Eğer sağlıklı bir cildi desteklemenin doğal yollarını arıyorsanız, cildin görünümünü ve sağlığını korumaya yardımcı olmak için vitaminlerin ne kadar önemli olduğunu unutmamanız gerekir. En iyi vitamin kaynağı besin açısından zengin gıdalardır ancak vitamin takviyeleri ve vitamin içeren topikal ürünler de sağlıklı bir cilt için faydalı olabilir.

E vitamini gibi bazı vitaminler cildin en iyi şekilde görünmesine yardımcı olmanın yanı sıra sivilce, sedef hastalığı ve güneşe maruz kalmanın cildinizde oluşturduğu yaşlanma etkileri gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Bu yazımızda, E vitamininin faydalarını, cildinize etkilerini ve kullanım alanlarını inceliyoruz.

E Vitamininin Cilde Faydaları

cildinizi-koruyun

E Vitamini, yağda çözünen, antienflamatuvar özelliklere sahip temel bir besindir. E Vitamini bağışıklık sistemini, hücre fonksiyonunu ve cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olması sebebiyle, serbest radikallerle mücadele eder.

E vitamini, cilde meydana gelen UV hasarınının azaltmasında etkilidir. UV ışığı ve güneşe maruz kalma, ciltteki E vitamini seviyelerini azaltır. E vitamini seviyeleri de yaşla birlikte azalır. Bununla birlikte, E vitamini birçok gıdada ek formda ve topikal olarak uygulanan ürünlerde bir bileşen olarak mevcuttur.

E vitamini, C vitamini ile birleştirildiğinde daha iyi emilebilir.

E Vitamini İçeren Besinler

E vitamini, aşağıdaki yiyecekler de dahil olmak üzere birçok gıdada bulunabilir. E vitamini içeren besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Tahıl, meyve suyu ve margarin gibi işlenmiş bazı gıdalar.
  • Somon ve diğer deniz ürünleri.
  • Brokoli, ıspanak ve diğer yeşil sebzeler.
  • Ayçiçeği çekirdeği ve fındık gibi kuruyemişler.

E vitamini ayrıca sentetik olarak da üretilebilir. E vitamininin sentetik formu genellikle dl-alfa-tokoferol olarak adlandırılır. ve gıdalardaki doğal E vitamini de genellikle gıda etiketlerinde d-alfa-tokoferol olarak belirtilir. Ancak tabii ki doğal E vitamini, sentetik versiyonundan daha etkilidir.

Sağlıklı gıdalar tüketerek yaşayan çoğu insan, yiyeceklerden yeterince E vitamini alır.

E Vitamini Takviyeleri

E vitamini açısından zengin yiyecekler tüketmek genel olarak cilt sağlığını desteklemek için yeterlidir.

Yiyecek veya takviye yoluyla alınan E vitami cilde, yağ bezlerinin ürettiği yağlı salgı olan sebum tarafından aktarılır.

Yağlı cilde sahip kişilerin dermis ve epidermisinde daha yüksek E vitamini konsantrasyonları bulunur.

Yüz ve omuz gibi yağlı cilt bölgeleri de kuru bölgelere göre daha yüksek E vitamini konsantrasyonlarına sahiptir.

E vitamini içeren yiyeceklerin alımını sınırlamanıza gerek yoktur. E vitamini açısından zengin gıdalar bol miktarlarda tüketildiğinde bile zararlı değildir.

Bununla birlikte, yüksek miktarda takviye tüketmek riskli olabilir, çünkü yüksek dozlarda E vitamini, gerektiğinde kanın pıhtılaşma yeteneğini engelleyerek ciddi kanamalara neden olabilir.

Topikal E vitamini

E vitamini, krem ​​formunda ve topikal kullanım için yağ olarak satılmaktadır. Bu vitamin yaşlanma önleyici kremler, göz serumları, güneş kremleri ve makyaj gibi birçok kozmetik ürüne eklenir.

E vitamini ciltte kolayca emilir. Kremler veya diğer ürünler yoluyla topikal kullanım, yağ bezlerinde depolanan E vitamini miktarını artırabilir.

Hem E vitamini hem de C vitamini içeren ürünlerin, UV ışığına maruz kaldıklarında hızla dağılma olasılığı daha düşük olabilir. E vitamininin topikal kullanımı UV radyasyonunun neden olduğu akut ve kronik cilt hasarını azaltabilir.

E vitamini yağı çok kalın ve cilde yayılması zor olsa da, cildin kuru, yamalı bölgeleri için mükemmel bir nemlendirici olabilir. Bileşen olarak E vitamini içeren ürünlerin ciltte genel kullanım için uygulanması daha kolay olabilir. Tırnak etleri ve dirseklerde kuruluk problemi yaşayan kişiler, E vitamini yağının topikal uygulamasından fayda sağlayabilir.

Pek çok E vitamini takviyesi, kırılarak açılabilen ve doğrudan kuru alanlarda kullanılabilen kapsüller şeklinde de satışa sunulur.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz