Siz de günün önemli bir gününde başlayıp bitmek bilmeyen hatta günler boyunca devam eden bel ve sırt ağrılarından şikayetçi misiniz? Eminiz ki çoğunuz bunun suçunu okulda veya ofisteki oturma pozisyonunuza atıyor, belinizi veya sırtını destekleyecek bir şeyler arıyorsunuz. Şikayetlerinizi dile getirdiğiniz insanlardan kimi ağrı kesici veya kas gevşetici ilaç kullanımı öneriyor kimi de egzersiz yapmanızı tavsiye ediyordur. Peki size bu ağrıların D vitamini eksikliğinden kaynaklanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylesek? Eğer hiç duymadıysanız bununla yüzleşmeye, duyduysanız neden bunu yaşadığınıza dair açıklamaları okumaya hazır olun. Bu yazımızda sizler için sırt ve bel ağrısının nasıl D vitamini eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklar olduğunu inceledik.   

D Vitamininin İskelet Sistemindeki Yeri

D vitamininin vücuttaki en önemli görevlerinden biri kalsiyum emilimini sağlamasıdır. Hepimizin bildiği gibi kas ve kemiklerin güçlü ve sağlıklı bir form kazanmalarında en önemli etken de kalsiyum adlı mineraldir.

Kalsiyum; kemik, kas ve diş dokuları ile hücrelerini besleyerek iskelet sisteminin darbelere karşı dayanıklı ve çeşitli hastalıklara karşı dirençli hale gelmesine yardımcı olur. Kalsiyumun bu görevini yerine getirebilmesi, emiliminin vücut tarafından en iyi şekilde sağlanmasıyla mümkündür. Bu noktada devreye giren D vitamini, kalsiyumla birlikte kemik sağlığının korunmasında rol alan bir diğer faktör olan fosfatın vücut tarafından emilimini sağlamaya yardımcı olan bir vitamindir (1). Emilimin yanı sıra vücuttaki kalsiyum ve fosfat değerlerinin korunmasına da destek olan D vitamini, kemikleri güçlendirmekle kalmayıp bu değerleri vücutta sürekli dengede tutarak ilerleyen yaşlarda bile insanların güçlü ve sağlıklı bir iskelet sistemine sahip olmasına katkıda bulunur.

D Vitamini Eksikliği ve Kemik Sağlığı

Kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan pek çok kemik hastalığının varlığı, aynı zamanda D vitamini eksikliğinin de göstergesidir. Kalsiyum tarafından beslenmeyen, doğal olarak D vitamini tarafından yeterli düzeyde emilimi sağlanmayan kemikler; yaşlılık döneminde iyice güçsüzleşir ve osteoporoz dediğimiz kemik erimesi hastalığına mahkûm olur.

Yaşlılığın yanı sıra erken yaşlarda basit düşmeler veya burkulmalarla kolayca kırılabilen, hasar alabilen kemik yapısına sahip bireylerde de D vitamini eksikliğinden söz edilebilir. Basit bir kan testi ile bilgisine ulaşılabilecek vücuttaki düşük mineral seviyeleri, kemiklerin yeterince beslenmediğini ve korunmadığını gösterir. Böyle durumlarda vücuda kalsiyum takviyesi ile birlikte mutlaka D vitamini takviyesi de yapılmalıdır.

Kemiklerde olduğu gibi onlarla bağlantılı olan kaslarda da görülen ve ‘miyalji’ adı verilen ağrılar da D vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle kronik kas ağrısı yaşayanlarda kalsiyum ve D vitamini değerlerine baktırılmalı, gerekirse takviye alınmalıdır.

D Vitamini Eksikliğinin Bel ve Sırt Ağrısına Etkisi

Bel ve sırt ağrısı olarak adlandırdığımız ağrıların kaynağı sanıldığı gibi kas grupları değil, kemiklerdir. Sadece bel bölgesi, sadece sırt bölgesi ya da sırt ve bel temelinde tüm bedene yayılan vücut ağrısından söz ediliyorsa; bunun sebebi yüksek ihtimal kalsiyum ve D vitamini eksikliğidir.

Miyaljiye benzer şekilde sürekli veya ara ara gelip giden düzenli bir sırt ve bel ağrısı vücutta kemikleri besleyecek düzeyde bir kalsiyum olmadığını işaret edebilir. Eğer vücuda yeterli miktarda kalsiyum alındığı düşünülüyorsa sorun yüksek ihtimal D vitamini eksikliği kaynaklıdır. Yukarıda da anlattığımız gibi tek başına vücut tarafından emilmesi zor olan kalsiyum, tam olarak vücuda kazandırılması için D vitamini desteğine ihtiyaç duyar. Eğer sizin de tanımladığımıza benzer şekilde sırt ve bel ağrılarınız varsa doktorunuza da danışarak D vitamini takviyesi alabilir, ağrılarınıza çözüm bulabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz