Çocuklar büyüdükçe, sağlıklarını korumak adına yeterli vitamin ve mineral almaları önemlidir.

Çoğu çocuk dengeli bir beslenmeyle yeterli miktarda besin alır, ancak belirli koşullar altında çocukların vitamin veya mineral takviyesi alması da gerekebilir. Bu yazımızda çocuklar için multivitamin ürünleri hakkında merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Çocuklarda Multivitamin İhtiyacı

Çocukların vitamin ve mineral ihtiyaçları yaşa, cinsiyete, büyümelerine ve aktivite seviyelerine bağlı olarak değişir.  

Sağlık uzmanlarına göre, 2-8 yaş arasındaki küçük çocuklar her gün 1.000-1.400 kaloriye ihtiyaç duyar. 9-13 yaşları arasındaki kişilerin aktivite seviyesi gibi faktörlere bağlı olarak günlük 1.400-2.600 kaloriye ihtiyacı vardır. (1)

Yeterli kaloriye ek olarak, bir çocuğun ihtiyaç duyduğu günlük vitamin ve mineral miktarı ise şu şekildedir;

Vitamin ve Mineral1-3 Yaş 4-8 Yaş
Kalsiyum700 mg1,000 mg
Demir7 mg10 mg
A Vitamini300 mcg400 mcg
B12 Vitamini0.9 mcg1.2 mcg
C Vitamini15 mg25 mg
D Vitamini600 IU (15 mcg)600 IU (15 mcg)

Çocuklar, yetişkinlerle aynı besin maddelerine ihtiyaç duyar ancak ihtiyaç duydukları miktarlar yetişkinlerden daha azdır.

Çocuklar büyüdükçe, güçlü kemiklere sahip olmak için kalsiyum ve D vitamini gibi vitamin ve minerallere ihtiyaç duyarlar. (2)

Ayrıca, demir, çinko, iyot, kolin ve A, B6 (folat), B12 ve D vitaminleri, erken yaştaki çocuklarda beyin gelişimi için çok önemlidir. (3)

Bu nedenle, çocuklar yetişkinlere kıyasla daha az miktarda vitamin ve minerale ihtiyaç duysa da, doğru büyüme ve gelişme için bu besinlerden yeterince almaları gerekir.

Multivitaminlerin Çocuklar İçin 4 Faydası

Çocuklar büyüdükçe, sağlıklı ve güçlü olmalarını sağlamak için sürekli olarak multivitaminlere ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Bu multivitaminlerin çocuk gelişimi üzerindeki faydalarını sizler için derledik…

Multivitaminler Besleyicidir

Tüm gıdalar, çocuklarda sağlıklı büyüme ve gelişim için gerekli tüm besin ve minerallere sahip değildir, bu nedenle bu boşlukları doldurmak için multivitaminler oldukça gereklidir. Vücudumuz bazı vitaminleri depolamadığından, sağlıklı büyüme ve gelişme için multivitaminlerin düzenli olarak alınması gerekir.

Güçlü ve Sağlıklı Kemikler

Multivitaminler, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kemiklerin ve dişlerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan D vitamini açısından zengindir. Bu, çocuklarınızın güçlü ve sağlıklı olması için düzenli dozlarda vitamin alınması gerektiği anlamına gelir.

Güçlü Bağışıklık Sistemi

Çocuklarınız, bir yetişkin olarak size kıyasla daha kolay hastalanma eğilimindedir. Bunun nedeni, çocuğunuzun bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Bu nedenle multivitaminler, güçlü bir bağışıklık sisteminden sorumlu olan çinko ve C vitamini ihtiyacını giderir.

Multivitaminler Enerji Verir

buyumede-gecikme

Çocuklar, aktif ve güçlü bir hayat geçirmek için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Multivitaminlerde bulunan B vitaminleri, çocukların ihtiyacı olan enerjinin üretilmesine yardımcı olacaktır. Vücudumuz büyük miktarda B vitamini depolayamadığından, multivitaminler bu çok ihtiyaç duyulan vitaminlerin düzenli olarak alınmasına yardımcı olur.

Çocukların İhtiyaç Duyduğu Sağlıklı Vitamin Türleri

A Vitamini: Uygun kemik ve doku onarımını sağlar. Sağlıklı cildi ve gözleri destekler ve bağışıklık sistemini güçlendirir. A vitamini kaynakları arasında yumurta, peynir, süt, patates ve havuç gibi sebzeler bulunur.

B Vitamini: Bu vitaminler metabolizmaya, sinir ve dolaşım sistemlerinin sağlıklı gelişimine yardımcı olur. B vitaminleri et, balık, tavuk, fasulye, peynir, süt ve kuruyemişlerde bulunur.

C Vitamini: Kasların ve cilt gibi bağ dokusunun sağlıklı gelişimini destekler. C vitamini turunçgillerde kivi, domates, brokoli gibi sebzelerde ve çileklerde bulunur.

D Vitamini: D vitamini, çocuklarda sağlıklı diş ve kemik oluşumundan sorumludur. Süt ve somonlar iyi D vitamini kaynaklarıdır. Güneş ışığı bir başka D vitamini kaynağıdır.

Demir: Çocukları hastalıklardan, yaralanmalardan ve enfeksiyonlardan koruyan kırmızı kan hücrelerinin gelişimini destekler. Kırmızı et, domuz eti, fasulye ve ıspanak iyi kırmızı kan hücreleri kaynaklarıdır.

Kalsiyum: Tıpkı D vitamini gibi, Kalsiyum da çocuklarda güçlü diş ve kemiklerin gelişimini teşvik etti. Yoğurt, peynir ve diğer günlük ürünler kalsiyum açısından zengindir.

Genel olarak, çocuklarınıza multivitamin vermek onlar için birçok yönden faydalıdır. Bağışıklık sistemlerini güçlendirir ve büyüdükçe onları sağlıklı ve güçlü tutar.

2 YORUMLAR

  1. You’re in point of fact a just right webmaster. The
    site loading velocity is incredible. It sort of feels that you
    are doing any unique trick. In addition, the contents are masterpiece.
    you’ve performed a excellent task in this topic!
    Similar here: najlepszy sklep and also here: Zakupy online

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz