Vücudumuza aldığımız her bir besinin önemli görevleri vardır. Doğrudan ya da dolaylı olarak fayda sağlayan bu besinler, daha sağlıklı kalmamızı ve kaliteli bir yaşam sürmemizi sağlar. Bağışıklık güçlendirici özelliğiyle bildiğimiz C vitamini de, aslında vücutta irili ufaklı birçok fonksiyonda görev alan bu besinlerden biridir (1). Bu fonksiyonlar arasında dikkat çeken bir rol vardır ki hepimizin ortak dertleri arasındadır: yağ yakımı.

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan obezite ile mücadele etmede önemli bir işlevi olduğu düşünülen C vitaminini bu kez sizler için yağ yakımı temelinde inceledik. Gelin birçok kişinin merak ettiği “C vitamini yağ yakar mı?” sorusunun cevabını arayalım.

C Vitamini ve Yağ Yakımı İlişkisi

Araştırmacılar, C vitamininin vücuda sağladığı faydaları araştırırken kilo kaybıyla yakından ilişkisini olabileceğini keşfetti. Sonrasında yapılan bir dizi araştırmaya göre çok da haksız sayılmazlardı. Şimdiye kadar yapılan bazı deneyler, kan dolaşımında çok az C vitamini olanlarda vücut yağı ve bel çevresindeki yağ kitlesinin daha fazla olduğunu gösteriyor.

Arizona Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, C vitamininin vücutta yakıt olarak kullanılan yağ oksidasyonunu yönetebildiğini buldu. 20 obez erkek ve kadın üzerinde yapılan bir deneyde vücut ağırlığına göre günde 500 mg C vitamini takviyesi alan kişilerin günde 40 mg (günlük ortalama C vitamini ihtiyacı) verilen deney grubuna kıyasla daha fazla kilo kaybı yaşadığı gözlendi. 4 haftalık deney boyunca vitamin alanların kanlarındaki C vitamin konsantrasyonları %30 artarken diğer grupta %27 oranında düştü. Kandaki C vitamini konsantrasyonun düşmesi katılımcılarda yağları oksitleme yeteneğini de düşürdü (%11 seviyesinde). Bu da araştırmacılar için C vitamini kullanımının vücutta yağ yakıcı özellik taşıdığı sonucuna varmalarını sağladı (2).

2005’te Amerikan Beslenme Koleji Dergisi’nde yayınlanan bir diğer araştırma ise C vitamininin egzersiz sırasında da yağ yakıcı etki gösterdiğini ortaya koyar. Araştırma, vücuduna yeterli miktarda C vitamini alan bireylerin düşük değerlere sahip bireylere kıyasla orta dereceli bir egzersiz sırasında vücudun %30 daha fazla yağ okside ettiğini ifade eder. Bu nedenle çok az C vitamini kullananlarda yağ yakım metabolizması daha az çalışır ve kilo kaybına karşı direnç gösterir (3).

Bu iki önemli çalışmadan yola çıkarak söyleyebiliriz ki “C vitamini kilo verdirir mi?” sorusunun cevabı kocaman bir evettir. C vitamini, karnitin molekülünün biyosentezi için gereken bir kofaktör olarak vücut yağını azaltmak ve kilo kaybı yaşamak isteyenler için mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gereken vitaminlerden biridir (4).

C Vitamini İçeren Besinler ve Takviyeler

Öğrendiğimiz gibi C vitamini yağ yakımını sağlıyorsa, diyetimize bol bol C vitamini içeren besinleri eklemeyi de ihmal etmemeliyiz. Peki bu vitamini almak için neler tüketebiliriz? Aslında hepimizin bildiği ve nispeten iyi derecede tükettiği birçok meyve ve sebzede mevcut. Bunları beslenmenize daha sık eklemeniz adına aşağıda sizler için sıralıyoruz.

  • Turunçgiller (portakal, mandalina, greyfurt, turunç, limon)
  • Kırmızı ve yeşil biberler
  • Roka, maydanoz, marul, ıspanak ve benzeri yeşil yapraklı sebzeler
  • Domates
  • Kivi
  • Çilek

Bunların yanı sıra doğal beslenmenin yanında diyetinize C vitamini takviyesi ekleyerek de vücudunuzun C vitamini ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Yiyeceklerle birlikte vücudunuza her gün düzenli olarak ne kadar C vitamini yüklemesi yaptığınızı bilmenin en pratik ve sağlıklı yolu olan C vitamini takviyeleri, özellikle gıda toleransı olanlar için de iyi bir tercihtir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz