Ketencik tohumu yağı, ketencik bitkisinin yağlı tohumundan elde edilir. Ketencik (camelina sativa) Brassicaceae ailesinin bir üyesidir ve Kuzey Avrupa ve Orta Asya’ya özgü eski bir yağlı tohum mahsulüdür. Ketencik, 1940’lara kadar Avrupa’da yetiştirildi ve tüketildi. Şu anda Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Slovenya ve İtalya’da yetiştirilmektedir. Ketencik yağı yemeklik yağ olarak, salata soslarında ve margarinlerde kullanılabilir. Sıcağa dayanabilmesine rağmen, ketencik yağının uzun süre ısıtılması önerilmez. Yağ, omega-3 ve omega-6 yağlarının yanı sıra E vitamini bakımından yüksektir. Bu nedenle, salata ve margarin yağları için idealdir.

Ketencik Tohumu Yağının Faydaları

1. Kolesterol Kontrolü

Ketencik tohumu yağı, kolesterol emilimini azalttığı bilinen sterollerde bol miktarda bulunur. Bir araştırmada, katılımcıların beslenmelerine ketencik tohumu yağı eklemenin kan kolesterol düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir. Ketencik tohumu yağı, zeytin veya kanola yağına göre iki kat daha etkilidir.

Ayrıca, ketencik tohumu yağı içindeki yağların çoğu çoklu doymamış yağlardır. Bu tür yağlar vücudunuzdaki sağlıklı hücre fonksiyonu için gereklidir.

2. Cilt Sağlığı

cilt-sagligi

Ketencik tohumu yağı cilt için özellikle masaj yağı olarak kullanılabilir. Güzel, hafif bir aromaya sahip olması nedeniyle, masaj sırasında iyi hissettirir. Doğrudan cilde bol miktarda E vitamini ve omega yağ asidi sunar. Bunlar cildi nemlendirir ve serbest radikal hasarını önler. Sağlıklı, pürüzsüz ve iyi nemlendirilmiş bir cilt elde etmek için düzenli olarak masaj yapılabilir.

3. Saç Sağlığı

Ketencik tohumu yağı, saç derisi masajı için zeytinyağı gibi kullanılabilir. Bu kafa derisinin beslenmesini sağlar ve kuru cilt, kepek ve pul pul oluşumlardan kurtarır. Saçların yumuşak ve nemli görünmesine yardımcı olur.

4.Kalp Sağlığı

kalp-sagligi-aspir

Ketencik tohumu yağı kan trigliserit düzeylerini düşürür. Bu, kalp hastalıkları riskini azalttığı için kardiyovasküler sağlık için faydalıdır.

5. Artrit

Ketencik tohumu yağı, artritte iltihabı azaltmak için topikal olarak uygulanabilir. Dahili olarak alındığında, büyük miktarda omega-3 yağ asidi sağlar. Düzenli omega alımı, genel inflamasyonu azaltır. Eklem üzerinde ağrı, iltihap ve şişmede bir azalma görülebilir. Eklemdeki hareketliliği de arttırır. Ketencik tohumu yağı taşıyıcı yağ olarak kullanılabilir. Biberiye esansiyel yağı ile beraber iyi gider ve bu kombinasyon iltihaplı eklem üzerine masaj yapılarak uygulanabilir.

6. Beyin, Gözler ve Sinirler

beyin-fonksiyonlari

Alfa linoleik asit, EPA ve DHA gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besinler, beyni, gözleri ve sinirleri sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Sonuç olarak ketencik tohumu yağı, bunama, alzheimer gibi bilişsel hastalıklara, maküler dejenerasyon ve iltihaptan kaynaklanan sinir hasarına ve  göz hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir.

7. İltihaplanmayı Önleme

Kronik ağrı veya bir yaralanma geçirdeiyseniz, anti-enflamatuar olarak çalışması için cildinizde ketencik tohumu yağı sürebilirsiniz.

8. Bağışık Güçlendirme

bagisiklik-devedikeni

Ketencik tohumu yağının antioksidan içeriği, bağışıklık sisteminize yardımcı olması ve güçlendirmesi açısından oldukça faydalıdır.

9. Genel Yaşlanmayı Önleme

Omega 3’ler ve antioksidanlar, sadece ciltle değil diğer birçok şekilde yaşlanma ile mücadele etmek için mükemmeldir. Omega 3 gibi esansiyel yağ asitleri beyninizi fonksiyonlarınızı sağlıklı tutma açısından çok önemlidir. Bu yağlar, bilişsel gerilemeye ek olarak Alzheimer veya demans riskinizi azaltabilir.

10. Yüksek E Vitamini

yagda-cozunen-e-vitamini

Ketencik tohumu yağı, bir antioksidan olan E vitamini ile yüklüdür. Bu, yağın kolayca bozulmamasına ve oksitlenmemesine yardımcı olur. Bu tarz durumlarda yağlar vücuda zarar verebilecek serbest radikaller oluşturur. Bu genellikle yağlar ısıtıldığında meydana gelir. Ketencik tohumu yağının içindeki yüksek E vitamini miktarı, piyasadaki diğer bazı yağlara göre ısıya daha fazla dayanıklı olmasını sağlar. E vitamininin sağlığımıza daha birçok faydası vardır ve özellikle kalp hastalığı ve kanser gibi birçok hastalığı önlemeye yardımcı olur.

11. Yüksek Omega-3

Ketencik tohumu yağı omega-3 yağ asitleri ile yüklüdür ve birçok insanın yeterli omega-3’e sahip olmadığı bilinir. Ayrıca insanların yüksek miktarda omega-6 tükettiği ve ikisi arasında iyi bir dengeye sahip olmaları gerektiği bilinir. Beslenme rutinimizde yeterli omega-3 tüketiyor olmamız iltihapla savaşmaya, kalp hastalığını önlemeye, beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz