Her vitaminin herkes tarafından bilinen belli bir özelliği vardır. Kimi bağışıklık sistemini güçlendirme, kimi cilt sağlığını iyileştirme, kimi kemikleri destekleme gibi özellikleriyle öne çıkar. E vitamini ise bunlar arasında en çok saç ile ilişkilendirilen bir vitamindir. Peki bunun nedeni nedir? Vücuda E vitamini almak saçlara nasıl bir fayda sağlar? E vitamininden daha iyi faydalanmak için neler yapılabilir? Gelin bu ve benzeri sorulara bu yazıda cevap arayalım.

E Vitamini Saça Faydaları

Genel olarak antioksidan özellikleriyle öne çıkan E vitamini, sıklıkla cilt sağlığını iyileştirmede destekçi olduğu gibi uzun yıllardır saçların beslenmesinde ve sağlıklı büyümesinde de önemli rol oynayan bir vitamin olarak kullanılır. Saç tellerini olduğu gibi saç derisini de iyileştiren bu vitaminin genel faydalarını aşağıdaki gibi ele alabiliriz.

  • Saç dökülmesini önleyebilir: 2010 yılında yapılan bir araştırma, E vitamini takviyelerinin saç dökülmesi olan kişilerde saç büyümesini iyileştirdiğini bulmuştur. Bu da vitaminin antioksidan özelliklerinin, saç derisindeki oksidatif stresi azaltarak dökülmeye karşı dirençli hale getirebileceğini düşündürmektedir (1).
  • Saç derisindeki dolaşımı iyileştirebilir: E vitamini, saç sağlığını iyileştirdiği söylenen kan akışını artırabilir. 1999 yılında yapılan bir çalışma; yüksek dozda E vitamininin, tip 1 diyabetli kişilerde gözlere kan akışını artırdığını göstermiştir. Bu etkinin saç derisinde de olabileceğini düşünülmektedir (2).  
  • Saçları nemlendirebilir: E vitamini bakımından zengin avokado yağı gibi yağlar saç derisinde aşırı yağ üretimini engelleyip nem dengesinin korunmasına yardımcı olabilir.

E Vitamini Saç İçin Nasıl Kullanılır?

E Vitamini Bakımından Zengin Diyet

Pek çok vitamin için olduğu gibi E vitaminini de vücuda kazandırmanın en iyi yolu iyi bir beslenmedir. E vitamini bakımından zengin besinler tüketerek saç sağlığınıza dolaylı yoldan katkı sağlayabilirsiniz. Bunun için diyetinize ya da beslenme programınıza eklemeniz gereken, yüksek oranda E vitamini içeren besinler şunlardır:

  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Fındık
  • Zeytinyağı
  • Ayçiçek yağı
  • Ay çekirdeği
  • Badem

E Vitamini Takviyesi

Eğer beslenmenizden yeteri kadar E vitamini alamadığınızı düşünüyorsanız ya da bu besin gruplarına karşı bir hassasiyetiniz varsa, en pratik yöntem E vitamini takviyesi almaktır. Günlük ihityacınızı düzenli olarak karşılamak ve takip etmek için belki de en doğru ve güvenilir yol olan takviyeler, saç sağlığınızı iyileştirmenize katkıda bulunacaktır.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken E vitamini takviyesi almadan önce mutlaka bir doktora danışmaktır. Doktor kontrolünde belirlenen dozda, sürede ve zamanda aldığınız takdirde oluşabilecek risklerin önüne geçmiş olursunuz.

E Vitamini Saç Maskesi

Daha canlı ve güçlü saçlar için tamamen bitkisel ham maddeler ile hazırlayacağınız maske tarifini uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

Uygulanışı:

Avokado ve muzu bir kapın içinde iyice ezin. Diğer malzemeleri de içine ekleyerek iyice karıştırın. Maskeyi parmak uçlarınızla saç derinize yedirerek sürün. Ortalama 20 dk ile 1 saat aralığında saçınızda beklettikten sonra ılık suyla durulayıp şampuanınızla yıkayın.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz