Pandemiyle birlikte vitamin takviyesi alma konusunda önemli bir duyarlılık ve bilinç kazandık. Vücudumuzun sağlıklı kalması, bağışıklık sistemimizin düzgün bir şekilde işlemesi için gereken tüm vitaminlerin düzenli olarak alınması gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Ancak bununla birlikte pek çok kişinin aklında bazı şüpheler doğmaya başladı. Bunlardan biri de vitaminlerin kilo aldırıp aldırmadığı… Bu yazımızda en çok merak edilenlerden biri olan “C vitamini kilo yapar mı?” sorusuna yanıt aramaya çalıştık. C vitamini takviyesi kullanmanın iştah ile bağlantısını anlayıp kiloya olan yansımasını sizler için bu yazımızda inceledik.

C Vitamini İştah Açar mı?

Genellikle C vitamini takviyesi kullanan kişiler, iştahlarında bir düzelme olduğunu hatta arttığını söyler. Bu durumun kilo alımıyla sonuçlanabileceği gibi bir endişe duyulur. Ancak C vitamininin iştah ile ilişkisini anlamak için öne iştahsızlığın neden ve nasıl oluştuğunu bilmek gerekir.

İştahsızlık hormonlardan çevresel faktörlere, genetik özeliklerden psikolojik durumlara kadar pek çok farklı sebeple oluşabilir. Bunlardan biri de doğrudan beslenmeyle ilgilidir. Metabolizmanın doğru ve dengeli bir şekilde işleyebilmesi için vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri günlük ortalama değerlerinde alması gerekir. Eğer eksik ya da yetersiz bir beslenme söz konusu ise metabolizma giderek yavaşlar. Bu da vücudun besin ihtiyacının azalması yani dolayısıyla iştahsızlık olarak geri döner. Metabolizmanın yavaşlaması ve yetersiz beslenme sonucunda kaçınılmaz olarak kilo kaybı yaşanabilir. Bunu önlemenin yolu beslenme rutinini düzene sokma ve gereken besinleri gerekirse takviyeler yoluyla almaktan geçer. İşte bu noktada C vitamini takviyesinin rolü ortaya çıkar.

Eğer bir iştahsızlık söz konusuysa tüm vitamin ve minerallerde olduğu gibi C vitamini takviyesi alındığında da normal ve sağlıklı kiloya kısa zamanda yaklaşılabilir. Bunun sebebi doğrudan C vitamini almak değil, dolaylı olarak vücutta yetersiz olan besin öğelerinin tamamlanması ve metabolizmanın hızlandırılması sonucu bedenin normal kilosuna ulaşma süreci olarak tanımlanabilir. Özetle C vitamini tek başına iştah açıcı bir vitamin değildir; tüm vitaminler gibi vücuda alındığında tek hedefi kişinin normal kilosuna ulaşmasını sağlamaktır.

C vitamini ihtiyacını nasıl karşılayacağınızı merak ediyorsanız “Günlük C Vitamini İhtiyacı Nasıl Karşılanır?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

C Vitamini – Kilo İlişkisi

C vitamini ile kilo arasındaki ilişkiyi özellikle obezite üzerinden araştıran birçok çalışma, C vitamini eksikliğinin kilo artışına sebep olabileceği yönünde bazı sonuçlara varmıştır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi metabolizma hızı, kiloyu doğrudan etkileyen bir etkendir. Düşük C vitamini seviyeleri metabolizmayı yavaşlatarak uzun vadede kilo alımına neden olabilir. Bağışıklık sistemini düzenleme göreviyle de öne çıkan C vitamini, vücutta düşük olduğunda kendini yorgunluk ve bitkinlik olarak göstererek yine metabolizmanın olumsuz etkilenmesine yol açabilir (1).

Öte yandan fareler üzerinde yapılan spesifik bir çalışma, C vitamininin vücuttan yağ atılımını artırıp vücut ağırlığının azaltılmasına katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Çalışmada 5 hafta boyunca incelenen kobaylarda yağ bağlama ve sus tutma kapasitesinin önemli oranda azaldığı görülmüştür (2). Bu, insanlarda da aynı etkiyi gösterebileceği düşüncesini güçlendirmiştir.

Tüm bu bilgilerden yola çıkarak “C vitamini takviyesi kilo aldırır mı?” sorusuna rahatlıkla hayır yanıtını verebiliriz. Hatta araştırmaların da gösterdiği gibi C vitamini takviyesi kullanmanın kilo almayı değil; aksine kilo kontrolü yapmayı kolaylaştırabileceğini söylemek mümkün.

Takviye dışında C vitaminini hangi besinler yoluyla alabileceğinizi öğrenmek için “C Vitamini En Kolay Nasıl Alınır?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz