Ginkgo biloba nedir daha önce hiç duydunuz mu? Ginkgo biloba çeşitli kullanım alanı ve faydaları sebebiyle binlerce yıldır yetiştirilen, Çin’e özgü bir ağaçtır.

Eski bir bitki ailesinin hayatta kalan tek üyesi olduğu için yaşayan bir fosil olarak anılır.

Yaprakları ve tohumları geleneksel Çin tıbbında sıklıkla kullanılırken, modern araştırmalar öncelikle yapraklardan yapılan ginkgo özüne odaklanılması gerektiğini göstermiştir.

Ginkgo takviyeleri, beyin fonksiyonu ve kan dolaşımına olan etkileriyle ön plana çıkar. Biz de bu yazımızda belki de daha önce hiç duymadığınız ginkgo bilobanın faydalarını sizler için derledik.

Dolaşım ve Kalp Sağlığı

kalp-sagligi-aspir

Çin’de, ginkgo tohumları, böbrekler, karaciğer, beyin ve akciğerler dahil olmak üzere farklı organ sistemlerine giden enerji kanallarını açmak için kullanılmaktaydı.

Ginkgo’nun vücudun çeşitli bölgelerine kan akışını artırma özelliği, belki de faydalarının ana sebebi olarak gösterileblir.

Ginkgo kullanan kalp hastalarında yapılan bir araştırma, vücudun birçok yerine kan akışında ani bir artış olduğunu ortaya koymuştur. (1)

Ancak ginkgonun dolaşım, kalp ve beyin sağlığını nasıl etkilediğini tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Güçlü Antioksidanlar İçerir

Ginkgonun sahip olduğu antioksidanlar, sağlık açısından bu kadar faydalı olmasının en önemli sebeplerinden biridir.

Ginkgo, yüksek seviyelerde güçlü antioksidan etkileri ile bilinen flavonoid ve terpenoid bileşikleri içerir. Antioksidanlar, serbest radikallerin zararlı etkileriyle savaşır veya onları etkisiz hale getirir.

Serbest radikaller sağlıklı dokulara zarar verebilir, yaşlanmanızın hızlanmasına ve hastalanma riskinizin artmasına sebep olurlar.

Göz Sağlığı

Ginkgonun görme ve göz sağlığı ile nasıl bir ilişkisi olduğunu araştıran çok az araştırma vardır ancak yapılan bu araştırmalrın sonuçları umut vericidir.Yapılan bir incelemede, ginkgo ile desteklenen glokomlu kişilerde göze giden kan akışının arttığı gözlemlenmiştir. (2)

Ginkgo biloba takviyelerinin görme kapasitesini artırıp artırmayacağını veya dejeneratif göz hastalığının ilerlemesini yavaşlatıp yavaşlatmayacağını belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Baş Ağrıları ve Migren Tedavisi

baş ağrısı

Geleneksel Çin tıbbında ginkgo, baş ağrısı ve migren rahatsızlıklarında kullanılan oldukça çok popüler bir tedavi yöntemidir. (4)

Ginkgo biloba ve baş ağrılarına yönelik çok az araştırma mevcuttur. Ancak baş ağrısının temel nedenine bağlı olarak ginkgo kullanımı tedavi sürecinde size yardımcı olabilir.

Örneğin, ginkgo’nun antienflamatuvar ve antioksidan etkileriden bahsetmiştir. Baş ağrısı veya migren aşırı stresten kaynaklanıyorsa, ginkgo sizin için faydalı olabilir.

Buna ek olarak, baş ağrınız kan akışının azalmasıyla veya kan damarlarının daralmasıyla ilgiliyse ginkgo’nun kan damarlarını genişletme yeteneği bu semptomları iyileştirebilir.

Ancak bu örnekler sadece tahmindir ve somut kanıtların yerini alamaz.

Astım ve KOAH

Bazı araştırmalar, ginkgo’nun astım semptomlarını ve KOAH gibi diğer enflamatuar solunum yolu hastalıklarını iyileştirebileceğini göstermektedir.

Bu, ginkgodaki anti-enflamatuar bileşiklerle bağlantılı bir durumdur. Sahip olduğu anti-enflamatuar özellikler solunum yollarının iltihaplanmasının azalmasına ve akciğer kapasitesinin artmasına izin verebilir. (3)

Cinsel İşlev Bozuklukları

cinsel-isteksizlik

Bazı kaynaklar, ginkgonun düşük libido gibi cinsel disfonksiyonu tedavi edebileceğini göstermektedir.

Ginkgo biloba, kan damarlarının genişlemesi yoluyla dolaşımı iyileştiren kandaki nitrik oksit seviyelerini iyileştirme yeteneğine sahiptir ve bu özellik vücudun bu bölgelerine kan akışını iyileştirerek çeşitli cinsel işlev bozukluğu semptomlarını tedavi etmek için de yararlı olabilir.

Cinsel işlev bozukluğunu tedavi etmek için ginkgo kullanımı her ne kadar kulağa mantıklı gelse de, henüz araştırmalarla desteklenmemiştir.

Ginkgo Biloba Olası Yan Etkiler

Beslenme rutininize ginkgo takviyeleri eklemeden önce doktorunuzla muhakkak konuşmanız gerekir.

Çoğu yetişkin için, risk nispeten düşüktür ancak ginkgo’nun ciddi zararlara sebep olabileceği durumlar vardır. Alkilfenol içeren bitkilere alerjiniz varsa ginkgo kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz