Havaların iyice ısındığı şu günlerde yazı hasretle karşılıyorken, mevsimin getirdiklerine hazır mıyız? Tıpkı kışlık kıyafetlerimizi kaldırarak dolap temizliği yaptığımız gibi cilt bakım ürünlerimizi de değiştirmemiz gerektiğini biliyor muydunuz? Yaz geldiğinde nasıl kışlık kıyafetler yerine yazlık kıyafetler giyiyorsak cildimizde de aynı değişikliği yapmamız gerekiyor.

Yazın cilt bakımında değiştirebileceğiniz ve cilt sağlığınıza iyi gelecek tüyolar elbette ki var. Siz de cildinize uygun olduğunu düşündüğünüz bu değişiklikleri bakım rutininize ekleyerek cildinizi yaza hazırlayabilirsiniz.

Yaz Mevsiminde Genelde Karşılaşılan Durumlar

Yaz mevsimi yüzmeyi, elbiseleri veya güneşi çağrıştırmasıyla bizi mutlu ediyor olabilir ancak cilt sağlığını etkileyen bazı durumları da yaratabiliyor. Yaygın olarak görülen bu durumları öğrenerek siz de cilt bakım rutininizde değiştirmeniz gereken adımları belirleyebilirsiniz.

Cilt Kuruması

Nemin artmasıyla beraber cilt kuruluğunun da artması yaz mevsiminde en çok karşılaşılan durumların arasında yer alıyor. Bu durumda yaz mevsimine özel birçok farklı ürün de piyasada mevcut.

Güneş Hasarı

Güneş ışınlarının dik gelmesi ile güneşin cildimize verdiği hasar da artıyor. Özellikle zararlı UV ışınları ciltte leke oluşumuna zemin hazırlayabiliyorken aynı zamanda güneş yanıkları da ciddi hücre bozulmalarına yol açabiliyor.

Bakterilerin Çoğalması

Sıcak havayla beraber uygun ortamın yaratılması sebebi ile bakteriler de çoğalabiliyor. Özellikle ciltteki bakterilerin artması cilt sorunlarının oluşumuna zemin hazırlayabiliyor. Örneğin; terlediğiniz zaman bu terin uzun süre cildinizde kalması bu zararlı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olabiliyor. Gün sonunda cilt temizliğinin önemi de bu durumda artıyor.

Leke Oluşumu

Güneş ışınlarından ve UV ışınlarından bahsediyorsak leke oluşumu hakkında da bilgi sahibi olmamızda fayda var. Özellikle güneş lekeleri cilt rahatsızlıkları arasında önemli bir yer kaplıyor. Yaz aylarında çoğalan bu lekeler kalıcı olabildiği gibi geçici de olabiliyor ve leke oluşumunu engellerken cildi koruyan ürünler de piyasada mevcut.

Bilmekte Fayda Var

Özellikle cilt üzerinde oluşan lekeler veya yara izleri en yaygın sorunlar arasında yer alıyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber artan sıcaklıklar da leke oluşmasına zemin hazırlıyor. Bu konuda doğru bilgiler edinerek cildiniz için en iyi tercihi yapabilirsiniz.

Lekeler ve Yara İzleri

Lekeler, yara izleri ve koyu lekelerin iyileşmesi birkaç haftadan altı aya kadar sürebiliyor. Dolayısıyla yaz mevsiminde oluşabilecek lekeleriniz olursa bu bilgiyi unutmamanızı öneririz.

Yara izlerinin solmasına yardımcı olduğu bilinen diğer bileşenler ise;

Silikon: Günümüze kadar gerçekleştirilen çalışmalar; silikonun yara izi kalınlığını, rengini ve dokusunu iyileştirebileceğini gösteriyor. Silikon jeller bazı markalar tarafından üretiliyor ve satılıyor. İçeriğinde silikon dioksit bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Bal: Bazı ön çalışmalar balın yaraları ve yara izlerini iyileştirebileceğini gösteriyor. Evde tedavi yöntemlerini tercih ediyorsanız balı kullanmayı deneyebilirsiniz.

C Vitamini: Krem ve nemlendiriciler için araştırma yaparken C vitamini içeren ürünleri tercih etmenizi öneririz. C vitamini cildin parlamasını ve hücre sağlığının korunmasına yardımcı olması ile çoğu araştırmanın ana konusu olmaya devam ediyor.

Hemen C vitaminlerine göz atın!

Niasinamid: Bazı çalışmalar niasinamidin, özellikle akne kaynaklı lekeleri ve koyu lekeleri azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Eğer farklı çözüm yolları arıyorsanız niasinamidini deneyebilirsiniz.

Retinoik asit: Yine bazı çalışmalar, retinoik asit ve glikolik asit kombinasyonu uygulayan kişilerin yüzde 91,4’ünde akne izlerinin düzeldiğinden bahsediyor.

Yaz Rutininize Ekleyebileceğiniz Tüyolar

Kışın kullandığınız kış mevsimine uygun bakım ürünlerinizi ve uyguladığınız rutininizi yaza uyarlamak için bu bilgilerden faydalanmayı unutmayın!

Hafif Formüller İçeren Ürünleri Tercih Edin

Kış mevsiminde kullanmaya alışık olduğumuz soğuk iklime uygun ürünler, yazın cildimizi yorabileceği gibi farklı etkilerin de oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu yüzden havaların ısınması ile yaz mevsimine uygun cilt ürünlerini seçmekte fayda var. Sıcak hava ile cilt yapımızın bozulabilme durumlarına karşın jel yapılı, smooth kremleri, maskeleri veya köpük temizleyicileri tercih edebilirsiniz.

Güneş Kremi Kullanın

Zararlı UV ışınları hakkında uzmanlar tarafından elbet öneriler verildiğini duymuşsunuzdur. Cilt kanserine kadar bir sürü hastalığı da beraberinde getiren zararlı UV ışınlarından korunmak; sadece cildiniz için değil, genel sağlığınız için de oldukça önem taşıyor. Öncelikle güneş koruyucu kullanmak için sadece yaz aylarını veya dışarı çıkmayı beklememenizi öneririz. Çünkü güneş ışınlarının dünyayı birazcık daha ısıttığını hissettiğiniz o an bile UV ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalmanız mümkün. Dolayısıyla bahar aylarından itibaren güneş koruyucu ürünleri cilt rutininize ekleyebilir, sıcak yaz günlerinde ise geniş spektrumlu bir koruyucu edinebilirsiniz.

Leke Karşıtı Ürünlerden Yardım Alın

Güneşe karşı hassas bir cildiniz varsa, özellikle yaz aylarında artan cilt lekeleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden güneş koruyucunuzun yanında cilt pigmentasyonunu dengeleyen ürünleri kullanabilir ve böylelikle oluşabilecek lekelerin de önüne geçebilirsiniz. Çünkü sadece güneş kremi kullanmak leke oluşumuna yatkın cilt yapıları için yeterli olmayabilir.

Ferah Etki Yaratan İçerikleri Araştırın

Yazın cildinizi kendine getirmek, ona enerji vermek ve sizin de biraz serinlemeniz için bakım rutininize ferah etkili ürünler ekleyin. Mevcut bakım ürünlerinizi de buzdolabında muhafaza ederek ferah bir etki yaratabilirsiniz. Örneğin; bakım misti, soğutucu maskeler, doğal taşlı masaj aletleri gibi ürünler, bunaltıcı günlerde ferah bir etki hissetmenize yardımcı olabilir.

Göz Çevrenizi Koruyun

Sadece yüzünüze bakım yapmak ne yaz ne de kış mevsiminde yeterli olmayabilir. Özellikle sıcakların iyice hissedildiği yaz aylarında hassas bir deriye sahip olan göz çevrenizi korumanız önemli bir adım olacaktır. Göz çevrenizin yüzünüzdeki en hassas bölge olduğunu hiçbir zaman unutmamanızı tavsiye ederiz. Bu nedenle güneşin en yakıcı olduğu 12.00-15.00 saatleri arasında mutlaka güneş gözlüğü takmayı ilke edinin. Göz çevrenizin güneş ile direkt temasta bulunması durumunda ciddi yanıklara yol açmaması için soğuk press yöntemini de uygulayabilirsiniz. Bunların dışında ise yoğun güneşe maruz kalırsanız soğuk patatesi göz bölgenize koyarak gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

Nemlendirici Maske Yapın

Cildinizi nemli tutmak cilt sağlığının korunmasındaki en önemli uygulamaların arasında yer alıyor. Eğer kuru bir cilde sahip olduğunuzu düşünüyorsanız özellikle yaz mevsiminde cildinizin daha fazla kuruyacağını unutmayın. Bunlara ek olarak nem bombası olarak nitelendirilen yüz maskelerini de rutininize ekleyebilirsiniz. Dolayısıyla kış ayında gerçekleştirdiğiniz nemlendirme işlemini yaz mevsiminde fazlalaştırmak sizin için daha iyi olacaktır. Eğer normal bir cilde sahipseniz de nemlendirme oranı yüksek olan ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bonus: Yaz Meyvelerini Beslenmenize Ekleyin

Cilt bakımı sadece ürünlerle olacak değil ya… Muhteşem yaz meyveleri de cilt bakımınızın bir parçası haline gelebilir. Çünkü kusursuz bir cilde sahip olmak için cilt bakım ürünleri kadar tüketilen besinlerin de önemi büyük. Cildinizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri yaz meyvelerinin desteğiyle sağlayabilirsiniz. Vitamin ve mineraller cildinizin daha esnek bir yapıda olmasına yardımcı olan lezzetli çözümlerdir. Ayrıca cilt hücrelerinde oluşan tahribatı onarmak için de faydalıdır. Taze meyve ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi, vücuda ve aynı zamanda cilde vitaminlerin depolanmasını sağlar.

Su En Önemli Nem Kaynağıdır

Güneşin cilde kaybettirdiği nemi geri kazandırabilen en önemli uygulama su içmektir. Uzmanların önerdiği günlük su tüketim miktarına bağlı kalarak su içmeyi aksatmamanızı ve bu konuya önem vermenizi öneririz. Çünkü su ihtiyacının giderilmemesinden cilt sağlığı da etkilenebiliyor. Dolayısıyla güneşin meydana getirebileceği hasarı en aza indirmek için günde mutlaka en az 2 litre su içmenizi öneririz. Bunların dışında ise mineral içeren sodalar veya ayran gibi içecekleri de günlük beslenmenize dahil edebilirsiniz.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz