Hastalıklara karşı mücadelede güçlü bir bağışıklık sistemi en önemli ve etkili kişisel silahımızdır. Muhtemelen fark etmiyorsunuz, ancak bağışıklık sisteminiz sağlam olduğu durumlarda, sizi günün her saatinde korumak için hiç durmadan çalışır. Bağışıklık sisteminiz vücudunuzun hastalık ve enfeksiyona karşı yerleşik savunma sistemi olduğu için, bir şeyler yanlış gittiğinde hemen anlarsınız. Bugün, bu yazıyı okurken kendinizi iyi hissediyorsanız, bağışıklık sisteminiz sayesindedir.

Reklam

Bağışıklık sisteminizin temel amacı vücudunuzu virüslerden ve bakterilerden korumaktır. Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzun hücreleri ve yabancı hücreler arasındaki farkı tanır ve potansiyel olarak zararlı olabilecek organizmaları yok eder. Bu sistem genellikle mükemmel çalışır. Yine de, sizi koşulsuzca koruyan bu sisteme destek olmaktan zarar gelmez. Bunun için immun sistemi destekleyici besinler tüketerek siz de vücuduna yardım edebilirsiniz. Örneğin zencefil, bağışıklığınızı oldukça mutlu edecek bir hediye olacaktır. Üstelik zencefil sadece bağışıklığınız için değil, vücudunuzun tamamı için pek çok fayda sağlayan bir sihre sahiptir.

Zencefil Nedir?

Zencefil, gezegendeki en sağlıklı ve en lezzetli baharatlardan biridir. Zencefil vücudunuz ve beyniniz için güçlü faydaları olan besinler ve biyoaktif bileşenlerle yüklüdür. Taze zencefilin faydaları oldukça fazladır. Ayrıca karistalleşmiş zencefil de oldukça güvenlidir ve doğal olarak mide bulantısını yatıştırır. Zencefil alırken, sulu ve uçlarında kurumuş kökleri bulunmayanları tercih edebilirsiniz.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefil yemekler kullanılabilen, özellikle Asya ve Hint mutfağında popüler bir malzemedir. Ayrıca binlerce yıldır tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.(1) Sağlık üzerindeki faydaları arasında, bulantı, iştahsızlık, tutuklama ve ağrıyı gidermek sayılabilir. Peki bu denli yararı olan zencefil nasıl kullanılır? İşte zencefili tüketmenin yolları:

1.Zencefil Çayı

zencefil-faydalari

Sonbahar ve kış aylarında zencefil çayı içmek tam anlamıyla mükemmel bir seçenektir. Sadece bir parça taze zencefil (kabuğu soymaya gerek yok) kesip üzerine bolca kaynar su ekleyin.(2Zencefilli çay yaparken biraz bal ve biraz limon ekleyerek mükemmel bir lezzet elde edebilirsiniz.

“Zencefil Ekstresi Nedir, Nasıl Kullanılır?” öğrenmen için tıklayın!

2.Zencefilli Çorba

Rendelenmiş taze zencefil veya zencefil püresi, sıcak ve kremalı kış çorbalarına harika bir tat katar. Bu Farklı kültürlerin lezzetlerine meraklıysanız Hint usulü baharatlı havuç çorbasını ve tatlı patates çorbasını içerisine zencefil katarak deneyebilirsiniz.

3.Zencefilli Balık

zencefilli-balik

Balıklarınıza baharat olarak zencefil eklemeyi deneyin. Bu gerçekten farklı bir lezzet katacak, zencefilin tadı ile balığın lezzeti mükemmel bir uyum oluşturacaktır. Kısa süre içinde protein ve omega-3 dolu öğününüzü bir çok farklı faydalar da içeren bir tarif haline dönüştürebilirsiniz. Özellikle fırında balık yaparken zencefil eklemeyi unutmayın.

4.Zencefilli Kızartma

Hemen hemen her kızartmada, bir miktar rendelenmiş veya hatta kıyılmış zencefil kullanabilir.(2) Bu şekilde oluşturacağınız lezzet şöleniyle mükemmel bir öğüne sahip olabilirsiniz.

5.Tatlılarda Zencefil

zencefilli-kek

Taze zencefilin yakıştığı bir çok tatlı bulunmaktadır. Bunlardan zencefilli elmalı turta tarifi sıklıkla denenmektedir. Ayrıca diğer tatlılara da zencefil ilave ederek biribirnden ilginç ve farklı tadlar elde edebilirsiniz.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil, kökeni Çin olan çiçekli bir bitkidir. Zingiberaceae familyasına aittir ve zerdeçal, kardomon ve galangal ile benzerlikleri bulunur.(3Zencefil kökü (yeraltında kalan kısmı), yaygın şekilde baharat olarak kullanılan kısımdır. Zencefil, geleneksel/alternatif tıbbın çeşitli formlarında çok uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Sindirime yardımcı olmak, bulantıyı azaltmak, grip ve soğuk algınlığıyla mücadele etmek için kullanılmıştır. Zencefil taze, kurutulmuş, toz haline getirilmiş veya bir yağ formunda kullanılabilir. Bazen işlenmiş gıdalara ve kozmetik ürünlere eklenmektedir. Özellikle zencefil tozu ve Zencefil kökü tariflerde çok yaygın bir şekilde yer alır. Peki zencefil neye iyi gelir?

1.Zencefil Güçlü Tıbbi Özellikleri Olan Gingerol İçerir

Zencefilin eşsiz kokusu ve aroması, gingerol olarak adlandırılan doğal yağlarından gelir. Gingerol, zencefilin tıbbi özelliklerinin çoğundan sorumlu olan, zencefildeki ana biyoaktif bileşiktir.(3) Güçlü anti-enflamatuar ve antioksidan etkileri vardır.

2.Zencefil Mide Bulantısına İyi Gelir

mide-bulantisi-ve-zencefil

Zencefil bulantıya karşı oldukça etkili görünmektedir. Hatta reçeteli ilaçlar kadar etkili olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Zencefil ameliyattan sonra ve kemoterapi gören kanser hastalarında bulantı ve kusmayı giderebilir. Ancak, sabah bulantısı gibi hamilelikle ilgili mide bulantıları söz konusu olduğunda daha fazla etki gösterir.(3) Zencefil güvenli kabul edilmesine rağmen, özellikle hamilelikte zencefil yüksek miktarda tüketilmeden önce bir doktora danışılması gerekmektedir.

3 Zencefil Kas Ağrısını ve Yorgunluğu Azaltabilir

Zenceğin egzersize bağlı kas ağrısına karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Yapılan bir çalışmada, 11 gün boyunca günde 2 gram zencefil tüketen ve kol egzersizleri yapan kişilerde kas ağrısını önemli ölçüde azalttğı görülmüştür. Zencefilin bu etkisine anti-enflamatuar özelliklerin aracılık ettiği düşünülmektedir.

4.Zencefilin Anti-inflamatuar Etkileri Osteoartrit Tedavisine Yardımcı Olabilir

osteoartrit-zencefil

Osteoartrit yaygın bir sağlık problemidir. Vücuttaki eklemlerin dejenerasyonunu içerir, eklem ağrısı ve sertlik gibi belirtilere yol açar. Diz osteoartriti olan 247 kişinin kontrollü bir çalışmasında, zencefil özü alanlarda daha az ağrı olduğu ve ve bu kişiler tarafından daha az ağrı kesici ilaç kullanıldığı görüldü. Başka bir çalışmada zencefil, sakız, tarçın ve susam yağı kombinasyonunun, topikal olarak uygulandığında osteoartritli hastalarda ağrı ve sertliği azaltabildiği bulunmuştur.

5.Zencefil Kan Şekerini Düşürür ve Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Bu araştırma alanı nispeten yeni sayılabilir, ancak zencefilin güçlü anti-diyabetik özelliklere sahip olması muhtemeldir. 2015 yılında tip 2 diyabetli 41 katılımcıyla gerçekleştirilen bir çalışmada, günde 2 gram zencefil tozunun, açlık kan şekerini % 12 oranında düşürdüğü görülmüştür. Aynı zamanda zencefilin HbA1c’yi (uzun süreli kan şekeri seviyeleri için bir belirteç) önemli ölçüde geliştirdiği gözlenmiştir.(3) Bu da 12 haftalık bir süre boyunca% 10’luk bir azalmaya yol açmıştır.

6.Zencefil Kronik Hazımsızlık Tedavisine Yardımcı Olabilir

hazimsizlik

Kronik hazımsızlık (dispepsi), mide üst kısmında tekrarlayan ağrı ve rahatsızlık ile karakterizedir. Mide boşalmasındaki bir gecikmenin hazımsızlık olduğuna inanılmaktadır. İlginçtir ki, zencefilin bu durumdaki insanlarda mide boşalmasını hızlandırdığı görülmüştür. 24 sağlıklı birey üzerinde yapılan bir çalışmada, yemekten önce 1.2 gram zencefil tozunun midenin boşaltılmasını % 50 oranında hızlandırdığı görülmüştür.

7.Zencefil Tozu Menstrüel Ağrıyı Önemli Ölçüde Azaltır

Menstrüel ağrı (dismenore), bir kadının adet döngüsü sırasında hissettiği ağrıyı ifade eder. Zencefilin geleneksel kullanımlarından biri, adet ağrısı da dahil olmak üzere ağrıların giderilmesi amacıyladır. Bir çalışmada, menstruasyon döneminin ilk 3 günü için 150 kadına günde 1 gram zencefil tozu alması talimatı verilmiştir. Sonuç olarak zencefilin ağrıları mefenamik asit ve ibuprofen kadar etkili bir şekilde azaltmayı başardığı izlenmiştir.(3)

8.Zencefil Kolesterol Seviyesini Düşebilir

kolesterol-ve-zencefil

Yüksek seviyelerde LDL lipoproteinler (kötü kolesterol), kalp hastalığı riskinin artması ile ilişkilidir. Yediğiniz besinlerin LDL seviyeleri üzerinde güçlü bir etkisi vardır. Yüksek kolesterolü olan 85 kişiden oluşan 45 günlük bir çalışmada, 3 gram zencefil tozu, çoğu kolesterol marköründe önemli azalmaya neden olmuştur. Dolayısıyla hem hayvanlarda hem de insanlarda zencefilin LDL kolesterol ve kan trigliserit düzeylerinde önemli azalmaya neden olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

9.Zencefil Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Bir Madde İçermektedir

Kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize olan çok ciddi bir hastalıktır. Zencefil özü, çeşitli kanser türleri için alternatif bir tedavi olarak çalışılmıştır. Anti-kanser özellikleri, ham zencefilde büyük miktarlarda bulunan bir madde olan 6-gingerol’e atfedilir. 30 birey üzerinde yapılan bir çalışmada, günde 2 gram zencefil özü, kolondaki pro-inflamatuar sinyal moleküllerini önemli ölçüde azaltmıştır.(3) Zencefilin pankreas kanseri, göğüs kanseri ve yumurtalık kanserine karşı etkili olabileceğine dair sınırlı da olsa bazı kanıtlar vardır. Fakat bu konuda daha fazla araştırmaya ihiyaç duyulmaktadır.

10.Zencefil Beyin Fonksiyonlarını İyileştirebilir ve Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyabilir

alzheimer-zencefil

Oksidatif stres ve kronik iltihaplanma yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Bu yüzden oksidatif stresin Alzheimer hastalığının ve yaşla ilişkili bilişsel gerilemenin temel itici güçleri arasında olduğuna inanılmaktadır. Hayvanlarda yapılan bazı çalışmalar, zencefildeki antioksidanların ve biyoaktif bileşiklerin beyinde oluşan inflamatuar yanıtları inhibe edebileceğini düşündürmektedir. Zencefilin doğrudan beyin fonksiyonunu geliştirebileceğine dair de bazı kanıtlar vardır. 60 orta yaşlı kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, zencefil ekstresinin reaksiyon süresini ve çalışma belleğini geliştirdiği gösterilmiştir. Hayvanlarda zencefilin beyin fonksiyonundaki yaşa bağlı gerilemeye karşı koruyabildiğini gösteren çok sayıda çalışma bulunmaktadır.

11.Zencefildeki Aktif Madde Enfeksiyonla Mücadele Edebilir

Taze zencefildeki biyoaktif madde olan gingerol, enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Aslında, zencefil özü birçok farklı bakteri türünün büyümesini engelleyebilir. Zencefil gingivitis ve periodontitis gibi diş etlerinde inflamatuar hastalıklara bağlı oral bakterilere karşı çok etkilidir.(3) Taze zencefil, solunum yolu enfeksiyonlarının ortak bir nedeni olan RSV virüsüne karşı da etkili olabilir.

12.Zencefil Öksürüğe İyi Gelir

kuru-oksuruk

Zencefilin uzun yıllardır öksürüğe iyi geldiği de bilinmektedir. Özellikle zencefil bal ve zencefil limon karışımının öksürüğün azalmasını sağladığı düşünülmektedir. Ayrıca taze zencefil çayı tüketmek de yine benzer etkileri gösterebilir.

Reklam

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz