kadinlar-ve-vitamin-greyfurt

Yetişkin kadınlarda vitamin eksikliğinin en çok görüldüğü yaşlar, 40-50 yaş aralığını kapsar. Bu yaşlarda vücut, reddedilmesi imkânsız birtakım hormonal ve fizyolojik değişiklikler geçirir. Yavaşlayan kalp atışları ve sertleşen damarlardan, hafıza kaybı ve kemik yoğunluğunun azalmasına kadar vitamin eksikliğinde görülen tüm hastalıklar, her yeni evrede vücudumuza bakma biçimimizin değişmesi gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla bu da özellikle 40 yaş üstü kadın vitamin takviyesini daha önemli hale getirir.

Vitamin Eksikliği

yetiskin-2-kadin-hasta

Vitamin eksikliğinin tedavisinde tek bir formül yoktur. Diyetisyen eşliğinde kişinin ihtiyacına yönelik hazırlanmış dengeli ve çeşitlilik içeren bir diyet ve sağlıklı yaşam biçimi önceliktir. Çünkü araştırmalar, doğru miktarda ve doğru şekillerde alınan besinlerin serbest radikallere karşı bir vitamin etkisi gösterdiğini kanıtlamıştır.

Yetişkin kadınlarda vitamin eksikliği belirtileri, tedavi seçeneklerini anlamak için önemlidir. Gelin, hep birlikte hangi besinlerde ihtiyacımız olan vitaminler bulunur, takviye edici gıdalar gerekli midir, inceleyelim.

40’lı yaşlarda vücudunuzun normalden daha fazla ihtiyaç duyabileceği besinler şöyle;

D Vitamini

d vitamini sahil

D vitamini içeren diyetlerle beslendiğinizde, güneş ışığı bu vitamini doğal yollarla sentezlemenize katkı sağlamaktadır. Sentezlenen D vitamini, normal kas fonksiyonunun korunmasına katkıda bulunur. Çalışmalar, D vitamininin, kalsiyumun ve fosforun normal emilimine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur ve hücre bölünmesinde görevi vardır.

Kısacası, D vitamini sağlıklı yaşam rutininize eklenebilecek vitaminlerin başında gelir.

Omega-3

omega 3 balık sardalya

Omega 3 alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında, EPA ve DHA adında yağ asitlerinin miktarıdır. Bir balık yağı ne kadar yoğun EPA ve DHA içeriyorsa o kadar faydalıdır.

Balık yağlarının içerdiği EPA/DHA yağ asitleri sayesinde, kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca DHA sayesinde, beynin normal gelişimi ile göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olur. Balık yağlarında bulunan EPA ve DHA yağ asitleri yeteri miktarlarda (günde 2 gram) alındığı takdirde normal kan trigliserit seviyesinin korunmasına katkıda bulunur.

50’li yaşlarda vücudunuzun normalden daha fazla ihtiyaç duyabileceği besinler şöyle;

Multivitamin

multivitaminler elimde

2017 yılında menopoz dönemindeki 60 kadın üzerinde yapılan bir çalışma, günlük multivitamin ihtiyacı tam karşılandığı sürece vücut fonksiyonlarının pek çoğunda devamlılığın sürdüğünü gösterdi. Bu araştırmadan da elde edilen bilimsel verilere göre, 50’li yaşlara gelen kadınlar için günlük multivitamin ihtiyacını karşılamak önemlidir.

E Vitamini

badem fındık avuçta

E vitamininin serbest radikallerle mücadeleye destek vermeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Peki, E vitamini nelerde bulunur? Badem, fındık, ayçiçeği çekirdeği, ıspanak, brokoli, zeytin ve pazı gibi sık sık tükettiğimiz besinler bolca E vitamini ihtiva eder.

Kalsiyum 

Kalsiyum ve D vitamini

Günlük 1200 mg. kalsiyum ve 20 mcg (800 iu) D3 alındığında, menopoz sonrası kadınlarda kemik minerallerinin kaybını azaltır.

Ayrıca D vitamini, kalsiyum ve fosforun emilimine katkıda bulunduğundan, normal kan kalsiyum düzeyini de etkiler. Bu sayede normal kemiklerin korunmasına katkıda bulunur.

60’lı yaşlarda vücudunuzun normalden daha fazla ihtiyaç duyabileceği besinler şöyle;

B12 Vitamini

B12 Vitamini

B12 vitamini ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, B12 vitamininin normal enerji oluşum metabolizmasına ve bu sayede yorgunluk ve bitkinliğin azalmasına katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Yoğunluk sebebi ile yorgunluğun zirve yaptığı dönemlerde hasta olma ihtimalinizin de arttığını göz önüne alacak olursak, B12 vitamini bağışıklık sisteminiz için iyidir. Çünkü B12 vitamini, bağışıklık sisteminizin normal sistemine katkıda bulunur.

Peki, B12 vitamini hangi besinlerde bulunur? Süt, yoğurt ve kefir gibi süt ürünleri; yumurta; dana, kuzu ve koyun ciğeri; istiridye, midye, ıstakoz gibi kabuklu deniz ürünleri ve uskumru, somon, ton ve lüfer balıkları B12 vitamininde önemli bir yere sahiptir.

Özellikle sığır ve kuzu etleri de yüksek oranda B12 vitamini içerir.

K Vitamini

K Vitamini

60’lı yaşlarda yaşanan fiziksel zorlukları da göz önüne alacak olursak eğer K vitamini en çok ihtiyaç duyulan vitaminlerin başında gelir. Normal kan pıhtılaşmasına katkıda bulunan K vitamini, kemikler için de iyidir. Çünkü normal kemiklerin korunmasına katkıda bulunur.

Laktaz Enzimi

Laktaz Enzimi

Doğuştan veya yaşlandıkça görülen laktaz enzimi azlığı sebebi ile laktoz içeren besinler sindirilemeyebilir. Sindirilemeyen laktoz çeşitli belirtilerle rahatız edici bir duruma sebep olur. Laktaz enzimi takviyeleri, laktozu sindirme zorluğu olan bireylerde laktozun normal sindirimine yardımcı olur.

1 Yorum

  1. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
    Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
    I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
    Thank you

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz