kusburnu-cayinin-faydalari-nelerdir

Kafelerde çeşit çeşit bitki çayları arasından seçim yapmakta zorlanıyorsanız geleneksel takılın, kuşburnu çayı isteyin. Neden mi? Çünkü kuşburnu çayı yaygın isminin arkasına gizlenmiş ve muhtemelen daha önce duymamış olduğunuz dev faydalara sahip.

Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme trendi çeşitli bitki çaylarını hayatımıza katsa da eski, tanıdık ve lezzetli kuşburnu hepimizin evinde mutlaka olmalı. Çünkü kuşburnu çayının faydaları genel sağlık açısından büyük önem taşıyor ve kabul edelim her yiyeceğin yanına giden çok hoş bir aroması var.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Yabani bir gül çeşidinin tohumu olan kuşburnu, göz alıcı iri iri kırmızı taneleri ile bir dönem masaüstü planınız olmuş olabilir. Bilimsel adı Rosa Canina’dır ve gülgiller ailesine ait bir bitkidir. Pembe birkaç yapraktan oluşan çiçeklerinin altında çay yaptığımız iri tohumları bulunur. Kuşburnu sadece çay olarak değil, kuşburnu marmelatı ve reçeli olarak da karşımızı çıkıyor. Ayrıca kozmetik ürünlerde de besin değerleri ve antioksidan özelliği dolayısıyla kullanılıyor. Medikal alanda da bu meyveden yararlanılıyor.

kusburnu-cayinin-faydalari-nelerdir

Kuşburnu çayı, en irisi bir çeri domates büyüklüğünde olan kuşburnu meyvelerinin kurutulması ve su içerisinde kaynatılması ile yapılır. Birazdan sayacağımız faydalarını okudukça kendinize kuşburnu demlemek isteyebileceğinizi düşünüyoruz ancak eğer ilaç kullanıyorsanız, hamileyseniz ya da emzirme dönemindeyseniz her bitki çayında olduğu gibi öncelikle doktorunuza danışmanızı öneririz.

C Vitamini Deposu Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu çayı içerdiği mikro besinler, antioksidanlar ve flavonoidler bakımından oldukça değerlidir. Bağışıklık sistemi, kronik ağrılar, kalp, kanser, cilt ve sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklara iyi gelebilmektedir. En bilinen özelliği ise içerisindeki yüksek c vitamini miktarıdır. Bu sebeple kışın sık sık kuşburnu çayı içmeniz için bir sebebiniz daha ar demektir.

Şimdi kuşburnu çayının faydalarını sizler için listeliyoruz:

1. Yüksek Antioksidan İçeriği

kusburnu-cayinin-faydalari-nelerdir

Kuşburnu bitkisi içerisinde c vitamini ve flavonoidlerden bolca bulundurmaktadır. Bu iki besin antioksidan özelliği taşır. Antioksidanlar vücutta oksidatif stres ile zarar gören ya da bu etkiden zarar görebilecek hücreleri korur ve bu etkiyi yok eder. Oksidatif etkiye bağlı gelişebilen, kalp krizi, artrit ve kanser gibi önemli hastalıkların oluşumunu engelleyebilirler.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirici İçeriği

Maryland Üniversitesini Tıp Merkezi’nin araştırmalarına göre yüksek miktarlarda c vitamini alımı soğuk algınlığı şiddetini ve frekansını azaltır. C vitamini açısından en önemli çaylardan olan kuşburnu çayını sıklıkla tüketmek soğuk algınlığı riskini azaltabilir.

Aynı zamanda kuşburnu çayı a vitamini açısından da önemli bir kaynaktır. A vitamini de tıpkı c vitamini gibi bağışıklık sistemi üzerinde pozitif etkilere sahiptir. Vitamin A, bakteriyal ve viral enfeksiyonların engellenmesine ya da varsa vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

3. Kardiyovasküler Sistemi Güçlendirebilir

Birçok araştırma, kuşburnunda bulunan likopenlerin kardiyovasküler rahatsızlıkların oluşumunu engelleyebildiğini göstermektedir. Ayrıca polifenolik bileşenlerin kalp krizi riskini azalttığı görülmüştür. (1)

4. İnflamasyonu Azaltabilir

kusburnu-cayinin-faydalari-nelerdir

Romatoid artrit ve osteoartrit üzerinde yapılan çalışmalar, kuşburnunun mobiliteyi yükselttiği inflamasyonu azalttığı görülmüştür. Bunlar kuşburnunun ödemli dokularda oksidatif stresi azalttığını ve yaşam kalitesini arttırdığını da göstermektedir.

5. Analjezik, Ağrı Kesici Görev Görebilir

Kuşburnunda bulunan kartenoid ve flavonoidler analjezik özelliktedirler bu da kuşburnu çayına ağrı kesici bir özellik katar.

6. Cilt Sağlığına Katkıda Bulunabilir

Birçok kişi medikal ve kozmetik ürünlerde de farkında olmadan kuşburnu içeriğinden faydalanmaktadır. Antioksidan etkisi ile cilt sağlığını dengeler ve destekler. Hücreler üzerindeki yaşlılık etkilerini azaltır, kuru ve yıpranmış cildin iyileşmesine katkıda bulunur, ödem, sivilce, egzama gibi sorunlara iyi gelebilir.

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz