bir-mevsimde-2-defa-gribe-yakalanma-ihtimaliniz-var-mi

Grip sezonunda mikropları atlatmak için oldukça uzun bir zaman dilimine sahipsiniz. Çünkü grip salgınları genellikle aralık ayından şubat ayına kadar artarak devam eder, gribe yakalanma riskiniz artar. Ancak kasımdan (veya daha erken) marta kadar da (ya da daha sonra) kolayca uzayabilir. Bu mevsim halihazırda grip olmuş olsaydın, en azından kendi sıranı savdığını düşünebilirdin.

Fakat sistem tam olarak bu şekilde çalışmıyor. Aynı mevsim içerisinde bir defa gribe yakalanmış olsan bile ikinci kez yakalanma ihtimalin de oldukça yüksek. Peki neden bu ihtimal kuvvetli bir şekilde bizi tehdit etmeye devam ediyor?

bir-mevsimde-2-defa-gribe-yakalanma-ihtimaliniz-var-mi

İnfluenza (Grip)

Çünkü dört farklı grip türü var: grip A, B, C ve D. Grip A ve Grip B, sonbaharda ve kış aylarında gerçekleşmesini beklediğimiz mevsimsel salgınlara neden olur, her birinin türü farklıdır. Belirli bir grip virüsü türünden hasta olduğunuz zaman, vücudunuz sizi aynı mikropla tekrar enfekte etmekten koruyacak bir bağışıklık tepkisi geliştirir. “Aynı grip türüne yakalanma olasılığınız daha düşük” diyor Manhattan Tıp Bürosu’nda doktor olarak görev yapan Denise Pate. Bununla birlikte, farklı bir virüs ile enfekte olabilirsiniz ve ilk grip olduğunuz zaman oluşturduğunuz antikorlar herhangi bir koruma sağlamaz.

bir-mevsimde-2-defa-gribe-yakalanma-ihtimaliniz-var-mi

Geçtiğimiz aylarda oldukça sert bir şekilde grip mevsimi yaşanmasının sebebi, 2018 yılında uygulanan grip aşısının dönemin baskın virüsü ve Grip A’nın bir çeşidi olan H3N2 üzerinde beklenilen etkiyi gösterememesidir. Diyelim ki siz kasım ayında bu belirli virüs türünden kaynaklı olarak Grip A’ ya yakalandınız, şubat ya da mart aylarında Grip A’nın başka bir türü H1N1 ya da Grip B gibi başka formda bir virüs ile karşılaştığınızda tekrar hasta olabilirsiniz. Fakat, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) grip hastalığı bölümünde doktor olan Sonja Olsen, “Grip mevsiminde özellikle Grip B virüsünün ikinci defa aktif olması durumu çok da olağanüstü değil” diyor. Bir süredir hem H1N1 hem de Grip B’nin diğer virüs türlerinin dolaşım oranı gittikçe artıyor.

bir-mevsimde-2-defa-gribe-yakalanma-ihtimaliniz-var-mi

Acımasızca, değil mi? En azından bir kez gribe yakalanmış olmak, ikinci bir defa yakalanmak için daha yüksek bir risk oranı sunmuyor.

Grip Aşısı

Grip aşısı konusunda aslında bilmeniz gereken şu: Grip mevsiminde grip aşısı olmak için çok geç kaldığınızı düşünmeyin. O dönemde bir kez grip olmanız aynı dönem içerisinde bir daha grip olmayacağınız anlamına gelmez. Grip aşısı sahip olduğunuz virüs türlerine karşı ek koruma sağlar, ayrıca ortalıkta dolaşmakta olan diğer grip virüslerinden de sizi korur. Ek olarak dengeli beslenmeyi ve vücudunuz için gerekli vitaminleri almayı da ihmal etmemelisiniz.

bir-mevsimde-2-defa-gribe-yakalanma-ihtimaliniz-var-mi

Umarız, 2018’in geri kalanında herhangi bir salgın daha yaşanmaz ve bu konuda fazla endişelenmemize gerek kalmaz – en azından bir sonraki yıla kadar – Fakat gerekli önlemleri almakta ve bir anda oluşabilecek herhangi bir salgına karşı tetikte olmakta da yarar var.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz