E-vitamini

E Vitamini

E vitamini bir antioksidandır ve hücrelerin herhangi bir şekilde zarar görmesini engellemeye yardımcı olur. Bu temel besin maddesi, birçok gıdada doğal olarak bulunur. Ayrıca takviye olarak da kullanılabilir. Bazen işlenmiş gıdalarda E vitamini bulunmaktadır. Bunların yanı sıra E vitamini yağda çözünürdür ve bu da vücutta depolandığı ve ihtiyaç duyulduğunda kullanıldığı anlamına gelir. E vitamini terimi sekiz farklı bileşiği tanımlar. Alfa tokoferol, insanlarda en aktif olanıdır.

Muhtemelen bisikletinizde veya arabanızda paslara rastlamışsınızdır. Hücrelerde de serbest radikaller olarak adlandırılan moleküllere maruz kaldıklarında benzer bir oksidasyon ve hızlandırılmış yaşlanma süreci gerçekleşir. Serbest radikaller sağlıklı hücreleri zayıflatır ve yıkar. Bu moleküller ayrıca kalp hastalığına ve kansere yol açabilir. Kısacası serbest radikaller hücrelerin ömrünü kısaltan hasara neden olurlar. Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre E vitamini, serbest radikal hasarını azaltmaya ve hücrelerin yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek, güçlü bir antioksidandır. Araştırmacılar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli dejeneratif hastalıkların tedavisinde E vitamini kullanımını araştırmışlardır:

yuksek-tansiyon
 • Damar sertleşmesi
 • Yüksek tansiyon
 • Kalp hastalığı
 • Kanser

Mayo Clinic’e göre, şimdiye kadar yapılan çalışmalar bu koşulların oranında bir azalma gösterememiştir. Dolayısıyla E vitamininin olası faydaları hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Fakat E vitaminin antioksidan özelliği ve özellikle cilt sağlığı üzerindeki etkileri de yine gerçekleştirilen bazı çalışmalarla net bir şekilde ortaya konulmuştur.

En Kolay E vitamini Alımı

E vitamini ayırt edici antioksidan aktiviteleri olan, yağda çözünen bir grup bileşiğin toplu isimdir. Bazı gıdalarda doğal E vitamini bulunur. Kolay yoldan E vitamini almanın bir diğer yolu ise E vitamini takviyesi kullanmaktır.

E Vitamini İçeren Besinler Tüketin

E-vitamini-besinler

E vitamini eksikliği nadir görülen bir rahatsızlıktır. Fakat yeterli miktarda E vitamini tüketilmediğinde eksiklik yaşanabilir ve bu durum bağışıklık sistemini etkileyebilir. E vitamini nelerde bulunur sorusu genel olarak merak edilmektedir. Doğal olarak E vitamini alabileceğiniz en iyi besinler şunlardır:

 • Kuru kavrulmuş ayçekirdeği (28 gramı 7.4 mg E vitamini sağlar)
 • Kuru kavrulmuş fındık (28 gramı 4.3 mg E vitamini sağlar)
 • Kuru kavrulmuş fıstık (28 gramı 2.2 mg E vitamini sağlar)
 • Kuru kavrulmuş badem (28 gramı 6.8 mg E vitamini sağlar)
 • Haşlanmış ıspanak ( ½ kase 1.9 mg E vitamini Sağlar)
 • Doğranmış ve haşlanmış brokoli ( ½ kase 1.2 mg E vitamini sağlar)
 • Kivi ( 1 orta boy, 1.1 mg E vitamini sağlar)
 • Mango (½ tabak dilimlenmiş, 0.7 mg E vitamini sağlar)
 • Domates ( 1 orta boy, 0.7 mg E vitamini sağlar)

Diyetinizde yeterli miktarda E vitamini almanın başka bir yolu da, tariflerinize bir yemek kaşığı buğday özü yağı eklemektir. Alternatif olarak, ayçekirdeği tüketmek hem eğlenceli hem de oldukça pratiktir. Ayçekirdeği 100 gramı size ortalama 20 mg E vitamini sağlar ki, bu miktar günlük almanız gereken E vitamini miktarının da üstündedir. E vitamini almak için lahana veya ıspanak salatasını da deneyebilir, bir avuç fındık da tüketebilirsiniz.

E Vitamini Takviyesi Kullanın

E-vitamini-hap

Doğal olarak meydana gelen E vitamini, çeşitli biyolojik aktiviteye sahip olan sekiz kimyasal formda (alfa, beta, gama ve delta-tokoferol ve alfa-, beta-, gamma- ve delta-tokotrienol) bulunur. E vitamini takviyeleri de farklı miktarlarda ve şekillerde bulunur. Özellikle E vitamini yağı, E vitamini kapsülü ve E vitamini ampul formu sıkça kullanılmaktadır. Doğal E vitamini formunda olan ve tuz, şeker, nişasta içermeyen E vitamini kapsülleri özellikle tercih edilebilir. Ek olarak E vitamini içeren kremler de tercih edilmektedir. Bir E vitamini takviyesi seçerken dikkate alınması gereken iki önemli nokta vardır. Bunlardan ilki E vitamini miktarıdır. Çoğu günde bir kez uygulanan multivitamin-mineral takviyeleri yaklaşık 30 IU E vitamini sağlarken, sadece E vitamini takviyeleri genellikle hap başına 100 ila 1.000 IU içerir. Sadece E vitamini takviyelerindeki dozlar, önerilen miktarlardan çok daha yüksektir. Bu yüzden miktarlara dikkat edilmeli, doktor tavsiyeleri göz önünde bulundurulmalıdır. E vitamini alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise E vitamini formudur. E vitamini tek bir madde gibi görünse de, aslında alfa-tokoferol de dahil olmak üzere sekiz ilgili bileşiğin genel adıdır. Her formun vücutta farklı bir gücü veya aktivite seviyesi vardır.

Çoğunlukla E vitamini, gıda ambalajı ve takviye etiketlerinde yaygın olarak “d-alfa-tokoferol” olarak listelenir. Sentetik (laboratuvar yapımı) E vitamini yaygın olarak “dl-alfa-tokoferol” olarak listelenmiştir. Doğal form daha güçlüdür. Örneğin, 100 IU doğal E vitamini, sentetik formun yaklaşık 150 IU’suna eşittir. Bazı E vitamini takviyeleri, gamma-tokoferol, tokotrienoller ve karışık tokoferoller gibi diğer vitamin formlarını sağlar. Bilim adamları, bu formlardan herhangi birinin takviyelerde alfa-tokoferol için üstün olup olmadığını henüz bilmemektedir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz