerle birlikte çalışarak sindirim sistemine destek olabilir. Kilo verme sürecinize metabolizmayı hızlandırarak destek sağlayabilir.
Takviye Önerisi: Venatura İyot Damla 25 mL

Magnezyum: Özellikle kan şekerini kontrol etme ve kemikleri güçlendirmede etkin rol oynar.
Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Magnesium Citrate 250 Mg 60 Tablet

Çinko: Vücudun hormonal dengesinde görev alan minerallerden biridir. Özellikle testosteron hormon miktarında etkilidir. Kadın veya erkeklerde bu hormonun olması gerekenden az salgılanmasından durumunda kilo alma durumu söz konusu olabilir.
Takviye Önerisi: Ocean Picozinc Çinko Pikolinat 30 Tablet

Potasyum: Özellikle yüksek tansiyon ve kalp krizi gibi hastalıkların önlenmesinde rol alırken aynı zamanda şişkinliğin azalmasına yardımcı olabilir. Potasyum içeren besinleri öğrenmek için tıklayın.

Kilo Vermede Etkili Olan Vitaminler

Kilo Vermede Etkili Olan Vitaminler

Tıpkı minerallerde olduğu gibi gıda veya takviye yoluyla aldığınız vitaminlerin vücudunuzdaki yağ yakma, kilo alma veya verme durumlarında bazı etkileri olur. “Diyet yaparken hangi vitamin kullanılmalı, bunların nasıl bir etkisi olur?” sorusuna maddeler halinde cevap verecek olursak;

B Vitaminleri: Suda çözünen vitamin grubunda olan B vitaminleri alınan gıdaların enerjiye çevrilmesinde rol alır. Enerji üretmenize yardımcı olduğu için özellikle uzun vadede kilo vermenizde etkili olabilir. B vitamini çoğu kişinin eksikliğini çektiği vitaminler arasında yer alır. Bu nedenle halk arasında en çok kullanılan takviyelerden biri diyebiliriz.
Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Vitamin B12 1000 Mcg 60 Kapsül

D Vitamini: Hücreler glikoz ile beslenir ve D vitamini hücrelerin insüline yanıt vermesine yardımcı olur. Hücreler insüline ne kadar tepki verirse o kadar çok enerji üretir. Bu durum ise kilo verme sürecinizi olumlu yönde etkiler. Ayrıca D vitamini beyne tokluk hissi veren leptin hormonunun seviyesini kontrol eder. D vitamini eksikliğinde bu hormon seviyesi düşeceği ve daha fazla aç hissetme durumu söz konusu olacağı için zayıflamanızı bu durum olumsuz yönde etkileyebilir. Zayıflarken alınması gereken vitaminlerden bahsedildiğinde geneldekarşımıza D vitamini çıkar.
Takviye Önerisi: One Up D3 Vitamini 400 IU 20 mL Sprey & Damla

C Vitamini: Özellikle metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olan C vitamini aynı zamanda tıpkı D vitamininde olduğu gibi glikozu enerjiye dönüştürmede rol alır. C vitamini aynı zamanda hormonların düzenlenmesinde de etkin rol oynayan vitaminlerden biridir. Kortizol hormonunun seviyesini düşürerek vücutta daha fazla yağ depolanmasının da önüne geçer.
Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Ester-C 1000 Mg C Vitamini 60 Tablet

Vitamin Takviyesi Kullanmak Neden Önemlidir?

Diyet yaparken hangi vitaminler alınmalı sorusunun cevabını vermeye çalıştık şimdi ise vitamin takviyesi kullanmanın önemini anlatmaya çalışalım. Yoğun hayat temposu, yeterli zamanınızın olmaması, besin maddelerine ulaşım gibi sorunlar sebebiyle her zaman sağlıklı ve çeşitli beslenmek mümkün olmayabilir. Özellikle günümüzde hazır gıdaların artması ve fast food tüketimi nedeniyle almamız gerek birçok mineral ve vitamini vücudumuza alamıyoruz veya doğru şekilde tüketmediğimiz için yarar sağlayamıyoruz. Bu tarz durumlarda eksiklerimizi bilmek ve ona göre uygun takviyeler almak önemli bir hal alıyor. Çünkü vitamin ve mineral eksiklikleri istenmeyen hastalıklara sebep olabiliyor. Sağlığınızı korumak ve ona destek olmak için ihtiyaç duyduğu besin ve mineralleri sağlamak bu noktada önemli oluyor.

Vitaminler bağışıklık sisteminde, hormonların salgılanmasında, kas ve kemik gelişimi gibi birçok farklı görevde yer alırlar. Bunların yokluğu veya eksikliği ise farklı sorunlara yol açabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla kan testi verip eksikliklerinizi kontrol etmeniz ve beslenmenizi buna uygun olarak ayarlamanız gerekir. Çalışan bir kişiyseniz günün büyük bir çoğunluğunu işte geçirdiğinizde eve gelip bu ihtiyaçları karşılayabileceğiniz bir yemek yapmak her zaman mümkün olmayabilir veya pazara çıkıp taze meyve ve sebzeler almak için vaktiniz olmayabilir. Eksikliğini duyduğunuz mineral veya vitamini takviye ürünler yardımıyla kolay bir şekilde alabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz