Yazı içeriği:

  1. Multivitamin Nedir?
  2. Ne İşe Yarar?
  3. Hafızayı Güçlendirir Mi?
  4. Kalp Krizini Önler Mi?
  5. Psikolojiyi Etkiler Mİ?
  6. Göz Sağlığına İyi Gelir Mi?
  7. Enerjiyi Yükseltir Mi?

Birçoğumuzun ‘enerji kaynağı’ ya da ‘hastalık önleyici’ görevleriyle bildiği multivitaminler, zengin içerikleri sayesinde vücudumuza yalnızca bu iki nokta ile fayda sağlamıyor. Vücudun çalışma mekanizması için gereken vitamin ve minerallerin yanı sıra sağlıklı yağ asitlerinden amino asitlere kadar pek çok besin maddesiyle de zenginleştirilmiş çeşitleri ile sağlıklı bir büyüme ve yaşam konusunda önemli görevler üstleniyor. Biz de bu yazımızda multivitamin faydalarına dikkat çekmek ve vücudunuzun besin ihtiyacını ideal şekilde karşılamanıza yardımcı olmak istedik.

İşte multivitamin takviyesi almanın 5 temel faydası!

Multivitamin Nedir?

Yazımıza önce ‘multivitamin nedir?’ sorusunu cevaplamakla başlayalım.

Metabolizmamızın düzgün çalışması, bağışıklık sistemimizin dışarıdan gelecek her türlü tehdide karşı hazırlıklı olması ve vücudumuzun daha pek çok fonksiyonu için vitamin ve mineralleri yeterli düzeyde tüketmemiz gerek. Bu nedenle dengeli beslenme sağlamak için sürekli öğünlerimizde vücudumuza neler kazandırdığımızı takip etmek zorundayız. Ancak bu takip tahmin edebileceğiniz gibi pek de kolay değildir. Eğer bazı gıdalara karşı alerjiniz varsa ve gıda toleransınız yüksekse, bu söz konusu gıdalardan almanız gereken vitamin ve minerallerden de mahrum kalmanız anlamına gelecektir. Dolayısıyla sıkı bir diyet siz bekliyor olacak.

Multivitaminler; işte bu noktada devreye giren, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu, gıdalar yoluyla her zaman ve yeterli miktarda alamadığı vitamin ve mineralleri gerektiği şekilde eşit miktarda almanızı sağlayan gıda takviyelerinden biridir. Böylece beslenme rutininiz ne olursa olsun, doğal beslenmeye destek sağlayarak gıdalardan alamadığınız tüm gerekli ham maddelerin vücudunuzda depolanmasına ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

Multivitamin Ne İşe Yarar?

Multivitaminler çok sayıda vitamin ve minerali içeren kompleks yapıda takviyelerdir. Güçlü içerikleri sayesinde enzim reaksiyonlarından yapısal işlevlere kadar vücudun üreme, büyüme, bakım ve benzeri pek çok fonksiyonunu yerine getirmesinde önemli bir yardımcıdır. Dolayısıyla multivitaminlerin temel görevi vücudunuzda oluşan eksik besin değerlerini tamamlayarak daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olmanızı sağlamaktır. Böylece vücuttaki tüm metabolik süreçlerin düzgün çalışmasına katkıda bulunur. Bu çerçevede multivitamin faydalarını 5 başlık altında inceleyebiliriz.

1 – Hafızayı Güçlendirir

Yaşlandıkça artan besin ihtiyacının genç yaşta düzenli olarak karşılanması, ilerleyen yaşlarda hafıza sorunlarını ortadan kaldırabileceği düşünülür. Multivitamin takviyeleri bu noktada eksik besinleri karşılama konusunda önemli bir görev üstlenir. Yaşlandıkça yavaşlayan nörobilişsel faaliyetler, multivitamin desteği ile iyileştirilebilir. Vitamin desteği hafızanın korunmasına yardımcı olarak hafızanın yavaşlaması ile ortaya çıkan çeşitli hastalıkların önüne geçmede etkilidir (1).

2 – Kalp Krizi ve Kanser Riskini Düşürür

Multivitamin kullananlar üzerinde yapılan çalışmalar, multivitaminlerin kalp krizi ve ölüm riskini düşürebileceğini ifade eder. Özellikle kadınlar üzerindeki etkisinin daha fazla olduğunu gösteren çalışmalar, ölüm riskini %35 oranında azalttığı ile bağlantılı olduğunu gösterir (2). Buna karşılık araştırmalr, erkeklerde ise multivitamin takviyesinin %31 oranında kanser hastalıkları ile bağlantısını ortaya koyar (3). Özetlemek gerekirse kadınlar için kalp hastalıklarında etki gösterirken erkeklerde kanser riskini düşürür.

3 – Ruh Halini İyileştirir

Vitamin ve mineraller tüm vücut fonksiyonlarında görev aldığı gibi bilişsel işlevleriyle ruhsal durumun da iyileşmesine katkıda bulunur. Örneğin sonbahar ve kış aylarında artan anksiyete, depresyon gibi psikolojik problemlerin düzeltilmesine de katkıda bulunur. Özellikle folik asit içeren multivitamin takviyesi alan kişilerin ruh halleri üzerine yapılan çalışmalar da bunu kanıtlamaktadır (4).

4 – Göz Sağlığına Katkıda Bulunur

Yaşa bağlı olarak gelişen makula dejenerasyonu adıyla bildiğimiz gözde sarı nokta hastalığı, dünyada en çok görülen körlük nedenlerinden biridir. Sebebi ise büyük oranda vitamin ve mineral eksikliğine bağlı antioksidan yetersizliğidir. Ayrıca bir diğer yaygın göz hastalıklarından biri olan katarakt da, aynı sebeplerle gelişen rahatsızlıkların başında gelir. Bu göz hastalıkları, multivitamin tüketimini göz sağlığı için önemli hale getirir.  

5 – Enerji Seviyesini Yükseltir

Vücut, vitamin ve mineralleri yeterli miktarda alamadığında yorgunluk, bitkinlik, halsizlik gibi semptomlarla uyarı verir. Bunlar besin eksikliğine vücudun basit fonksiyonları bile yerine getiremediğinin göstergesidir. Multvitamin takviyesi, günlük değerli yeterli miktarda ve eşit düzeyde karşılayarak vücudun enerjisini yükseltmeye ve kasları kuvvetlendirmeye yardımcı olur. Özellikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler ya da yoğun bir şekilde spor yapanlar için multivitamin, iyi bir kaynaktır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz