sirke ile temizlik nasıl yapılır

Sirkeyi sayısız yerde kullanabilir ve hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz! Ekşi tadıyla salatalara oldukça yakışan sirke, genel sağlığa faydaları ile de diyetisyenlerin sık sık önerdiği soslardan bir tanesidir.

Reklam

Elma sirkesi ya da üzüm sirkesi ile aldığınız meyve ve sebzeleri yıkamak ve sirkeli suda bekletmek de üzerlerindeki bakterileri azaltmak için harika bir seçenek.

Son yıllarda evde sirkeli karışımlar ile sivilce ve diş problemlerinin önüne geçmek için uğraşanlar da oldukça fazla. Kısacası sirke birçok farklı alanda birçok mucizevi yarara sahip asit oranı yüksek bir fermente meyve suyudur.

Bugün sizlere kısa kısa ama oldukça enteresan olan sirkenin faydaları ve kullanım alanları hakkında bilgiler vereceğiz.

Sirke Nedir?

Elma sirkesi ve üzüm sirkesi en popüler sirke çeşitleri olsa da birçok meyvenin sirkesi üretilmektedir. Hatta pirinç sirkesi bile bulunmaktadır. Hindistan cevizi sirkesi pek alışık olmadığınız, vegan ürün satan marketlerde bulabileceğiniz bir çeşididir. Çilek, hurma, kayısı, ayva gibi ürünlerden de sirke üretilir ve balzamik sirke de sıkça tüketilir.

Evde sirke ile pretik yöntemler.

Sirke, salata ve yemeklere sos olarak katılan fermente içeceklerin mayalanması ile elde edilen asetik asit oranı yüksek olan bir çözeltidir.

Sirkeyi kısaca ekşi meyve suyu gibi düşünebilirsiniz. Bu lezzetli ekşi sosun birçok biyolojik yararı olduğu bilinmektedir. Bunlardan bazıları:

  • Sirke patojenleri ve bakterileri öldürebilir (1),
  • Coli gibi yiyeceklerde bozulmalara sebep olan bakterileri engelleyebilir (2),
  • Akneye direkt uygulandığında akne gelişimini engelleyebilir ancak bu konuda daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır,
  • Beyaz ekmek yedikten sonra yükselen kan şekerini %34 oranında düşürebildiğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır (3),
  • Tokluk hissini arttırabilir (4).

Sirkenin faydaları konusunda yapılan çalışmalar devam ederken biz de size sirke ile uygulayabileceğiniz pratik yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.

Sirke ile Neler Yapabilirsiniz?

Sirke ile evde temizlik yapabilirsiniz, sivilcelerinizin yatışmasına yardımcı olabilirsiniz, meyve ve sebzelerinizdeki kimyasalların azalmasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle konu temizlikte pratik bilgiler olduğunda annelerimizin kullandığı sirkenin bu faydalarına siz de şaşıracaksınız!

1. Sirke ile Halı Lekesi Çıkarma

Evde sirke ile pretik yöntemler.

“Sirke ile halı lekesi çıkar mı?” demeyin! Sirkeli leke çıkarıcı tarifi paylaşıyoruz:

  • 1 tatlı kaşığı damıtılmış beyaz sirke
  • 1 tatlı kaşığı sıvı deterjan
  • 2 su bardağı sıcak su
  • 1 yumuşak bez ya da havlu
  • Kurutucu ya da fön makinesi

Bu karışımı hazırladıktan sonra lekeye direkt olarak uygulayın ve yüzeyi yumuşak hareketlerle temizleyin.

2. Sirke ile Siğil Temizleme

Tıpkı sivilcede olduğu gibi sirkenin siğillerin giderilmesinde de yardımcı olabileceği düşünülüyor. Akşam yatmadan önce bir pamuğu elma sirkesine batırıp siğilin üzerine bant ile yapıştırın ve bunu 1 hafta boyunca tekrarlayın. Bir irritasyon oluşursa durumu cilt doktoruna danışın.

3. Deodorant Olarak Sirke Kullanın

Evde sirke ile pretik yöntemler.

Bazı kişiler kozmetik ürünlerinin kimyasal yapısından rahatsızlık duydukları için damıtılmış sirkeyi deodorant olarak kullanmayı tercih ediyor.

4. Evcil Hayvanların Pire Problemine Karşı

Pire özellikle kedi ve köpek besleyen kişilerin sıkça karşılaştığı bir durumdur. Evcil hayvanınıza biraz su ve sirkeyi bir kapta karıştırıp tüylerine bir miktar püskürttüğünüz takdirde pirelerin sevmeyeceği bir ortam yaratabilirsiniz. Bu denemenin hayvanınızın tüylerine zarar verdiğini düşünüyorsanız durumu veterinere danışabilirsiniz.

5. Paslanmaz Çelik Mutfak Aletlerinizi Temizler

Paslanmaz çelik mutfak aletlerinizi temizlerken sirkeden yardım alabilirsiniz. Yumuşak bir bez üzerine sirke dökün ve önce aletin küçük bir kısmında sirkeyi deneyin. Herhangi bir bozulma olmuyor ise tamamen sirke ile temizliği tamamlayabilirsiniz. Yıkadığınız aletin kirini arındırdıktan sonra sudan geçirin.

6. Sirke ile Buzdolabı Temizleme

Buzdolabınızın iç yüzeyinde de deterjan kullanmak istemiyorsanız sirke kullanabilirsiniz. Sirkeli su ile buzdolabı silmek koku problemini de azaltır. Eğer buzdolabındaki kötü kokudan tamamen kurtulmak istiyorsanız 1 bardak dolusu elma sirkesini ağzı açık bir şekilde buzdolabınızda 2 gün boyunca bekletin.

7. Sirke ile Şarap Lekesi Temizleme

Şarap lekesi en zor lekelerden bir tanesidir. Pamuklu kumaşlardan oldukça zor çıkar ve pamuklu kumaşlar yapı olarak çok fazla çitilemeye de gelmeyen kumaşlardır. Şarap lekesini sirke ile temizlemek için bir sünger üzerine sirke dökün ve doğrudan süngeri lekeye uygulayın. Lekeyi hafiflettikten sonra ürünün yıkama talimatlarına göre tekrar ürünü yıkayın.

8. Sebze ve Meyvelerinizi Temizleyin

Evde sirke ile pretik yöntemler.

Yiyecekler üzerinde maalesef oldukça fazla miktarda kimyasal madde var. Bu maddelerin ve bakterilerin temizlenmesi için meyve ve sebzelerinizi 3 su bardağı suya 1 su bardağı sirke olacak şekilde sirkeli suda 20-25 dakika bekletebilirsiniz.

9. Yumurtalarınızı Daha İyi Haşlayabilirsiniz!

Yumurtalarınızı kaynatmak ya da haşlamak için kullandığınız suya sirke eklediğiniz takdirde yumurtalarınız daha hızlı sertleşir. Ayrıca sirke kaynatma anında yumurtalarınızın çatlamasını da önler.

10. Sirke ile Dişlerinizi Beyazlatın

Evde sirke ile pratik bilgiler yazımızın son maddesine geldik. Dişlerinizin daha beyaz bir görünüm kazanması için de sirkeden faydalanabilirsiniz.

Reklam

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz