Kolajen Üretimi Nasıl Artırılır?

Kolajen; saç, cilt ve tırnak başta olmak üzere kas, tendon, kemik, eklem ve kıkırdak gibi birçok dokunun yapısında bulunur. Ayrıca cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olabilecek bir proteindir. Yaş ve diğer faktörler kolajen seviyelerini azalttıkça cilt elastikiyetini kaybedebilir ve çizgiler oluşabilir.

Vücudumuz doğal olarak kolajen üretir. Ancak yaşın ilerlemesi, UV ışınlarına maruz kalmak ve sigara içmek gibi faktörler nedeniyle ciltteki kolajen miktarı ve kalitesi azalmaya başlar. Vücudunuzun kolajen üretimini ve cildinizi desteklemenin yollarına gelecek olursak…

Yeterli Miktarda C Vitamini Alın

C vitamini hyalüronik asit sentezi için kritik öneme sahiptir. Yeterli C vitamini almadığımızda vücudumuz hyaluronik asit içeren gıdalardan tam olarak yararlanamaz. Nutrition Journal’da yer alan bir çalışma, hiyalüronik asidin insan vücudundaki kolajen üretimini artırmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

Hyalüronik asit vücutta doğal olarak bulunur ancak yaşlandıkça azalabilir. C vitamini açısından zengin yiyecekler yemek, vücuttaki hyalüronik asit ve kolajen düzeylerini artırabilir. Portakal, kırmızı biber, Brüksel lahanası, brokoli ve çilek gibi yiyecekler, C vitamini açısından zengindir.

Yumurta Akı Yiyin

Yumurta akı kolajendeki en yaygın amino asitlerden biri olan prolin açısından zengindir. Prolin; kolajen sentezi, gücü ve yapısı için önemlidir. Prolinin döngüsel yapısı, kolajen moleküllerinin yapısal dayanıklılığında önemli bir rol oynar. Yumurta akına ek olarak; somon, arpa ve buğday gibi yiyecekler de prolin içerir. Beslenme düzeninizde bu yiyeceklere şans verebilirsiniz.

Yeşil Çay

Antioksidan Yönünden Zengin Beslenin

Antioksidanlar, vücudu serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olur. Vücutta yeterli antioksidan olmadığında oksidatif stres, kolajen yıkımına ve kırışıklık oluşumuna neden olabilir.

Antioksidanlar, kolajen üretimini teşvik ederek cildin korunmasına ve gençleşmesine yardımcı olabilir. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine’da yer alan araştırmaya göre, aşağıdaki yiyecek ve içeceklerdeki antioksidanlar, cilde iyi gelebiliyor:

  • Yaban mersini
  • Yeşil çay
  • Dut özü
  • Nar özü
  • Tarçın
aloe vera

Bitkisel İçeriklerden Yararlanın

Giseng: Panax giseng’i birçok araştırmaya konu olan bir bitki olarak dikkat çekiyor. Journal of Ethnopharmacology’de yer alan bir çalışma, panax ginseng’inin kolajen üretimini teşvik ettiğini belirtiyor. Ginseng takviyesi aldığınızda veya ginseng içeren çay içtiğinizde kan dolaşımınıza salınan antioksidanlar, sağlıklı hücreleri koruyabilir ve parlak bir cilde katkıda bulunabilir.

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Korean Panax Ginseng 60 Kapsül

Aloe Vera: Bu bitkinin yıllardır cilt bakım rutinlerinde yer aldığı biliniyor. Artık bakım rutininize eklemeniz için bir sebep daha var. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology’de yer verilen bir araştırmada; aloe sterol adı verilen aloe vera jeli özü alan katılımcıların, 8 hafta sonra daha az derin kırışıklıklara sahip olduğu, hyalüronik asit ve kolajen seviyelerinin ise neredeyse iki katına çıktığı fark edildi. Araştırmacılar, aloe veranın cilde fayda sağlayan hücrelerin büyümesine katkıda bulunduğu sonucuna varıyor.

Kolajen Takviyesi

Kolajen Takviyelerine Şans Verin

Kolajen ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, güvenilir kolajen takviyelerine şans verebilirsiniz. International Journal of Dermatology’de yer alan bir inceleme, 90 gün boyunca hidrolize kolajen takviyesi almanın; kırışıklıkları azaltabileceği, cilt elastikiyetini ve nemini iyileştirebileceği sonucuna varıyor. Vücuda hidrolize kolajen kazandıran, hyalüronik asit ve C vitamini içeriklerle zenginleştirilmiş kolajen takviyeleri size bu anlamda yardımcı olabilir.

Takviye Önerisi: Nature’s Supreme Beauty Collagen Powder 120 Gr

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz