ginseng-nedir-faydalari-nelerdir

Son yıllarda en çok konuşulan bitkilerden Ginseng bitkisi hakkında neler biliyorsunuz? Sağlıklı yaşam ve şifalı bitkiler konularının popülerleşmesi ile birçok kişi dünyanın dört bir yanında kullanılan sağlıklı yiyecek ve içecekleri internet üzerinde araştırıp bulmaya ve denemeye başladı. Ginseng de bunlardan biri. Multivitaminlerin içerisinde de sık sık görmeye başladığımız ginseng nedir, ginseng faydaları nelerdir, sizlerle paylaşma istiyoruz.

Ginseng Nedir?

Bu kış multivitamin almak için internette gezindiyseniz ya da eczanelere gittiyseniz ginseng içeren birçok ürün görmüş olabilirsiniz.

ginseng-nedir-faydalari-nelerdir

Ginseng uzun yıllardır geleneksel Çin tıbbında yer alan, çok yavaş büyüyen, kısa boylu kök kısmı etli bir bitkidir. 3 çeşidi bulunur: beyaz, kırmızı ve taze. Taze ginseng 4 yıldan önce hasat edilenlerdir. Beyaz ginseng 4-6 yıl kadar toprakta gelişmiştir ve son olarak kırmızı ginseng ise 6 yıldan fazla yaşa sahiptir. Bu bitki Çin’de sıkça kullanılsa da Amerikan ginsengi de bulunmaktadır. Çin’de kullanılan ginseng Asya ginsengi ya da Kore kırmızı ginseng olarak bilinir, latince adı Panax ginseng’dir. Amerikan ginsenginin latince adı da Panax quinquefolius’tur.

Ginseng özü, kapsül, ampul, tablet ve toz formlarında satılmaktadır. Bağışıklık güçlendirici etkisi ile bilinen yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbında ödem azaltmak için kullanılmıştır.

Ginseng Faydaları Arasından Bilmeniz Gerekenler

Modern tıp ve diyetisyenler daha sağlıklı besinler ile vücudu koruyabilmek ve hastalıkların önüne geçebilmek için her gün yeni araştırmalar yapıyor. Ginseng bitkisi de yararları ve geçmişi ile bilim insanlarının ilgisini çekmiş durumda. Eğer siz de “Ginseng ne işe yarar?” diyorsanız sizin için ginsengin faydalarını aşağıda paylaşıyoruz.

1.İnflamasyonu Azaltabilen Güçlü Bir Antioksidandır

Ginseng bitkisi antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri ile öne çıkar. (1) Bazı testlerde ginseng özünün hücre içerisindeki antioksidan kapasitesini arttırabildiği ve inflamasyonu engellediği gözlemlenmiştir. (2, 3)

Kore kırmızı ginsengi ile egzama hastalarından alınmış deri hücreleri üzerinde laboratuvar ortamında yapılan bir çalışmada ödemin azaldığı ve antioksidan aktivitenin arttığı gözlemlenmiştir. (4)

2.Beyin Fonksiyonlarına İyi Gelebilir

Hafıza, davranış ve ruh hali gibi beyin fonksiyonları üzerinde ginsengin olumlu etki yapabildiği görülmüştür. (5, 6)

ginseng-nedir-faydalari-nelerdir

Bir çalışmada 30 sağlıklı kişiye 4 hafta boyunca her gün 200 mg Panax ginseng verilmiştir. 4 haftanın sonunda deneklerin hepsinde mental, sosyal ve ruh hali açısından olumlu gelişmeler gözlemlenmiştir. Ancak bu çalışmanın bitiminden 8 hafta sonra bu gelişmelerin belirtileri son bulmuştur. Bu sebeple ginsengin tüketimi boyunca kişiye fayda sağladığı düşünülmektedir. (7)

3.Erektil Fonksiyon Bozukluğunun Düzeltilmesine Yardımcı Olabilir

Erkeklerde ereksiyon bozukluğu için ginsengin destek tedavi görevin üstlendiği düşünülmektedir. Ginseng içindeki bileşenlerin kan içerisinde bulunan toksinlerin atılması ve penis dokularının normal bir şekilde çalışabilmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. (8, 9)

4.Bağışıklık Sistemi Üzerinde Etkili Olabilir

Ginseng, bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Mide kanseri ameliyatı olmuş 39 kişi, 2 yıl boyunca tedavilerinin yanında ek olarak 5400 mg ginseng kullanmış. Bu kişilerin 2 yılın sonunda bağışıklık sitemlerinin güçlenebildiği ve tekrar eden semptomlarının azaldığı görülmüş. (10)

5.Yorgunluk ve Enerjisizlik Konularında da Size Yardımcı Olabilir

Ginsengin faydaları konusunun son maddesinde çoğu kişinin şikayetçi olduğu enerji düşüklüğü ve yorgunluk problemlerine bakıyoruz.

ginseng-nedir-faydalari-nelerdir

4 haftalık bir deneyde iki gruba ayrılan kişilerin bir kısmına günde 1 ya da 2 gram Panax ginseng verilmiştir. Aynı anda diğer gruptaki kişilere ise placebo etkisi yaratacak bir ilaç verilmiştir. Her 2 grubun bireyleri de kronik yorgunluktan şikayetçidirler.

Deneyin sonunda Panax kullanan kişilerin placebo grubuna göre mental ve fiziksel yorgunluklarının ve oksidatif streslerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz