c-vitamini

C Vitamini Nedir?

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, enfeksiyonu baskı altına alan, serbest radikalleri nötralize eden ve vücudun demir emilimine yardımcı olan suda çözünebilen antioksidan bir vitaminidir. C vitamini dişlerin, diş etlerinin, kemiklerin ve kan damarlarının sağlığı için hayati önem taşıyan kolajen yapımına da yardımcı olur.(1) C vitamini faydaları bu kadar çeşitli olmasına rağmen gezegendeki çoğu hayvanın aksine, insanlar kendi C vitamini kaynağını üretemezler, bu yüzden günlük belirli bir miktarda C vitamini tüketilerek hem ihtiyacın karşılanması hem de kısmen stoklanması gerekir.

C Vitamini En Kolay Nasıl Alınır?

En iyi C vitamini kaynakları porsiyon başına günlük alınması gereken miktarın en az %10’unu içermelidir. C vitamini içeren besinler çok çeşitlidir ve bu şekilde ihtiyaç duyduğunuz zaman C vitamini alımını arttırmanız çok zor olmamaktadır. Bu doğrultuda C vitamini nelerde bulunur ya da C vitamini olan meyveler nelerdir gibi sorularla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Günlük C vitamini miktarını karşılamaya yardımcı olan yolları sizler için derledik:

1. Bolca Meyve – Sebze Tüketin

c-vitamini-meyveler

Ham ananasta 16 mg C vitamini bulunur. Kuşkonmaz 31 mg, ham brokoli 89 mg, güneşte kurutulmuş domates 101 mg ve ham maydanoz 133 mg C vitamini içermektedir.(1) Elma ise C vitamininin antioksidan eşdeğerine sahip olan pek çok besin maddesi içerir.

2. Narenciye Yiyin

Narenciye iyi bir C vitamini kaynağıdır. Özellikle portakal C vitamini bakımında oldukça iyidir. Örneğin bir bardak greyfurt, günlük C vitamini ihtiyacını karşılar. Bir bardak portakal suyu ise günlük alınmasını gereken miktarın %165’ini içerir. Taze sıkılmış portakal suyu veya normal bir portakal, işlenmiş portakal suyuna göre daha çok daha iyidir. Dahası, narenciyedeki C vitamini stres hormonu seviyelerini düşürür.(1) Ayrıca kan basıncını düşürerek, demiri daha iyi emmenize yardımcı olur ve enerjinizi arttırır.

3. Yeşil Yapraklı Sebzeler Tüketin

yaprakli-yesillikler

Brokoli, lahana, Brüksel lahanası, ıspanak ve kara lahana içeriğinde iyi miktarda C vitamini barındırır. Sebzeleri çiğ tüketin veya sebzelerin vitamin miktarını maksimuma çıkarmak için sadece az miktarda su kullanarak haşlayın. Marul yerine ıspanak yaprakları ile salata yapmayı deneyin. Ispanak çiğ yenildiğinde daha iyi bir C vitamini kaynağıdır. Daha fazla C vitamini için yeşil ve kırmızı biber ile domates ekleyin. Unutmayın ki sebzeler pişirildiğinde mikrobesinleri büyük oranda kaybederler.

4. Diyetinize Patatesi Ekleyin

Patatesler de iyi bir C vitamini kaynağıdır. Her ne kadar iddia edilse de en fazla C vitamininin patatesin kabuğunda olduğuna dair bir kanıt yoktur, bu tamamen bir söylentiden ibarettir. Fakat patates kabuğunda bulunan lifler elbette faydalıdır.(1) Bu yüzden özellikle fırında patates yaparken kabuklarını da tükettiğinizden emin olunuz.

5. Taze Meyve Suyu Tüketin

taze-meyve-suyu

Taze sıkılmış portakal suyu hazırlayın veya önceden karıştırılmış kullanıma hazır karton kutulardaki meyve suları yerine dondurulmuş meyve suyu konsantreleri satın alın. Dondurulmuş portakal suyu konsantreleri önemli ölçüde ve daha fazla C vitaminine sahiptir, çünkü pastörizasyon işlemi önceden karıştırılmış meyve sularında C vitamini miktarını yok eder. Ayrıca kuşburnu şurubu yaparak kendi C vitamini yükselticinizi elde edebilrsiniz. Bonus olarak bu şurup çocukların severek tüketebileceği bir C vitamini kaynağıdır.

6. C Vitamini Takviyesi Alın

Reçetesiz satılan çok sayıda C vitamini hapı bulunmaktadır. Bu takviyeler çeşitli dozlarda bulunur. Satın alırken ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan takviyeyi seçmeniz önemlidir.(2) Hangi miktar almanız gerektiğinden emin değilseniz ya da hali hazırda C vitamini eksikliği sorunu yaşıyorsanız bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

7. C Vitamini Pastilleri Kullanın

c-vitamini-pastil

C vitamini takviyesi olarak C vitamini pastilleri de mevcuttur. Bu pastiller genellikle oldukça iyi tatlara sahiptir. Pastillerin dil üzerinde tamamen çözünmesine izin verin. Pastiller çözülürken yemek yememi ya da herhangi bir şey içmemelisiniz.(3) Bu pastiller, C vitamininin enerji ve bağışıklık sisteminiz üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle kendinizi iyi hissetmediğinizde inanılmaz iyi gelebilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz