Kara mürver, mürver ağacında yetişen koyu mor bir meyvedir. Bu meyveler çok uzun zamandır birçok toplumda ilaç yapımı için kullanılmaktadır. Mürver meyvesi günümüzde hala birçok rahatsızlık için öncelikli olarak tercih edilir.

Kara Mürver Faydaları

Mürver, soğuk algınlığı, grip ve H1N1 yani domuz gribi için kullanılır. Ayrıca HIV / AIDS’i rahatsızlıklarında bağışıklığı güçlendirmek için de kullanıldığı bilinir. Ayrıca sinüs ağrısı, sırt ve bacak ağrısı (siyatik), sinir ağrısı (nevralji) ve kronik yorgunluk sendromu (CFS) için de kullanılabilir.

Bazı insanlar mürverleri saman nezlesi (alerjik rinit), kanser, kabızlık için müshil olarak, idrar akışını arttırmak amaçlı tüketir.

Kalp hastalığı, yüksek kolesterol, baş ağrısı, diş ağrısı ve kilo kaybı için de tercih edilen bu bitki, diş eti iltihabını azaltmak için de tercih edilen oldukça faydalı bir bitkidir.

Mürver meyvesi aynı zamanda şarap yapımında ve yiyecek aroması olarak da soframızdaki yerini alır.

Mürver suyu içeren spesifik bir şurup, grip semptomlarını hafifletir ve ilk semptomlardan sonraki 48 saat içinde ağızdan alındığında grip süresini uzatır. Ancak bazı araştırmalar, ilk belirtilerden 24 saat sonra mürver pastilleri almanın da grip semptomlarını azalttığını göstermektedir.

Kara Mürverin Hastalıklarla İlişkisi

Kalp hastalığı: Araştırmalar, mürver özünün postmenopozal kadınlarda kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmadığını göstermektedir.

Diş eti iltihabı: Yapılan araştırmalar, diş eti iltihabının kötüleşmesini önlediğini göstermekle, semptomları iyileştirmediği görülüyor.

Yüksek kolestorol: Araştırmalar, yüksek dozda içeren kapsüllerin 2 hafta boyunca günde üç kez alınmasının, yüksek kolesterolün bulunduğu durumlarda kolesterol seviyelerini azaltmadığını göstermektedir.

  • Kanser
  • Kronik yorgunluk sendromu (CFS)
  • Kabızlık
  • H1N1 “domuz” gribi
  • HIV / AIDS
  • Saman nezlesi
  • Baş ağrısı
  • Nöralji
  • Diş ağrısı
  • Kilo kaybı

gibi rahatsızlıklar için daha fazla kanıt gerekmektedir.

Kara mürver takviyelerini incelemek için ‘En İyi Kara Mürverli Vitaminler’ içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kara Mürver Güvenli midir?

nedir

Mürver özü, 12 haftaya kadar ağızdan alındığı sürece güvenlidir. Suyunun uzun süre kullanıldığında güvenli olup olmadığı henüz bilinmemektedir.

Mürver, yaprakları, sapları, meyveleri olgunlaşmış olarak tüketildiğinde güvenlidir. Pişmiş kara mürver meyvesi de güvenli gibi görünmektedir, ancak çiğ ve olgunlaşmamış meyveler bulantısı, kusma veya şiddetli ishale neden olabilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde mürver kullanmanın güvenliği hakkında yeterli bilgi yoktur. Güvenli olması açısından kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Multipl skleroz (MS), lupus (sistemik lupus eritematozus, SLE), romatoid artrit (RA) veya otoimmün hastalıklardan birine sahipseniz, mürver kullanmaktan kaçınmanız gerekir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz