Boğaz ağrısıyla uyandınız ve her yeriniz ağrıyor!  Soğuk algınlığı belirtileri arasında yer alan öksürme, hapşırma, koku alamama gibi semptomlar gösteriyorsanız şifayı kaptınız demektir! Artık inkar edip koşuşturmaktan vazgeçmelisiniz çünkü soğuk algınlığı olduğunuz aşikar… Ne yazık ki, soğuk algınlığı ya da grip için bir tedavi yoktur. Soğuk algınlığı ilaçları semptomlarınıza yönelik iyileşme sağlar. Ancak bazı akıllıca hareketlerle iyileşmeyi daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Hasta olduğunuzda, vücudunuz bu enfeksiyondan kurtulmak için çok çalışır ve enerji sarf eder. Bu yüzden her zamankinden daha fazla enerjiye ihtiyacınız olduğunu unutmayın. En yüksek önceliğiniz dinlenmek olmalı. İşten ya da okuldansa evde kalmayı tercih etseniz iyi olur! Eğer yapabiliyorsanız daha iyi hissedene kadar günlük rutininizi beklemeye alın! “Soğuk algınlığına ne iyi gelir?” sorusuna cevap vereceğimiz yazımızda yapmanız gerekenleri bir bir açıkladık!

Soğuk Algınlığı Tedavisi İçin Dinlenme Önemli

Yatağa gidin veya kanepede kıvrılın ikisi de işe yarıyor, ancak geç saatlere kadar televizyon izlemeye devam etmeyin. Uyku düzenindeki kaymalar, bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve mikroplarla savaşmayı zorlaştırır. Semptomlar geceleri de seni rahat bırakmıyor nefes alamıyorsan ne yapacağınızı biliyor musunuz? Başınızı kaldırmak için ekstra bir yastık kullanmayı deneyin. Sinüs basıncını hafifletebilir ve daha kolay nefes almanıza yardımcı olabilir. Yeterli oksijen almanız bu hastalıkta çok önem taşır.

Dehidrasyona Dikkat Edin

Bol bol içecek ve özellikle de su için! Bu çok dikkat etmeniz gereken bir husus! Bol miktarda sıvı almak, mukusunuzu inceltir ve tıkanıklığı kırar. Ayrıca, dehidrasyonun neden olduğu baş ağrılarını ve yorgunluğu önler. Elinizde bir bardak veya yeniden kullanılabilir şişe bulundurun ve su ile doldurun. Kafeinli sodaları, kahveyi ve alkolü tüketmeyin, bu sizi daha da susuz bırakabilir.

Tuzlu Su Nefesinizi Açar!

Soğuk algınlığı için ilaç niteliğinde çözüm: Tuzu su ile karıştırın. Boğazını temizlemek için çok iyi bir yoldur! Tuzlu su, nefes almayı kolaylaştırır ve mukusu gevşetir. Bir buçuk çay kaşığı veya yarım çay kaşığı eriyene kadar bir bardak ılık suya tuzu karıştırın ve günde birkaç kez gargara da yapın.

Sıcak bir içecek yudumlayın! Bir bardak çay içerek rahatlamak çok rahatlatıcı. Ayrıca, araştırmalar, ısının boğaz ağrısı ve yorgunluk gibi soğuk algınlığı semptomlarını da hafifletebileceğini gösteriyor. Kafeinsiz bitkisel çay, limon suyu veya sıcak et suyunu yudumlamayı deneyin.

Bir Kaşık Bal Her Şeye Deva!

Soğuk algınlığı bitkisel tedavi yöntemi olan balı unutmayın! Bu mucizevi besin boğazınızı yumuşatabilir ve öksürüğü hafifletebilir. Bir çalışmada, yatmadan önce yaklaşık yarım çorba kaşığı bal yiyen çocukların daha sağlıklı bir şekilde uyuduklarını ortaya çıkartmıştır. Çalışmada plasebo ilaç kullananlara göre daha az öksürdükleri tespit edildi.

Bir bardak kafeinsiz çaya veya limon suyuna karıştırarak tüketebilirsiniz. Bir uyarımız var; 1 yaşından küçük bebeklere bal verilmemelidir.

Sıcak Duş Alın

Buhar solumak, boğazınızı ve burnunuzu nemlendirebilir, aynı zamanda tıkanıklığınızı hafifletebilir. Isı ayrıca ağrıyan kasların rahatlamasına yardımcı olabilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz