bel-agrisi

Bel ağrısı ya da bel fıtığı gibi durumlar birçok insanın yaşadığı, rahatsız edici ve bazen kişiyi fazlasıyla elden ayaktan düşürebilen ciddi rahatsızlıklardır. Sırt ağrısı aktiveye bağlı veya herhangi bir nedenden dolayı sakatlanma ya da diğer bazı tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Dolayısıyla bel ağrısı nedenleri farklılaşabilir ve herhangi bir yaştaki insanı etkileyebilir.

Peki bel ağrısı nasıl geçer ya da vitaminler bel ağrılarına çözüm olabilir mi? Bazı vitaminlerle bel ağrılarını azaltmak hatta ağrıların önüne geçmek mümkün olabilir. Çünkü bazı vitaminler, spinal osteoartrit ve romatoid artrit de dahil olmak üzere bazı omurga rahatsızlıklarıyla ilişkili olabilecek ağrı ve enflamasyonu hafifletme potansiyeline sahiptir. Vitaminlerin yanı sıra bazı bel egzersizleri de ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Bel Ağrısı İçin Vitaminler

sirt-agrisi-vitamin

Sağlıklı beslenme düzeni oluşturmak, genel olarak sağlıklı bir yaşam tarzını desteklemenin önemli yoludur. Düzenli ve dengeli bir diyet programıyla yediğiniz yiyeceklerden bol miktarda vitamin alabilirsiniz. Bununla birlikte, bazen belirli vitaminlerden yeterince aldığınızdan emin olmak için takviye kullanımı da gerekebilir. Bazı önemli vitaminlerle sağlıklı beslenmeyi destekleyerek, bel ağrısının daha da kötüye gitmesini engelleyebilirsiniz.

Fakat herhangi bir vitamin almadan önce, doktorunuza danışmayı kesinlikle unutmayın. Vitaminden ne kadar almanız gerektiğini ya da ne sıklıkla vitamin kullanmanız gerektiğini doktorunuzun size önermesi yerinde olacaktır. Herhangi bir vitaminde ne derece eksikliğiniz olduğuna veya vücudunuzun o vitamini emmekte ne kadar etkili olduğuna bağlı olarak kullanmanız gereken vitaminin dozu değişecektir. Vitamin eksikliğini ve derecesini test etmek için doktorunuz basit bir kan testi isteyebilir. Bu doğrultuda vitamin kullanımınız net bir şekilde belirginleşir. Bel ağrısının iyileştirilmesine yardımcı olmak için alınabilecek vitaminler şunlardır:

B3 Vitamini

B3 vitamini aynı zamanda niasin olarak da bilinir ve steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların (NSAID) ağrı giderici etkilerini geliştirir. Bu vitamin ayrıca pek çok omurga durumu için önemli olan sağlıklı bir sinir sisteminin korunmasına yardımcı olabilir. B3 vitamini içeren yiyecekler arasında balık, pancar ve yer fıstığı bulunur.

B12 Vitamini

b12-vitamini-bel-agrisi

B12 vitamini genellikle enerjinizi artıran vitamin olarak bilinir, fakat aynı zamanda vücudun sinir ve kan hücrelerini sağlıklı tutmaya ve DNA yapımına yardımcı olur. B12 vitamini ve bel ağrısı hakkında 2000 yılında yapılan bir çalışma, bu vitamini almanın ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Ulusal Sağlık Enstitüleri Gıda Takviyeleri Ofisi’ne göre, B12 vitamini bakımından zengin besinler, sığır karaciğeri, istiridye, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, yabani alabalık ve somon balığıdır.

C Vitamini

c-vitamini-kaynak

C vitamini askorbik asit olarak da adlandırılır. C vitamini dokuları onararak ve enflamasyonu azaltarak osteoartrit ve sırt ağrısının ilerleme riskini azaltabilir. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlü tutan ve iyileşme sürecini hızlandıran C vitamini, hücreleri yaşlanma ve doku hasarından sorumlu moleküller olan serbest radikallerin yol açtığı hasardan korumaya yardımcı olur. Çevremizde serbest radikallere örnek olarak hava kirliliği ve sigara dumanı verilebilir. C vitamini narenciye (portakal, greyfurt, vb), kırmızı biber, brokoli ve çilek gibi diğer sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunur.

D Vitamini

d-vitamini-bel-agrisi

D vitamini kemiklerin güçlü olmasına ve kalsiyum emilimine yardımcı olan önemli bir besin maddesidir. D vitamini osteoporozun önlenmesi için gereklidir. Ayrıca vücudunuzdaki enflamasyonu azaltarak sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumaya ve sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olan D vitamini, somon ve uskumru gibi yağlı balıklarda, kahvaltılık gevrek, ekmek, süt gibi zenginleştirilmiş gıdalarda bulunabilir.

E Vitamini

e-vitamini-kaynak

E vitamini bel ağrısının rahatlamasına yardımcı eder, çünkü hasarlı dokuların onarılmasına yardımcı olmak üzere çalışır. Ayrıca bağışıklık sistemi işlevini güçlendiren, dolaşımı artıran ve iyileşme sürecine yardımcı olan E vitamini, buğday tohumu, ayçekirdeği ve badem gibi yiyeceklerde bulunur.

Yiyecekler dışında takviye formundaki vitaminleri seçerken dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü piyasada bulacağınız tüm vitamin takviyeleri onaylanmış ve standartlara uygun olmayabilir. Bu yüzden vitamin konusunda doktorunun tavsiyesine uymanız önerilir. Ayrıca bel ağrısına ne iyi gelir ya da bel fıtığına ne iyi gelir sorularına cevap ararken bel ağrısına çözüm ve bel fıtığı tedavisi gibi başlıklara rastlamanız kaçınılmazdır. Bu gibi şeylerden fayda beklemek yerine doktor gözetiminde uygun egzersiz ve takviyelerle tedavinizi sürdürmeniz ağrınızın daha kötüye gitmesini engelleyecektir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz