yesil-cay

Siyah çayın hem daha keyfili ve rahat hem de daha sağlıklı bir alternatifi olan yeşil çay, hemen herkesin rahatlıkla tüketebildiği sıcak içeceklerin başında gelir. Farklı amaçlarla yapılan diyetlerin, sağlıklı beslenme programlarının olmazsa olmazlarından biri diyebileceğimiz bu bitkiyi biz de bu içeriğimizde detaylı şekilde ele almak istedik. Gelin hep birlikte yeşil çay mucizesini keşfedelim.

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çay, gezegendeki en sağlıklı içecek olarak nitelendirilmektedir. Yeşil çay, insan vücudunda güçlü etkileri olan antioksidanlar ve besin kaynakları ile yüklüdür. Çin kökenlidir ve Camellia sinensis’in yaprakları kullanılarak elde edilir. Batı kültüründe de yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca besin takviyeleri, içecekler, sağlık gıdaları, kozmetik ürünler vb. pek alanda yeşil çaydan faydalanılmaktadır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Yeşil çayın faydaları pek çok bilimsel ve tıbbi çalışma ile kanıtlanmıştır. Düzenli olarak yeşil çay tüketen kişilerin kalp hastalığı ve bazı kanser türlerinde düşük risk taşıdığı belirtilmiştir. Yeşil çay ayrıca metabolik hızı artırır, yağ oksidasyonunu uyarır ve normal kalp atım hızını korur. İşte ‘yeşil çay ne işe yarar?’ sorusunun cevapları (1).

1. Kanser Riskini Azaltır

bardakta-yesil-cay

Yeşil çay, kanserle savaşmaya yardımcı olur ve kanser riskini büyük ölçüde azaltır. Yeşil çayın antioksidan özelliği, C vitamininden 100 kat ve E vitamindeninden 24 kat daha etkilidir.

2. Kötü Kolesterol Seviyesini Düşürür

Yeşil çay, insanların vücuttaki kolesterol seviyesini düşürdüğü için kalp hastalıklarından ve felçten korunmalarına yardımcı olur.

3. Kalp Hücrelerinin İyileştirilmesini Destekler

yesil-cay-kalp-sagligi

Yeşil çay aynı zamanda kalp krizi sırasında hücre ölümünü önler ve kalp hücrelerinin iyileşmesini hızlandırır.

4. Serbest Radikallerle Savaşır

Yeşil çayın antioksidan (polifenoller) özelliği serbest radikallere karşı savaşır, uzun ömür sağlar ve yaşlanmayı önler. Özellikle kateşinler (epigallocatechin-3-gallate) gibi antioksidanlar kansere, ateroskleroza, DNA’ya zarar vererek kan pıhtılarına neden olan serbest radikallerle savaşır.

5. Metabolizma Hızını Arttırır

demlenmis-yesil-cay

Yeşil çay, doğal yağ metabolizmasını hızlandırmanın yanı sıra fazlasıyla yağ yakarak kilo vermenize yardımcı olur. Düzenli yeşil çay tüketimi bir günde yaklaşık 70 kalori yakmaya yardımcı olabilir. Sonuç olarak yeşil çay zayıflama konusunda oldukça etkilidir. Özellikle limonlu yeşil çay tüketmek yağ yakımı sürecini hızlandırır.

6. Kanserden Korur

Meme kanseri ameliyatı geçiren kadınlarda yeşil çay tüketimi artırıldığında kansere yeniden yakalanma riskinin daha az olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda yeşil çay mide kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri ve kolorektal kanser oluşumunu da önlemektedir. Her gün iki fincan yeşil çay tüketmek akciğer kanseri riskini azaltır.

7. Obezite ile Savaşır

yesil-cay-zayiflama

Yeşil çay obezite ile savaşır. İnsanlar tarafından bir zayıflama çayı olarak tüketilmektedir. Ayrıca yeşil çay kalp hastalıkları ve diyabet gelişiminin ana faktörleri olan LDL’yi (kötü kolesterol) düşürür.

8. Yağ Oksidasyonunu ve Metabolizmasını Artırır

Kafeinli yeşil çay tüketmek yağ oksidasyonunu ve metabolizmasını artırarak daha fazla kilo verme konusunda yardımcı olur. Kilo vermeye yardımcı yeşil çay kapsülleri de yağ yakımı konusunda oldukça etkilidir.

9. Kan Glikoz Seviyesini Korur

diyabet-tedavisi

Yeşil çay, kan şekeri düzeylerini korur ve yüksek kan şekeri ve dolayısıyla diyabet riskini azaltır.

10. Hasarlı Beyin Hücrelerinin Onarılmasına Yardımcı Olur

Yeşil çay, beyin hücrelerini ölmekten korur, ayrıca hasar görmüş beyin hücrelerini onarır ve Alzheimer veya Parkinson hastalığının neden olduğu bozulma riskini azaltır.

11. Zararlı Bakteri ve Virüsleri Yok Edebilir

yesil-cay-icen-kadin

Yeşil çayda bulunan ve diş çürümelerine, grip, boğaz enfeksiyonlarına neden olan bakterileri ve virüsleri yok etme yeteneğine sahip olan kateşin olarak bilinen antioksidan dişin çürümesini önler.

12. Yaşlanmayı Geciktirici Etkisi Vardır

Yeşil çay, antioksidan (oligomerik proantosiyanidinler) ve anti-enflamatuar özelliklerinden dolayı yaşlanma belirtilerini ve kırışıklıklarını azalttığından iyi bir cilt bakım maddesidir.

13. Cildi Nemlendirir ve UV Işınlarından Korur

yesil-cay-cilt-bakimi-faydasi

Yeşil çay yine cilt bakımı konusunda vücudun nemlendirilmesine yardımcı olur ve cilt sağlığına fayda sağlar. Ayrıca cildi zararlı ultraviyole ışınlarından da korur.

14. Beyin Gücünü İyileştirir

Yeşil çay nörolojik hastalıkların önlenmesine ve tedavisine yardımcı olur, beyin hücrelerini koruyarak beynin öğrenme ve hafıza gücünü düzenler. Ek olarak yaseminli yeşil çay tüketmek hem zihinsel hem de bedensel olarak rahatlamanıza yardımcı olur.

15. Bağışıklığı Güçlendirir

bardakta-yesil-cay-demlik

Yeşil çay bağışıklık sistemini güçlendirir ve sadece polifenoller ve flavonoidlerin varlığı nedeniyle enfeksiyonlarla savaşmayı sağlar.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

uykusuzluk-sorunu

Günde 2 – 3 fincanı geçmediği sürece yeşil çay tüketmenin oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çok fazla tüketildiğinde veya duyarlı bünyelerde bir takım yan etkiler yaratabilir. Hafif seyreden yeşil çayın zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz (2):

  • Kişinin kafeine duyarlı olması durumunda, sadece bir fincan yeşil çay yeterlidir. Aksi takdirde uyku problemleri, huzursuzluk, titreme, kalp çarpıntısı ve iştah kaybı gelişebilir.
  • Yeşil çayda bulunan mazı tozu, vücuttaki demir ve folik asit emilimini azaltır. Bu yüzden hamile iken veya gebe kalmak isteyen kişilerin yeşil çay tüketirken dikkatli olmaları gerekmektedir.
  • Kafein içerdiğinden dolayı yeşil çay uykusuzluğa neden olabilir. Bununla birlikte, kahveden daha az kafein içerir.
  • Yeşil çayın çok fazla içilmesi, karaciğer ve böbrek hasarı riskine yol açabilir. Yeşil çay takviyeleri, tek fincan yeşil çaydan daha fazla polifenole sahiptir.
  • Her gün yeşil çay içilmesi, mide bulantısı, uykusuzluk, sık idrara çıkma, kabızlık ve mide bulantısına neden olabilir. Yeşil çay, peptik ülseri olan kişilerde de ciddi sorunlara neden olabilir.
  • Bazı insanlar yeşil çayda bulunan kafein yüzünden kalp çarpıntısına eşlik eden gerginlik hissedebilirler.
  • Kalp hastalığı, anksiyete problemi, yüksek tansiyon veya hipertiroidi olan kişiler, yeşil çay içmeden önce doktora danışmalıdırlar.
  • Küçük çocuklar yeşil çay içmekten kaçınmalıdır, aksi takdirde yeşil çay çocuklarda büyüme hormonlarına müdahale edebilir.
  • Göz içindeki basıncı arttırabileceği için glokomlu kişiler de yeşil çay tüketmekten kaçınmalıdır.
  • Yeşil çayın yüksek miktarda alınması kemiklerdeki kalsiyum emilimini engelleyebilir ve osteoporoza yol açabilir.

Bir Günde Ne Kadar Yeşil Çay Tüketilmeli?

yesil-cay-tuketmek

Yeşil çayın kaç fincan tüketilmesi gerektiği, içtiğiniz amaca bağlıdır. Kanser büyümesini engellemek için günde bir veya iki bardak içilmesi yeterlidir. Ancak araştırmacılar tarafından günde iki ila üç fincanın sağlık için faydalı olduğunu kanıtlanmıştır. Daha fazla yeşil çay tüketmek, mide kanseri riskini azaltır ve kilo verme amacındaysanız daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. Zayıflama ilacı ya da zayıflama hapı kullanmak yerine doğal yeşil çay kullanarak yapacağınız yeşil çay diyeti daha sağlıklı kilo vermenize yardımcı olabilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz