Eğer görme probleminiz yoksa, muhtemelen gözlerinizi fazla düşünmüyorsunuzdur. Bu nedenle yaş aldıkça ya da dış faktörler nedeniyle meydana gelen bazı değişikliklerin farkında olmayabilirsiniz.

İyi haber şu ki güneş gözlüğü takmak ve doğru besinleri tüketmek gibi küçük tedbirlerle görme duyunuzu korumaya yardımcı olabilirsiniz. Böylece ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek görme problemlerinin de önüne geçebilirsiniz.

İşte, göz sağlığınızı korumanıza yardımcı olabilecek tüyolar:

Risk Altında Olup Olmadığınızı Öğrenin

Görüşünüzün ne kadar güçlü olduğunu veya gözlerinizin ne kadar sağlıklı olduğunu belirlemek için yılda en az bir kez bir göz doktoruna gidip muayene olun. Görme ile ilgili problemlerde aile geçmişini de göz önünde bulundurmak, bazı durumları ciddi hale gelmeden önce tespit etmeye yardımcı olabilir.

Kısaca aşağıdaki durumlarda göz hastalıkları riskiniz daha yüksek olabilir:

  • Fazla kilo veya obezite
  • Ailede göz hastalığı öyküsü
  • Diyabet veya yüksek tansiyon

Örneğin, diyabetli kişiler, görme kaybına ve körlüğe neden olabilen bir göz rahatsızlığı olan diyabetik retinopati için risk altındadır. Bazı göz hastalıkları için risk altında olabileceğinizden endişeleniyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı ve dengeli beslenmek göz hastalığı riskinizi azaltır. Yağlı balıklarda bulunan omega 3 yağ asiti ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan luteine beslenmenizde yer verin. A, C ve E vitaminleri de faydalıdır, bu nedenle meyve ve sebze yemeye özen gösterin. Eğer yeterli miktarda vitamin alamadığınızı düşünüyorsanız, doktorunuza danışarak vitamin takviyesi kullanmayı düşünebilirsiniz.

A vitamini, korneayı korumaya yardımcı olarak görme üzerinde önemli bir rol oynar. E vitamini, göz hücreleriniz de dahil olmak üzere hücrelerinizi serbest radikallerin zararlarından korumaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. E vitamini gibi C vitamini de gözlerinizi zararlı serbest radikallere karşı koruyabilen bir antioksidan olarak karşımıza çıkar.

Görme yeteneğinizi artırıp ve yaşlanmanın etkilerini tersine çevirebilecek yiyeceklere gelecek olursak:

  • Ton balığı, somon, alabalık, sardalya, uskumru, hamsi, ringa balığı gibi omega 3 yağ asitleri içeren yağlı balıklar.
  • Ceviz, yer fıstığı, kaju, chia tohumu, keten tohumu gibi tohum ve kuru yemişler
  • Havuç, kabak, kavun, kırmızı biber ve sarı dolmalık biber gibi turuncu renkli yiyecekler
  • Yumurta, soya fasulyesi, süt ürünleri ve benzeri vejetaryen protein kaynakları
  • Ispanak, lahana ve karalahana gibi yeşil yapraklı sebzeler

Sigarayı Bırakın

Birçok insan sigara ve göz hastalığı arasındaki bağlantının farkında değil. Sigara içmek, katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıkları geliştirme riskini artırabilir. Sigara bırakma hattını arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

Gözlerinizi Temiz Tutun

Gözlerinize sık sık dokunma alışkanlığınız varsa ellerinizi temiz tutun. Bakteriler kaşıntı, şişme, akıntı, ağrı ve/veya görme güçlüğü gibi rahatsız edici semptomlarla enfeksiyona neden olabilir. Göz makyaj malzemeleriniz eski ise onlardan kurtulun ve maskaranızı yaklaşık üç ayda bir değiştirin. Kontakt lens takıyorsanız, takarken ellerinizin temiz olduğundan emin olun ve geceleri çıkarın. Lensleriniz gözünüzdeyken uyumak bakterilerin çoğalma riskini artırabilir.

Ekrana Bakarken Mola Verin

TV, telefon, tablet ya da bilgisayar ekranlarına bakmak; göz kuruluğuna, bulanık görmeye veya baş ağrısına neden olabilir çünkü gerekenden daha az göz kırparız. Gevşemek ve gözlerinizi yeniden ıslatmak için 20-20 kuralını kullanın: Her 20 dakikada bir, 20 saniye boyunca 6 metre ileriye bakın.

Gözlerinizi Güneşten Koruyun

Gözlerinizi güneşten korumak, göz kuruluğunu önlemeye yardımcı olabilir ve ayrıca göz kapaklarınızda veya gözlerinizin çevrenizdeki hassas ciltte, güneş yanığı riskinizi azaltabilir. Gözlerinizi korumak için, ultraviyole (UV) korumalı güneş gözlüğü kullanın.

Aktif Olun

Fiziksel olarak aktif olmak, sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca diyabet ve yüksek tansiyon gibi görme sorunlarına neden olabilecek sağlık sorunları riskinizi de azaltabilir.

Parlama Önleyici Ürünleri Değerlendirin

Bilgisayar ekranları mavi ışık adı verilen zararlı ışınlar yayar. Mavi ışığın etkisini azaltmak için bilgisayarınızın ekranına parlama önleyici takabilir veya doktorunuza danışarak parlama önleyici gözlük takabilirsiniz.

Aydınlatmayı Ayarlayın

Ofisteki ışıkların çok sert olmamasına dikkat edin. Mümkünse birkaçını kapatın. Açık bir pencereye sırtınızı vererek oturmayın çünkü bilgisayar ekranınız pencereden gelen ışığı yansıtacaktır. Ayrıca bilgisayarınızın parlaklığını odanın aydınlatmasını tamamlayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz