Ekmeklerinize tat versin, tuzluları süslesin sofrada daima olsun dediğimiz çörek otu sadece minik siyah taneleri ile midemize iyi gelmekle kalmıyor; çörek otu yağı olarak karşımıza çıkarak sağlık açısından birçok fayda sağlıyor.

Latince adı nigella sativa olan bitki, çiçeğinin alt kısmında siyah tohumlar taşımaktadır. Bu bitki Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Batı Asya coğrafyasına yayılmıştır ve mor beyaz çiçeklere sahiptir. Tarihte de yaygın bir kullanımı olduğu düşünülen çörek otu, arkeologların Tutankhamun’un mezarı içerisinde de çörek otuna rastlamışlardır. Bu da medikal ve koruma amaçlı yüz yıllardır çörek otunun kullanıldığını bir kez daha bize göstermektedir. Çörek otu yağı antioksidan özellikleri ile ön plana çıkar. Çörek otu yağının faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarını bugün detaylı bir şekilde sizinle paylaşacağız.

Sağlık Açısından Çörek Otu Yağı Faydaları

Çörek otu yağı (ilaç olmadığını baştan hatırlatalım) astım ve yüksek tansiyon olmak üzere birçok rahatsızlık üzerinde olumlu etkiler yaratabilmektedir. Çörek otu yağının mantar önleyici özelliği ile vücutta kontrolsüz bir şekilde oluşabilecek mantar ve bakteri oluşumlarını engelleyebildiği görülmüştür. Çörek otunun yayılımını önleyebildiği bir mantar türü kandidadır. (1) Aşağıda çörek otu yağının başlıca faydalarını listeliyoruz:

Yüksek Tansiyon Değerlerini Düşürebilir

Tansiyonu hafifçe yükselmiş kişilerin 2 ay boyunca düzenli çörek otu yağı kullanımı tansiyon değerlerinin düşmesini sağlayabilir.

Yüksek Kolesterol Değerlerini Düşürebilir

Çörek otu yağı, kolesterol değerlerinizi dengeleyebilecek ve sağlıklı seviyelere indirebilecek sağlıklı yağ asitlerine sahiptir. Bu yağ asitleri linoleik ve oleik asitlerdir. Bu noktada çörek otu yağından çörek otu yağına farklılıklar olabileceğini de ekleyelim. Bazı yağlarda çörek otunun yetiştiği bölgeye göre sağlıklı yağ oranı daha fazla olabiliyor.

Romatoid Rahatsızlıklarda Ödem Giderebilir

Ağız yolu ile çörek otu yağı alımının, romatoid artrit rahatsızlığında yaşanan ödemin dindirilmesine yardımcı olabilir.

Astım Semptomlarını Azaltabilir

Çörek otu yağının antiinflamatuar özelliği hava yolları üzerindeki inflamasyonu azaltarak bronşit ve astım gibi rahatsızlıklarda kişiyi rahatlatabilir.

Mideyi Rahatlatabilir

Çörek otu yemek ya da bitkinin yağını kullanmak mide ağrıları ve kramplarda iyileşme sağlayabilir. Bu yağ, gaz, mide kaynaklı şişkinlik ve ülser gibi problemlerin azalmasına destek olabilir.

Çörek otu yağı fiyatı ve markalarını incelemek ya da satın almak için linke tıklayabilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yağı neye iyi gelir sorusunun öncelikli cevaplarını sizinle yukarıda paylaştık. Şimdi cilt problemleri ile ilişkisine değineceğiz. Problemli ciltler için haricen ya da içilerek çörek otu yağı kullanmak fayda sağlayabilmektedir.

Akne: Bir dermatoloji dergisinde, çörek otu yağı içeren losyonun akne için kullanımından 2 ay sonra kullanıcıların %67’sinin sonuçtan memnun kaldıkları belirtiliyor. (2)

Saç: Çörek otu yağının saçlara sürülmesi ile saçın nem dengesinin sağlandığı ve parlaklığının arttığı belirtilmektedir.

Cilt: Cildin nem oranı için çörek otu yağı fayda sağlayabilmektedir.

Sedef hastalığı: bu yağ ile derideki sedef hastalığı oranı azaltılabilmektedir.

Yara tedavisi: yaralı bölgelerdeki bakteri ve inflamasyonun azaltılmasında çörek otu yağı faydalı olabilmektedir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Çörek otu yağı kapsül ya da şişe içerisinde bulunabilmektedir. Kapsül olanları önerilen günlük kullanım miktarına uygun olarak ağız yolu ile alabilirsiniz. Yağ olarak ekmek ve hamur işlerinize katabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz