Krom minerali, vücudumuzda önemli role sahip olan bir bileşendir. Öyle ki insülin salınımından kan şekerinin düşürülmesine, iştah kontrolünden kilo kontrolüne kadar geniş bir etki alanı bulunan bu mineral, birçok insan tarafından takviye olarak da tercih edilir. Bunlara ek olarak günlük hayatta kolayca bulunabilen gıdalarda da doğal olarak bulunur (1, 2, 3, 4).

Krom içeren besinlere gelecek olursak…

Krom

Üzüm Suyu

Üzüm suyu, en çok bilinen krom kaynaklarının başında yer alır. Üzüm suyu aynı zamanda vücudunuzu serbest radikal hasarından korumaya yardımcı olan bir antioksidan olan C vitamini de içerir ve bu sayede besin değeri açısından zengindir. Ek olarak vücudumuzun genellikle kromun küçük bir oranını emdiği söylenir ve C vitamininin bu oranı artırmaya yardımcı olduğu bilinir (5).

Krom

Tam Buğday Unu

Tam buğdaydan üretilen gıdaları yemek, beslenmenize daha fazla krom eklemenize yardımcı olabilir. Tam buğday unu, üzüm suyundan sonra en çok krom içeren besindir. Genel olarak tam buğday ununun mineral bakımından zengin olduğu da doğrudur. Yani sadece krom değil, çeşitli mineraller de tam buğday ununda mevcuttur. Bunlara ek olarak tam buğday unlu mamuller iştahınızı azaltmaya yardımcı olan ve kilo vermeye yardımcı olabilecek iki besin maddesi olan protein ve lif kaynağı olarak da bilinirler (6, 7).

Portakal Suyu

Üzüm suyunu tercih etmek istemeyenlerin yöneldiği bir başka opsiyon olarak portakal suyu, krom açısından zengin besinlerin arasında yer alır. Portakal suyu aynı zamanda da C vitamini açısından yüksek değerlere sahip oluşuyla da öne çıkar. Ayrıca flavonoidler ve karotenoidler gibi diğer antioksidanları da içerir (8).

Krom

Biftek

Biftek, hayvansal kaynaklı bir protein kaynağıdır ve bu proteinler krom içermesiyle bilinirler.

Diğer hayvansal kaynaklı proteinler, sığır etinden daha az krom sağlasa da beslenmenize daha fazla mineral eklemenize yardımcı olabilir. Bu proteinlere hindi ve tavuk göğsü dahildir. Bunların yanı sıra hem biftek hem de hindi ve tavuk gibi diğer kaynaklar; B12 vitamini ve kobalamin de sağlarlar. Bu bileşenler; vücudunuzun DNA ve kırmızı kan hücresi oluşumunun yanı sıra sinir sistemine olan etkileri ile bilinirler (9).

Krom

Domates Suyu

Domates suyu oldukça besleyici ve canlandırıcı bir içecek olarak bilinir. Ayrıca iyi bir krom kaynağıdır. Kroma ek olarak A, C ve E vitaminleri de dahil olmak üzere yüksek miktarda vitamin içermesi ile öne çıkar. Antioksidan açısından da zengin olan domates suyunun, özellikle likopen içermesi birçok diyete eklenmesine neden olur (10).

Krom

Elma

Sağlıklı ve besleyici bir meyve olan elma, birçok tatlı tarifinin de vazgeçilmezidir. Ayrıca, krom içeren besinlerin arasında yer alır. Elma aynı zamanda harika bir çözünür lif kaynağı olarak da bilinirler ve polifenoller adı verilen bir grup antioksidana da sahiptir (11).

Krom

Çalı Fasulyesi

Yeşil fasulye veya çalı fasulyesi de krom alımınızı artırmanıza yardımcı olabilecek besinlerden biridir. Kroma ek olarak; oligosakkaritler, disakkaritler, monosakkaritler ve polioller gibi fermente edilebilir bileşenlere de sahiptir. Bu bileşikler sindirilmeden bağırsağınıza gelen bir grup karbonhidrat olarak bilinirler. Eğer hassas bağırsaklara sahipseniz gaz, şişkinlik veya ağrı gibi sindirim sorunları yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden tüketmeden önce bu durumu göz önünde bulundurmanızda fayda var (12).

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz