Defne, beyaz kabuğu ve ince gövdesi ile 5-10 metre yüksekliğe kadar büyüyen ve yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Defne yağı, defne yapraklarından buhar damıtma yoluyla elde edilir. Yağ, karanfil yağına benzeyen güçlü ve baharatlı bir kokuya sahip sarı bir sıvıdır. Defne yağı migren, romatizma, kepek, tıkanıklık, artrit, kulak ağrısı ve yüksek tansiyon ağrılarını iyileştirmek için kullanılır. Bay uçucu yağ, linalol, sineol, okaliptol, a-terpineol, öjenol, phellandrene, geraniol, a-pinen, mirsen, neral, b-pinen, geranil asetat ve chavicol gibi kimyasal bileşenlere sahiptir.

Defne Yağının Faydaları

Defne yağı, sinir hasarı durumu olan nevraljiye bağlı ağrıyı hafifletebilir. Aynı zamanda kan damarlarının kasılmasını teşvik etmeye ve sinir basıncını azaltmaya da destek olur. Aynı zamanda eklem ve kas ağrısını da azaltır. Diş etlerini güçlendirir, saç derisini güçlendirir ve kasların yanı sıra cildin sarkmasını engeller. Aynı zamanda kan damarlarının kasılmasından kaynaklanan kanama olasılığını da önleyebilir.

Enfeksiyonları Önleyin

Paslı ve demir nesnelerle temas eden yaralar septik olabilir. Kramplara, kasılmalara, ağrıya, nefes darlığına, kramplara, deliliğe ve hidrofobiye yol açabilecek yüksek tetanoz veya septik riski oluşturur. Defne yağı, yaralardaki enfeksiyonları önler ve bakteri üremesini engeller.

Nevralji Belirtilerini Azaltın

Nevralji, kulakta, boğazda, bademciklerde, gırtlakta, yutakta ve boğazın tabanında oluşan ağrılı bir rahatsızlıktır. Kan damarlarını çevreleyen 9. krinial sinir sıkışması sonucu oluşur. Bu yağ büzücü ve analjezik özelliklere sahip olduğu için nevraljinin neden olduğu ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Kraniyal sinir üzerindeki baskıyı azaltarak ağrı hissini de azaltabilir. Defne yağı viral enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, öksürük, burkulma ve grip nedeniyle oluşan ağrıyı da azaltabilir.

Kasılmaları Önler

Defne tohumu yağı faydalarından biri de vücutta yarattığı sıkılaştırıcı etki sayesinde kas ve doku kasılmalarını desteklemesidir. Diş etlerini, sarkan kasları ve deriyi uyarır, diş etlerini güçlendirir ve saç dökülmesini önler. Kan damarı kasılmasını tetiklediği için kanamayı önleyebileceği düşünülür.

Safra Hareketi

Defne yağı midede safra akıntısını uyararak baz ve asit dengesini korur. Safra, besin moleküllerini parçalamak için kullanılır. Ayrıca defne yağı ülsere neden olan fazla asitleri nötralize edebilir. Mideyi ülser, enfeksiyon ve asitlikten koruyarak sağlıklı mideyi korumaya yardımcı olabilir.

Defne Yağının Yan Etkileri

Defne yağı dünya çapında yaygın olarak kullanılan bir yağdır. Makul bir şekilde kullandığınız sürece, defne yağının sahip olduğu tüm harika faydalarından yararlanabilirsiniz. Anca defne yağı, aromaterapist veya doktorunuz önerdiği şekilde doğru miktarlarda kullanılmalıdır.

Defne yağındaki öjenol içeriği cildi ve mukoza zarlarını tahriş edebilir.
Defne toumu yağı, kanın pıhtılaşmasını durdurabilecek bazı kimyasallar içerebilir, bu nedenle antikoagülan kullananların bu yağı kullanmaması gerekir.
Hamile ve emziren kadınların mutlaka doktorlarına danışması gerekir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz