Vitamin ve minerallerin etkileri düşünüldüğünde, genellikle akla ilk gelen daha enerjik ve dinç olmaktır. Ancak vitamin ve mineraller, uyku ve uyanma saatlerimiz üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir.

Kaliteli ve düzenli uyku, kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Ayrıca iyi bir gece uykusu; öğrenme, hafıza, karar verme ve hatta yaratıcılığınızı geliştirme konularında bize katkı sağlar.

Ne yazık ki uyku yoksunluğu; obezite, diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, felç ve depresyon riskinin artmasıyla ilişkilidir. Bu nedenle uyku düzenimize dikkat etmek ayrıca önem taşır. Geceleri koyun saymak işinize yaramıyorsa, başka yöntemleri denemenin vakti gelmiş demektir.

İşte uyumanıza yardımcı olabilecek vitamin ve mineraller…

magnezyum

Magnezyum

Magnezyum, insan vücudundaki yüzlerce süreçte yer alan bir mineraldir ve beyin fonksiyonu ve kalp sağlığı için önemlidir. Araştırmalar, magnezyumun zihni ve bedeni sakinleştirmeye yardımcı olarak uykuya dalmayı kolaylaştırdığını öne sürüyor. Magnezyumun rahatlatıcı etkisinin melatonin üretimini düzenleme yeteneğiyle alakası olabileceği düşünülüyor. Magnezyum içeren besinler arasında yeşil yapraklı sebzeler, kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlar ve kabuklu kuru yemişler yer alıyor.

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Magnesium Bisglycinate 120 Mg 60 Tablet

kalsiyum

Kalsiyum

Daha evvel yatmadan önce bir bardak ılık süt içmeniz tavsiye edildi mi? Nedenine gelecek olursak: Süt ürünleri, sağlıklı uykuyu destekleyen bir hormon olan melatonin üretilmesine yardımcı olan kalsiyum ve triptofan içerir. Süt ürünleri dışında ıspanak, lahana ve şalgam gibi koyu yapraklı sebzeler de kalsiyum açısından zengin besinler arasında yer alır.

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Calcium with Vitamin D3 120 Tablet

potasyum

Potasyum

İyi bir şekilde uykuya dalıyor ancak sabah 3’te uyanıyorsanız, sorun potasyum eksikliği olabilir. Journal of Sleep’te yer alan bir araştırmaya göre, potasyumun uykunun en derin aşaması üzerinde doğrudan bir etkisi bulunuyor ve bu mineralin eksikliği uykunun ortasında uyanmanıza neden olabiliyor. Ayrıca potasyum magnezyum ile sinerjik olarak çalışıyor. Bu nedenle ikisini birlikte almak dinlenme sürenizde belirgin bir iyileşme sağlayabilir. Postasyum en çok muz, fasulye, avokado ve yeşil yapraklı sebzelerde yer alıyor.

b vitaminleri

B Vitaminleri

Alabama Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada araştırmacılar, B12 vitamininin beyin fonksiyonu ve uyku ile ilgili nörotransmitterlerin üretimini desteklediğini aktarıyor. Ayrıca B6 vitamini eksiklikleri, bir dizi uyku bozukluğu getiren psikolojik sıkıntı ile ilişkilendiriliyor. Özetle, B vitaminleri yönünden zengin beslenmek uykunuza katkıda bulunabiliyor. B12 vitamini balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünlerinde öne çıkarken; B6 vitamini fasulye, koyu yapraklı yeşillikler, balık ve kümes hayvanlarında yer alıyor.

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Vitamin B Complex 60 Kapsül

demir

Demir

Demir, oksijenin vücudunuzda taşınmasına yardımcı olur, bu nedenle demir eksikliği yaşadığınızda yorgun hissedebilirsiniz. Demir ayrıca huzursuz bacak sendromuyla bağlantılıdır. Huzursuz bacak sendromu olan insanlar, özellikle geceleri veya uykudayken bacaklarını hareket ettirmek için önüne geçilemez bir his içinde olurlar. Uykuya dalarken veya uyku esnasında bu hissin ortaya çıkması uyku bozukluğuna yol açalbilir. Demir eksikliğiniz varsa, demir takviyeleri almak, kırmızı et, deniz ürünleri ve ıspanak gibi demir açısından zengin yiyeceklerle beslenmek size yardımcı olabilir.

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Iron 17 Mg 120 Kapsül

Uykuyu teşvik eden içecekler hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayın.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz