Birçok kişi için çoğunlukla yetersiz ve dengesiz beslenmeden dolayı vitamin eksikliği söz konusudur. Ancak pek fazla konuşmadığımız ancak en az eksikliği kadar önemli olan bir diğer konu da vitaminlerin fazlalığıdır. Biz de bu yazımızda bu konuya dikkat çekerek fazlalığının tehlikeli olabileceğinin iddia edildiği B12 vitaminini mercek altına aldık. B12 fazlalığının belirtilerinden nedenlerine ve ideal alımın ne kadar olması gerektiğine kadar pek çok konuyu sizin için aydınlattık.

B12 Vitamini Fazlalığı Nedir?

Suda çözünen vitaminler grubuna giren B12 vitamini, vücutta pek çok kritik rolde bulunan önemli bir besin kaynağıdır. Enerji oluşumundan kırmızı kan hücrelerinin üretimine, DNA oluşumundan sinir sistemi fonksiyonlarına katılmaya kadar pek çok görevde yer alır (1). Birçok gıdada yer alan ve bu gıdaların diyetlere eklenmesi ile rahatlıkla tüketilebilen bu vitamin, B12 vitamini takviyesi formunda da sıkça beslenmeye eklenir.

Tüm vitaminler gibi doğal beslenmeyle yeterli miktarda alınmayan B12 vitamini, vücutta eksiklik yaratabilmektedir. Ancak B12 için daha önemli olan bir şey vardır ki; o da fazlalığıdır. Bazı kan tahlillerine bakıldığında B12 değerinin yüksek çıktığı görülebilir. Bu da kişilere vücutlarında B12 fazlalığı olduğunu düşündürebilir.

B12 Yüksekliği Neden Olur?

B12 vitamini hem gıdalar yoluyla tüketildiğinde hem de takviye olarak alındığında büyük oranda güvenli olarak nitelendirilir. Çünkü bu vitaminin vücutta kullanılmayan fazlalığı vücuttan çeşitli şekillerde dışarı atılır. Dolayısıyla yüksek dozlarda alınsa bile kişilerin olumsuz sonuçlarla karşılama riski düşüktür. Yine de günlük tavsiye edilen miktarlar aşıldığı takdirde bazı durumlarda yan etkilere sebep olabileceği kaydedilmiştir. B12 fazlalığı belirtileri olarak tanımlayabileceğimiz bu yan etkilerden bazıları şunlardır (2);

 • Hafif ishal
 • Kaşıntı
 • Deri döküntüsü
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı

Bu noktada önemli olan vücuttaki B12 vitamini oranının nasıl fazla çıkabildiğini anlamaktır. Doktorun basit bir kan testi ile ulaşabileceği sonuçlar arasında B12 değerinin yüksek çıkması, bazı rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Karaciğer veya böbrek problemleri ile diyabetin güçlü belirtileri olarak değerlendirilebilecek bu durum, vücudunuza aldığınız B12 ile doğrudan ilgili değildir (3). Bu nedenle eğer değerlerinizde böyle bir sonuçla karşılaşırsanız B12 tüketimini azaltmaya çalışmamalı, doktorunuzun reçetesine uymalısınız.

B12 Vitamini Değeri Kaç Olmalı?

Yetişkinler için günlük tüketimde B12 vitamini için önerilen doz ortalama 2.4 mcg olarak kabul edilmektedir. Ancak hamilelik gibi bazı özel durumlarda bu vitamine olan ihtiyaç artabilir. Gebelikte kadınların günlük olarak tüketmesi gereken miktarın ortalama 2.6 mcg olduğunu söyleyebilsek de, doktor kişiye özel ideal oranı daha net belirleyecektir.

Bununla birlikte kan değerlerini doğru okuyabilmek için belirlenen alçak ve yüksek B12 seviyelerini aşağıdaki gibi gösterebiliriz (4).

 • Düşük: 300 pg/mL ve altı
 • Normal: 300 pg/mL – 900 pg/mL
 • Yüksek: 900 pg/mL ve üstü

54 YORUMLAR

 1. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across.

 2. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across.

 3. This website is a hidden gem. The articles are well-written, informative, and offer a unique perspective on the subject. I have learned so much from reading them and highly recommend this site to others.

 4. Redefine your decor with our modern floating shelves, the ultimate blend of form and function. As they hover on walls, these shelves offer a stage for your favorite keepsakes, turning them into a floating gallery of personal expression. Crafted for versatility, they fit effortlessly into any room, offering additional storage without sacrificing style.

 5. Filtre kahve, sabahları güne başlamanın en güzel yollarından biridir. Bu eşsiz lezzet, her yudumda enerji ve tazelik vaat eder. Türkiye’nin en seçkin filtre kahve çeşitlerini sunan platformumuz, kahve severlere yalnızca en kaliteli çekirdeklerden üretilen, zengin aroma ve gövdeye sahip filtre kahveleri ulaştırıyor. Özenle seçilmiş çekirdeklerimiz, filtre kahvenin karakteristik tadını en iyi şekilde yansıtacak biçimde kavrulur. Sitemiz, çeşit çeşit filtre kahve seçenekleriyle, her damak zevkine hitap eden bir deneyim sunar. Kahve çekirdeklerimizin her biri, dünyanın dört bir yanından özenle seçilmiş ve sizlere ulaşmadan önce titizlikle işlenmiştir. E-ticaret sitemiz aracılığıyla, Türkiye’nin neresinde olursanız olun, yüksek kalitede filtre kahve siparişi verebilir, evinizin veya ofisinizin konforunda bu benzersiz tadın keyfini çıkarabilirsiniz. Filtre kahve tutkunları için hazırlanan bu platform, yüksek standartlardaki kahveleri ve kolay kullanımıyla kahve alışverişinizi keyifli bir deneyime dönüştürüyor!

 6. Envelop yourself in the plush luxury of our blankets, designed for those who appreciate the finer touches in home decor. With an array of textures from soft cashmere to textured wool, these blankets are an invitation to comfort, providing a stylish layer of warmth that enhances the look and feel of any room.

 7. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across.

 8. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across.

 9. Step into a world where fragrance and light perfectly intertwine with our selection of hand-poured candles. Expertly crafted to enrich your home’s atmosphere, each candle is a beacon of tranquility, burning brightly to reveal layers of sophisticated scents that transform any space into a sanctuary for the senses.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz