agiz-kokusu-neden-olur-nasil-giderilir

Ağız kokusu çoğu kişinin en büyük problemlerinden biridir. Bazen kişiler bu istenmeyen kötü durumun farkında olmayabiliyor bile… Ancak eğer kendi ağız kokunuzdan memnun değilseniz ya da başkaları sizi uyardıysa önlem almanız gerekiyor demektir. Üstelik ağız kokusu giderme hiç de zor değildir. Bu yüzden sizinle evde uygulayabileceğiniz yöntemleri paylaşmak istiyoruz.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Sosyal ilişkileri bile olumsuz etkileyebilen ağız kokusunun oluşumu birçok sebebe bağlı olabilir. Ancak en yaygın sebep kötü yapılan ve yetersiz ağız bakımıdır.

agiz-kokusu-neden-olur-nasil-giderilir

Ağız sağlığı ve ağız kokusu düzenli diş bakımı yapmakla başlar diyebiliriz. Uzmanların çoğu her gün 2 kere diş fırçalanmasını tavsiye eder. Diş bakımı sırasında diş ipi ve diş temizleme sularının da kullanılmasını önerirler. Bazı kişiler ise her öğün sonrası diş fırçalanmasını tavsiye eder. Düzenli diş bakımı yapmak, ağzın içini macun ve su ile temizlemek koku oluşumuna sebep olabilecek kalıntı ve bakterileri çoğalmasını önler.

Ağız kokusunun bir diğer sebebi yediğiniz yiyeceklerden kaynaklanabilir. Soğan ve sarımsak gibi yiyecekleri sık sık tüketen kişilerde ağız kokusu daha çok olmaktadır.

Bazen de ağız kokusu, midedeki asidik dengenin bozulması ile birlikte belirgin hâle gelebilir. Reflü gibi hastalıklar mide öz suyunun yemek borusunda yükselmesine ve ağızda koku oluşturmasına sebep olabilir.

Bu gibi durumlara engel olabilmek ya da ağız kokusunu azaltabilmek için evde yapabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır.

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

1.Maydanoz Çiğneyin

agiz-kokusu-neden-olur-nasil-giderilir

Maydanozun içerisinde bulunan ferah esans ve yüksek klorofil içeriği ağzınızın içerisinde tıpkı bir deodorant etkisi yaratır. Çalışmalar maydanozun ağızda biriken kokulu bileşenleri etkisiz hâle getirdiğini göstermiştir. (1)

2.Su İçin

Ağız kuruluğu ağız kokusuna sebep olabilir. Özellikle sabah uyandığınızda fark etmiş olabilirsiniz. Sabahları çoğu kişinin nefesi kötü kokar. Uyku sırasında ağzınızın kuruması normaldir. Özellikle burnunuzun tıkalı olduğu ve ağızdan nefes aldığınız dönemlerde bu kuruluk iyice artar. Bu sebeple gün içerisinde mümkün oldukça su tüketimine özen göstermelisiniz. Her gün en az 8 bardak su içmek gerekmektedir.

3.Yoğurt ve Kefir Yiyin

Yararlı bakteriler olan probiyotikler ev yoğurdu ve marketlerdeki probiyotik içeren yoğurtlarda ve kefirde bol miktarda bulunmaktadır. Bu bakteriler, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

6 haftalık süre boyunca düzenli yoğurt yiyen kişilerin %80’inin ağız kokusu probleminin azaldığı gözlemlenmiştir. Her gün 1 porsiyon (1 bardak, 200 ml) yoğurt ya da kefir tüketmeniz önemlidir. (2)

4.Çinko İçerikli Yiyecekler Tüketin

agiz-kokusu-neden-olur-nasil-giderilir

Çinko, ağız temizleme sularında ve bazı sakızlarda bulunmaktadır. Ağızda plak oluşumuna ve dolayısıyla koku oluşumuna sebep olan sülfür bileşenlerinin giderilmesi sırasında çinko oldukça önemlidir. Bu sebeple çinko içeriği kuvvetli yiyecekler tüketmek ya da çinko hapı tüketmek ağız kokusunun hafiflemesine yardımcı olabilir.

5.Karanfil Çiğneyin

Tıpkı maydanoz gibi karanfil de kendine has bir esansa sahiptir. Kültürümüzde de yemek sonrası ağızda emilerek hoş bir koku bırakması ile bilinen karanfil en hızlı ağız kokusu gideren doğal yiyecektir.

6.Elma Yiyin

Bir araştırma, çiğ elmanın sarımsak kokusu üzerinde güçlü bir şekilde etkili olabildiğini göstermiştir. Eğer çok sarımsak tüketen biriyseniz elmanın içerisinde bulunan bileşenler sarımsağın yarattığı kokuyu nötralize edeceği için sık sık elma tüketmenizi tavsiye ederiz.

7.Evde Sirkeli Ağız Gargarası Yapın

Diş bakımının bir parçası olan, ağız gargaralarını evde kendiniz de yapabilirsiniz. Özellikle ağız gargaraları pahalı geliyorsa evde sirkeli gargara yapmanın çok kolay olduğunu söyleyelim. Sirke, içerisinde doğal asetik asit bulundurur. Bakteriler asidik ortamlarda oluşmazlar. Bundan dolayı sirke ile gargara yapmak ağızdaki bakteri oluşumunu engelleyebilir.

2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 bardak suyu karıştırın. Bu su ile 30 saniye boyunca gargara yapın.

8.Yeşil Çay

agiz-kokusu-neden-olur-nasil-giderilir

Evde kolayca uygulayabileceğiniz sonuncu yöntem yeşil çay içmektir. Araştırmalar yeşil çayın geçici olarak ağzı dezenfekte edip deodorant etkisi yarattığını göstermektedir. (3)

Akşamdan bir şişe doldurabilecek kadar yeşil çay hazırlayıp buzdolabınızda dinlenmeye bırakın. Ertesi gün hazırladığınız çayın içerisine buz atarak çayınızı yanınızda götürebilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz