Muz, her yaştan insanın beslenmesinde bulunması gereken en önemli gıdalardan biridir. Yüksek besin değerlerine sahip bir meyve olarak oldukça besleyici ve faydalı olan muz, doğal olarak çok sayıda vitamin ve mineralin en değerli kaynaklarından biridir.

Muz tüketimi geçmişten günümüze kadar çok yaygın bir şekilde tüketilmesine rağmen pek çok kişi faydaları ve besin değerleri hakkında pek fazla bilgiye sahip değildir. Bu nedenle muz yemenin faydalarından bahsederek muzda bulunan vitaminleri inceleyeceğimiz bu yazımızda sizler için bu meyveyi tüketmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalışacağız.

Muzun Faydaları Nelerdir?

Muz, insan sağlığı için gereken pek çok önemli besin içerir. Bu besinler vücudun normal fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olduğu gibi bazı rahatsızlıkları önlemeye ya da semptomlarını gidermeye de yardımcı olabilir. Sindirimden kalp sağlığına kadar bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış çok sayıda noktaya dokunan muz faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz (1):

  • Kan şekeri seviyelerinin normal düzeyde tutulmasına yardımcı olur.
  • Lif bakımından zengin olan muz, bağırsaklardaki faydalı bakteriler için besin kaynağı sağlayarak sindirim sisteminin düzenlenmesine destek olur.
  • Düşük kalorili zengin lif ve nişasta içeriği sayesinde açlık hissini bastırarak kilo kaybına yardımcı olur.
  • İçeriğinde bolca potasyum ve magnezyum bulunan muz, kalp hastalığı riskini azaltır.
  • Dopamin ve kateşin içerikleri sayesinde antioksidan görevi görür.
  • Olgunlaşmamış muzlar, insülin duyarlılığını artırabilir.
  • Böbrekleri koruyarak böbrek sağlığının iyileştirilmesine katkıda bulunur.
  • Kolay sindirilebilen karbonhidrat içeriği ile spor öncesinde tüketilebilecek iyi bir enerji ve besin kaynağıdır.

Muz Hangi Vitaminleri İçerir?

Muzdaki vitaminler, insan sağlığı için gereken pek çok besinleri önemli oranlarda vücuda kazandırır. Bu nedenle rutin beslenmeye günde 1 adet muz eklemek, içeriğindeki besin öğeleri sayesinde o öğünü oldukça besleyici bir öğün haline getirmek demektir. 1 orta boy muz (100 gram) için besin değerleri şöyledir (2):

Kalori89
Su%75
Protein1,1 g
Karbonhidrat22,8 g
Şeker12,2 g
Lif2,6 g
Yağ0,3 g

Muzda bulunan vitaminleri ve mineralleri ise aşağıdaki gibi inceleyebiliriz (2).

Karbonhidrat: Muzdaki karbonhidrat, olgunlaşmış ve olgunlaşmamış olmak üzere iki düzeye sahiptir. Olgunlaşmamış muzların ana bileşeni nişastadır. Yeşil muz, kuru ağırlıkta %80’e kadar nişasta içerir. Olgunlaşma sırasında nişasta şekere dönüşür ve muz tamamen olgunlaştığında %1’den az olur. Bu da muzu sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı haline getirir.

Lif: Muzlar pektin gibi diğer lif türleri için iyi bir kaynaktır. Muzdaki pektinin bir kısmı suda çözünür. Muzlar olgunlaştığında, suda çözünür pektin oranı artar. Bu da muzların yaşlandıkça yumuşamasının ana nedenlerinden biridir. Muzun içinde bulunan pektin ve nişasta, yemekten sonra kan şekerindeki yükselmeyi hafifletir.

Potasyum: Muz, iyi bir potasyum kaynağıdır. Yüksek potasyum içeren bir diyet, yüksek seviyelere sahip kişilerde kan basıncını düşürebilir ve kalp sağlığına fayda sağlayabilir.

B6 Vitamini: Muz, B6 vitamini bakımından zengindir. Orta boy bir muz, B6 vitamin ihtiyacının Günlük %33’ünü sağlayabilir.

C Vitamini: Çoğu meyve gibi muz da iyi bir C vitamini kaynağıdır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz