göbek eritme yalanları bunlara inanmayın!

Konu kilo vermek olduğunda, genellikle internetteki bilgilere, sosyal medyada okuduklarımıza ve çevremizdeki insanlara güveniyoruz. Farklı kaynaklardan zayıflama önerileri bulmak kolaydır, ancak hangisinin doğru ve hangisinin söylenti olduğuna karar vermek zor olabilir. Birbiriyle çelişen ve aynı anda hem mantıklı hem de saçma görünen birçok inanış bulunmaktadır. İşte göbek eritme ile ilgili bazı efsaneler:

Göbek Eritme Hakkında Doğru Bilinen Gerçekler

1. Kilonuz Ne kadar Azsa, O Kadar Sağlıklısınız

Tartıdaki sayı sizi tanımlayamaz ve ne kadar sağlıklı olduğunuzu her zaman yansıtmaz. Hızlı kilo verme sürecindeki amaç, tartıda gördüğünüz sayıyı düşürmek için çalışmaktan daha fazlası olmalıdır. Düzenli olarak sağlıklı beslenip egzersiz yapıyorsanız, kas kütlesindeki artıştan dolayı küçük bir kilo artışı yaşayabilirsiniz. Everyday Health’e göre, kas yağdan daha yoğundur ve vücutta daha az yer kaplar. Bu, yağ kaybedebileceğiniz ve kas kazanabileceğiniz anlamına gelir. Dolayısıyla aynı ağırlığı korurken daha zayıf görünebilirsiniz.

2. Bazı Yiyecek Gruplarını Tüketmeyi Kesmelisiniz

karbonhidrat-kesmek

Karbonhidratlar, vücudumuzun çalışması için ihtiyaç duyduğu temel besinlerden biridir. Mayo Clinic, vücuda enerji sağladıklarından, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğinden ve aslında kilo kontrolü için gerekli olduklarından bahseder (1). Karbonhidratlar sadece ekmek değil, meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere birçok farklı gıdada bulunur. Dolayısıyla, karbonhidratlardan tamamen kurtulmayı seçmek, kilo verme süreci için gerçekçi değildir. İsteklerinize cevap vermek için ara sıra bir dilim pizza ve bir dilim kek yiyin, ancak zayıflamaya çalışırken makro besin gruplarını tamamen kesmeyin. Muhtemelen, kendinizi çok fazla kısıtlayacaksınız, bu da daha sonra aşırı yemek yemenize yol açacaktır.

3. Kardiyo Göbek Yağları İçin Kilit Noktadır

Birçok insan kardiyonun kilo verme yöntemleri arasında en iyisi olduğu fikrine sahiptir. Kardiyovasküler aktiviteyi arttırmak önemli olmakla birlikte, kas inşa etmenize yardımcı olmak için kuvvet antrenmanı egzersizlerini rutininize dahil etmek de aynı derecede önemlidir. Uzmanlar, ağırlık egzersizlerinin vücutta güçlü bağ dokusu ve tendonlar oluşturmaya yardımcı olduğunu, günlük aktiviteleri gerçekleştirmenize destek olduğunu, kemik yoğunluğunu artırdığını ve yağsız kas oluşturduğunu söylüyor. Kilo vermek için egzersiz yaparken, kas oluşturmak ve daha fazla yağ yakmak için rutininize hem kardiyo hem de güç egzersizleri dahil ettiğinizden emin olun.

4. Günde Sadece Üç Öğün Yemek Yemelisiniz

gunde-uc-ogun

Göbek eritmek ve zayıflamak için günde kaç öğün yemek yemeniz gerektiği her zaman değişebilir. Bazıları günde sadece üç öğün tüketmenizi söylerken, bazıları 3 ana ve 3 ara öğün tüketmenin en iyi olduğunu söyler. Ancak WebMD’ye göre, uzmanlar bunun günde kaç kez yediğinizle değil, tükettiğiniz kalori miktarıyla ilgili olduğunu söylüyor (2). Ne kadar isterseniz yiyebilirsiniz, ama gün boyunca belirlediğiniz miktarın ötesine geçmemeye dikkat etmelisiniz.

5. Kilonuz Sadece Uyguladığınız Diyet ve Yaptığınız Egzersizle İlgilidir

göbek eritme yalanları bunlara inanmayın!

Birçok insan kilo kaybının sadece yenilen yemek ve yapılan egzersiz ile ilgili olduğunu düşünür, ancak bu doğru değildir. Kontrol edemediğiniz bir faktör daha vardır: genetik! WebMD, bazı genetik özelliklerin obezite olasılığını % 20 ila % 30 oranında artırdığını açıklıyor. Uyguladığınız diyet listesi ve fiziksel aktivitenizin seviyesi hala çok önemlidir, ancak ailenizin size sağladıkları metabolizmanız üzerinde kesinlikle önemli bir rol oynar. Ayrıca uykusuzluk da, kilo verme çabalarınıza zarar verebilir. Uzmanlar, uyku yoksunluğunun şekerli ve yağlı yiyecekler için iştahınızı artırabilecek stres hormonu olan kortizolde bir artışa neden olduğunu söylüyor. Kilo vermeye çalışıyorsanız, tam olarak istediğiniz şey bu değildir, çünkü hepimiz şiddetli krizlerin üstesinden gelmenin ne kadar zor olabileceğini biliyoruz.

Neyse ki, uyku süresi belli bir dereceye kadar kontrol edebileceğiniz bir şeydir. İnternette gezinmeyi ve televizyon izlemeyi bırakarak uykunuzun kalitesini ve süresini artırabilirsiniz, eğer göbeğinizden kurtulmak istiyorsanız kesinlikle buna değer!

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz