Hangi Vitaminler Tırnakları Güçlendirir

Yaşlanmadan yanlış beslenmeye, eldiven takmadan temizlik yapmaktan demir eksikliğine kadar uzanan bir liste; tırnaklarınızı kuru, ince ve kırılması kolay hale getirebilir. Doğru bakım, vitamin ve mineral yönünden dengeli beslenmek; tırnaklarınızı sağlıklı ve güçlü tutma konusunda size yardımcı olabilir.

Tırnak yatakları sürekli olarak tırnak dokusunu oluşturur ve yeterli vitamin, mineral ve besin alımı; yeni tırnak hücrelerinin büyümesini, oluşumunu ve gücünü desteklemeye katkı sağlar. Tırnaklarınızın görünümünde, dokusunda veya şeklindeki bir değişiklik, besin eksikliği belirtisi olabilir.

Tırnak sağlığı söz konusu olduğunda karşımıza sıkça çıkan vitamin, mineral ve besin ögelerini inceliyoruz.

B vitaminleri

B Vitaminleri

Söz konusu tırnak sağlığı olunca, en ön sıralarda B vitaminleri yer alır.

Biotin

B7 vitamini olarak da anılan biotin, sağlıklı hücre büyümesini destekler ve tırnak büyümesi için gerekli olan proteini oluşturan amino asitlerin metabolizmasına yardımcı olur. Biotin açısından zengin gıdalar ve takviyeler, kırılgan tırnaklarınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Kırılgan tırnaklara sahip olan 35 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada; altı hafta ila yedi ay boyunca günde 2,5 mg biotin kullanan katılımcıların %63’ünde semptomların iyileştiği aktarılıyor. Ayrıca tırnak kalınlığının %25 oranında arttığını belirtiliyor.

Biotin çoğunlukla organ etleri, yumurta, balık ve kuru yemişlerde bulunur. Bu nedenle, vejetaryenseniz ve çok fazla kuruyemiş ve tohum yemiyorsanız, bir uzmana danışarak beslenme düzeninize biotin takviyesi eklemeyi düşünebilirsiniz.

B12

B12 eksikliği, tırnaklarda alışılmadık bir koyulaşmaya ve hatta çok uzun süre devam ederse mavimsi bir renk tonuna neden olabilir.

B12 ayrıca demir emilimine yardımcı olur ve tırnak yataklarına sağlıklı kan akışını sağlamak için kırmızı kan hücrelerinin doğru şekilde üretilmesinde rol oynar. Tırnakları güçlü ve sağlıklı tutmak için hem demir hem de B12 yönünden zengin beslenmek önemlidir. B12 vitamini esas olarak et ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalarda bulunur.

Folat

Folat veya diğer adıyla B9 vitamini de kırmızı kan hücresi oluşumuna ve yeni hücrelerin gelişimine katkıda bulunur. Bu da tırnak yataklarına oksijen ve besin alma yeteneğinin artması anlamına gelir. Folat eksikliği, tırnaklarınızda pigment değişikliğine neden olabilir. Folat çoğunlukla koyu yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, fasulye, bezelye, mercimek, kuru yemişler ve avokadoda bulunur.

C Vitamini

C vitamini, kolajen üretimi için gerekli bir vitamindir. Kolajen ise birçok dokuya şekil, güç ve bütünlük veren; tırnak, saç ve dişlerin yapı taşı olan bir proteindir. C vitamini eksikliği, kırılgan tırnaklara ve ayrıca tırnak büyümesinin yavaşlamasına neden olabilir. C vitamini vücut tarafından üretilmediği için gıdalar ya da takviyeler aracılığıyla vücuda alınabilir. Kırmızı ve yeşil dolmalık biber, portakal, kivi ve brokoli, iyi birer C vitamini kaynağıdır.

Demir

Demir, organlarınıza ve tırnaklarınız da dahil olmak üzere vücudunuzdaki her hücreye oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin merkezini oluşturur. Demir eksikliği tırnaklarda çıkıntılara veya içe doğru çökme gibi değişikliklere olabilir.

Vücudunuz sığır eti, tavuk, balık ve yumurta gibi hayvansal gıdalarda bulunan demiri, bitkisel gıdalarda bulunandan daha iyi emer. Bununla birlikte, mercimek ya da ıspanak gibi bitki bazlı bir demir kaynağı ile C vitamini açısından zengin bir besin yemek, emilimi artırabilir.

Magnezyum

Magnezyum, tırnak büyümesi için gerekli olan protein sentezi de dahil olmak üzere vücudunuzdaki birçok reaksiyonda yer alan bir mineraldir. Tırnaklarınızdaki dikey çıkıntılar magnezyum eksikliğinin bir işareti olabilir. Tırnaklarınızdaki dikey çıkıntıları önlemek için yeterli miktarda magnezyum almak önemlidir. Bu mineral ayrıca protein sentezine ve yeni tırnakların oluşumuna yardımcı olur. Tam tahıllar zengin bir magnezyum kaynağıdır. Koyu yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra kinoa, badem, kaju, yer fıstığı ve siyah fasulye de magnezyum içerir.

Çinko

Çinko hücrelerin sağlıklı büyümesine ve çoğalmasına yardımcı olur, bu nedenle tırnaklarınızın hızlı uzamasını ve sağlıklı görünmesi için fayda sağlayabilir. Çinko eksiklikleri, tırnak yatağındaki sorunlarla ve tırnaklarınızdaki beyaz lekelerle de bağlantılıdır. Çinko yönünden zengin besin kaynakları arasında istiridye, kırmızı et, fasulye ve kuru yemişler yer alır.

Protein

Tırnaklarımız keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Tırnaklara güç ve dayanıklılık veren şey budur. İlginçtir ki gördüğünüz bu keratin tabakası aslında ölüdür. Yani, yeni hücrelerin alttan yukarı itilmesiyle vücuttan dökülen ölü hücreler tarafından oluşturulur. (Tırnaklarımızı kestiğimizde neden canımızın yanmadığı da ortaya çıkmış oldu.)

Keratin üretimini artırmak ve böylece güçlü tırnaklar oluşturmak için yeterince protein tüketmek önemlidir. Düşük protein alımı daha zayıf tırnaklara neden olabilir.

Protein; et, kümes hayvanları, balık, yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdaların yanı sıra soya, baklagiller, fasulye, mercimek, kabuklu yemişler, tohumlar ve tam tahıllar gibi bitkisel gıdalarda bulunabilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz