kadin-guzellik-bakim-sac-cilt

Konu güzellik ve çekicilik olduğunda kadınlar pür dikkat kesiliyor. Özellikle cilt bakımı ve saç bakımı konularına önem veren kadınlar cilt bakım ürünlerine para harcamaktan geri kalmıyorlar. Bu da temel bir çözüm oluşturmaktansa geçici bir çözüm sağlıyor!

Oysa yapılması gereken temel değişim, beslenmeye odaklanmaktır ve problemleri içten çözmektir, dıştan değil. Çoğu cilt ve saç probleminin temelinde besin eksikliği ya da fazlalığı yatar. Bu sorunlardan kurtulmak ve pürüzsüz bir tene, güçlü gür ve parlak saçlara sahip olmak ise sizin elinizde!

Besin takviyeleri ile daha hızlı bir iyileşme yaşayabilir, cildinize kusursuz bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Bu sebeple beslenmenizde eksik olabilecek ve cilt bakımı için elzem olan, çok çok daha iyi görünmenizi sağlayacak vitaminleri sizler için yazdık.

Cilde ve Saça İyi Gelen Vitaminler

Cilde iyi gelen vitaminler

Cildin ve saçın bakımlı ve sağlıklı olabilmesi için vücut antioksidanlara ihtiyaç duyar. Aşağıda sıraladığımız vitaminler antioksidan içerikleri ile daha iyi bir görünüm elde etmenize yardımcı olurlar.

1. E Vitamini

E vitamini güzellik vitamini olarak da anılır. Vücutta hücre yenilenmesini desteklerken antioksidan özelliğinin fazla olması, hücrelerin serbest radikallerden korunmasına yardımcı olur. Bu da hücre sağlığının korunmasını sağlar ve hücrelerin yaşlanmasını geciktirir.

E vitamininin cilt ve saç üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteren birçok farklı çalışma vardır.

2010 yılında yapılmış küçük bir araştırmada E vitamini takviyesi kullanan ve saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin saç miktarının arttığı gözlemlenmiştir (1).

Bu durum E vitamininin kafa derisindeki oksidatif stresi azaltması ile ilişkilendirilir. Vitaminin saça olan diğer faydaları da güçsüz saç görüntüsünün azalması ve parlaklığın artmasıdır.

Cilde iyi gelen vitaminler

E vitamini birçok kozmetik üründe de yer alır. Cildin nem dengesinin korunması, kuruluğun engellenmesi, güneşten gelen UV ışınlarının zararlı etkilerinden cildin korunması ve cildin sıkılaşması konusunda E vitamini oldukça faydalıdır.

E vitamini oranı yüksek yiyecekler tüketerek ya da E vitamini takviyeleri ile metabolizmanızı destekleyerek cilt ve saç hücrelerinizde yaşlanmanın etkisini geciktirebilirsiniz.

E vitamini takviyelerini incelemek tıklayabilirsiniz.

2. A Vitamini

A vitamini nemlendiriciler, güneş kremleri, vitamin bazlı yağlar ve yaşlanma karşıtı kremler gibi kozmetik ürünlerinde kullanılan vitaminlerden bir tanesidir.

Ayrıca tek başına kapsül ve tablet olarak da satılan bir vitamin çeşididir. A vitamini retinoid ve karotenoid formlarda bulunabilmektedir. Retinoidler somon, ciğer, yumurta ve süt ürünleri gibi gıdalarda, karotenoidler ise havuç, domates, tatlı patates, lifli yeşil sebzeler ve bazı meyvelerde bulunmaktadır.

A vitamini aşağıdaki cilt problemlerine iyi gelebilmektedir:

Cilde iyi gelen vitaminler

Akne: Topikal kullanıma sahip ve eczanalerde satılan reçeteli ya da reçetesiz A vitaminlerinin akne probleminin kontrolünde etkili olabileceği gözlemlenmiştir. Retinoid formdaki A vitaminlerinin anti-inflamatuar özellikleri bulunmaktadır.

A vitaminleri hücre ve deri değişimini düzenler, tıkalı gözeneklerin azalmasını sağlar.

Yüzdeki Kırışıklıklar: Retinoidler kolajen üretimini tetikler ve kırışıklıkların hafiflemesini sağlar. Ayrıca yaşlanmaya bağlı ciltte oluşan lekelerin engellenmesine yardımcı olabilir (2).

A vitamini takviyelerini incelemek ve satın almak için linke tıklayabilirsiniz.

3. C Vitamini

Cilde iyi gelen vitaminler

En çok bilinen ve kullanılan takviye olan ve temel özelliği bağışıklık sistemini güçlendirmek olan C vitamini, cilt için elzem olan kolajen proteininin oluşturulmasında görev alır. Bu sebeple c vitamini birçok yaşlanma karşıtı kozmetik ürünü içerisinde bulunmaktadır.

C vitaminini takviye olarak kullanmak, UV ışınlarından korunmak için kullandığınız güneş kremlerinin etkisini arttırabilir. Hücre hasarını azaltarak ve vücuttaki yaraların iyileşme sürecini kısaltarak ışınlardan korunmaya yardımcı olur. C vitamini ayrıca yaşlılık ile beraber görülen, kolajen üretiminin azalmasına karşı koyabilir. C vitamini cildin kurumasını önler(3).

C vitamini takviyelerini incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz