Evde sağlıklı ve lezzetli yemekler hazırlamak istiyorsanız, mutfağınızdan sarımsağı eksik etmemeniz gerektiğini hepimiz biliyoruz öyle değil mi? Faydalarıyla kendinden sıkça söz ettiren sarımsak, yemeğinize lezzet katan diğer yiyeceklerin aksine yemeklerinizin kalorisini neredeyse hiç artırmaz. Neredeyse hiç yağ veya tuz içermeyen sarımsak ayrıca hem besleyici hem de sağlıklı gıdaların başında gelir.

Peki sağlıklı bir yaşama doğrudan etki eden sarımsakta hangi vitaminler var? En çok B6 vitamini, C vitamini ve B1 vitamini bulundurduğunu söyleyebileceğimiz sarımsağı oluşturan bileşenleri gelin faydaları özelinde birlikte inceleyelim.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

“Yiyecekler senin ilacın, ilaç senin yemeğin olsun.” tıbbın öncüsü olarak bilinen Hipokrat’ın bu sözü aslında her şeyi açıklıyor.

Yüzyıllardır tıbbi durumları tedavi etmek için insanların sarımsak tükettiğini hepimiz biliyoruz. Modern bilim de sarımsağın geçmiş zamandan günümüze kadar uzanan faydalarını ve etkilerinin çoğunu onaylamış durumda.

İşte araştırmalarla kanıtlanmış sarımsağın faydaları!

Sarımsak, Tıbbi Açıdan Güçlü Bileşikler İçerir

Sarımsak, Allium yani soğan ailesine ait bir bitkidir. Sarımsak, dünyanın birçok yerinde yetiştirilir. Güçlü kokusu ve lezzeti nedeniyle yemeklerin olmazsa olmazıdır.

Bilim insanları artık, sarımsağın faydalarının çoğunun, ezilmiş veya çiğnendiğinde oluşan kükürt bileşiklerinden kaynaklandığını biliyorlar. Bunların en ünlüsü olarak bilinen allisin, kesildikten veya ezildikten sonra taze sarımsakta yalnızca kısa bir süre mevcut olan kararsız bir bileşiktir.(1)

Sarımsağın yemenin faydalarında rol oynayabilecek diğer bileşikler arasında dialil disülfid ve s-alil sistein bulunur. (2). Sarımsaktan elde edilen kükürt bileşikleri vücuda sindirim sisteminden girer ve güçlü biyolojik etkilerini tüm vücutta gösterir.

Sarımsak Vitaminlerce Zengin Düşük Kalorili Bir Besindir

Sarımsak besleyici özelliklerinin yanı sıra düşük kalorisi sebebiyle oldukça fazla tercih edilir.

Bir diş çiğ sarımsak (3):

  • Manganez: Günlük değerin %2’si
  • B6 Vitamini: Günlük değerin %2’si
  • C Vitamini: Günlük değerin %1’i
  • Selenyum: Günlük değerin %1’i
  • Elyaf: 0,06 gram

Sarımsak aynı zamanda yeterli miktarda kalsiyum, bakır, potasyum, fosfor, demir içerir.

Sarımsak Soğuk Algınlığı Dahil Birçok Hastalıkla Mücadele Edebilir

Sarımsak takviyelerinin bağışıklık sisteminin işlevini artırdığı bilinmektedir. 12 hafta süren büyük bir çalışmada, günlük sarımsak takviyesinin soğuk algınlığı sayısını plaseboya kıyasla %63 azalttığı gözlemlenmiştir. (4).

Başka bir çalışmada, yüksek dozda olgunlaşmış sarımsak özütünün soğuk algınlığı veya grip sebebiyle süren hastalık günlerini %61 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. (5)

Sarımsaktaki Aktif Bileşikler Kan Basıncını Düşürebilir

Kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki ölümlerin büyük bir çoğunluğuna sebep olan rahatsızlıklardır. Yüksek tansiyon bu hastalıkların en önemli itici güçlerinden biri olduğu bilinir.

Yapılan çalışmalar, sarımsak takviyelerinin yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürmede önemli bir etkiye sahip olduğunu bulmuştur (67).

Sarımsak Atletik Performansınızı Artırabilir

Sarımsak yemenin faydalarından biri de atletik performansı iyileştirmek olabilir. Geleneksel olarak eski kültürlerde yorgunluğu azaltmak ve işçilerin çalışma kapasitesini artırmak için sarımsak kullanılmıştır.

Kemirgenler üzerinde yapılan çalışmalarda, sarımsağın egzersiz performanslarında olumlu etkiler yarattığı gözlemlenmiştir. Ancak bununla ilgili oldukça az insan çalışması yapılmıştır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz