yumurta-kabugu-zari-faydalari

Yumurta şimdiye kadar özellikle vücut geliştirici ve spor tutkunlarının dev protein kaynağı, sağlıklı yağ tedarikçisi olarak görev yapmış olsa da kas sisteminin yanında iskelet sistemi için de bir o kadar faydalığı olduğu kanıtlanmış durumda.  Yumurta kabuğu zarı, halk arasında kireçlenme adı ile anılan osteoartrit hastalığı için harika bir destek tedavi yöntemi olabilir!

yumurta-kabugu-zari-faydalari

Doğal yumurta kabuğu zarı, incecik narin yapısı içerisinde şifa saklıyormuş ancak biz bilmiyormuşuz… Yıllardır birçok kişi sabah yataktan kalktığında oluşan diz ağrılarından şikâyet eder, eklem rahatsızlıkları birçok kişinin hayatını sekteye uğratacak şekilde ilerleyebilir. İlerleyebilir diyor olduğumuza da bakmayın, Amerika’da 30 milyonu aşkın kişi osteoartrit hastalığından şikayetçi. Eskiden osteoartritin sadece yaşa bağlı olduğu düşünülürken günümüz yaşam koşullarından dolayı hastalığın daha genç yaşlarda bile kişilerde görülmeye başlandığı tespit edilmiş. Bu hastalık için de birçok kişi yan etkileri yaşamamak adına ilaç kullanımındansa alternatif tıpa yönelmeye başlamış.

Peki osteoartrit nedir, hangi sebepler ile oluşur yumurta kabuğu zarı osteoartrite iyi gelir mi sorularının cevaplarını merak ediyor musunuz? Bugün eklem rahatsızlıkları olan kişilerin dikkatini çekecek bu konuyu incelemek istedik.

Osteoartrit Nedir?

Herkes kireçlenme der durur, tıptaki adı osteoartrit olan eklem rahatsızlığı gerçekten de görüntüsü ve yarattığı katır kutur histen dolayı kireçlenme adını hak ediyor.

Osteoartrit, eklemlerde bulunan kıkırdak dokunun incelmesi, bozulması, aşınması sonucu oluşan en sık görülen eklem rahatsızlıklarından biridir. En çok diz, kalça, el bileği ve omurgada görülmektedir. Yaşa bağlı kıkırdak dokunun azalması en çok bilinen sebebi olsa dahi osteoartrit günümüzde çok daha yaygınlaşmış ve her yaşa yayılmış durumdadır.

yumurta-kabugu-zari-faydalari

Osteoartrit problemi ile;

  • Ağır spor yapan kişiler
  • Yaşlılık dolayısı ile kıkırdak dokusu azalan kişiler
  • Beslenmeye bağlı kıkırdak dokusu gelişimi sağlıklı bir şekilde oluşmayan kişiler
  • Aşırı kiloya sahip kişiler
  • Eklem yaralanması geçiren kişiler
  • Eklem çevresindeki kas dokuları güçsüz olan kişiler
  • Uzun süre aynı pozisyonda çalışan kişiler

sıklıkla karşılaşabilmektedir.

Neden Yumurta Kabuğu Zarı Osteoartrit Tedavisi İçin Kullanılabilir

Osteoartritin kesin bir çözümü ne yazık ki bulunmamaktadır buna rağmen milyonlarca kişi bu hastalık ile yaşamak zorundadır. Varolan tedavi yöntemleri lokal kremler, glukozamin ve hyaluronik asit içeren gıda takviyeleri, fizik tedavi, doktorların gerekli gördüğü durumlarda iğne tedavisi ve egzersiz etrafında şekillenmektedir.

Son yıllarda ise yumurta kabuğu zarının atların eklem problemlerinde işe yaradığı görülünce aynı tedavinin insanlar üzerinde uygulandığında ne etki verebileceği incelenmiştir. Tam da bu noktada yumurta kabuğu zarı, direkt tedavi yöntemi olmamakla birlikte, osteoartrit hastalarının ağrılarını %50 oranda azaltabiliyor olmasından dolayı tüm ilgiyi üzerine çekmiştir. Yumurta kabuğu zarı takviyeleri de adından söz ettirmeye başlamıştır.

Yumurta Kabuğu Zarı Türk Doktorların da Dikkatini Çekiyor

2015 yılında düzenlenen ve 50 yıldır devam eden 25. Ulusal Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kongresi’nde Türkiye’den ve dünyadan 1500 uzman kas ve iskelet sağlığı konularındaki gelişmeleri paylaştı.

yumurta-kabugu-zari-faydalari

Bu kongrede Türk doktorları da yurtdışında yumurta kabuğu zarı ile ilgili yapılan araştırmalara dikkat çekti ve yumurta kabuğu zarının ağrısın bir yaşam sunabileceğine dikkat çekti.

Yumurta Zarının Faydaları

Özellikle 40 yaş üzerinde yoğun olarak görülen bu hastalığın tedavisi için ilaçların yan etkileri dolayısı ile kullanılamamasının hastaları alternatif tıbba yönelttiğini belirten hekimler, yumurta kabuğu zarının 1 ayın sonunda dizlerde görülen kireçlenmeye bağlı sabah tutukluğunu %30 ile %40 oranında azaltabildiğini ve ağrıları da %50 oranında geçirebildiğini belirttiler. (1)

Tam da bu noktada doktorunuza danışarak, yumurta kabuğu zarı takviyelerini tedavinize eklemeniz ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacak; günlük hayatınızda daha kolay hareket edebilmenize destek olacaktır.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz