reiki

Reiki Nedir?

Reiki, bir Japon enerji iyileştirme tekniğidir. Usui reiki olarak da bilinen, günümüzde dünya çapında baskın olan reiki formu, 20. yüzyılın başlarında Dr. Mikao Usui tarafından yaratılmıştır. Reiki tamamlayıcı veya alternatif bir sağlık yaklaşımıdır. Reiki hastalıkları doğrudan tedavi etmez, bunun yerine semptomları yönetmek ve genel iyi oluş halini korumak için bir yol olarak kullanılır.(1) Bir reiki seansı sırasında uygulayıcı, iyileşmenizi ve iyi hissetmeniz için ellerini doğrudan sizin üzerinize yerleştirir. Yaygın inanç, uygulayıcının bu şekilde vücudunuzun doğal şifa yeteneklerini harekete geçirebildiği yönündedir.

Reiki Yararları Nelerdir?

1.Reiki Ağrı, Anksiyete ve Yorgunluğu Giderir

reiki-anksiyete

Her ne kadar daha fazla çalışma yapılması gerekse de, bugüne kadar yapılan çeşitli araştırmalar reikinin ağrıyı ve anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Reiki aynı zamanda yorgunluğun azaltılmasına da yardımcı olabilir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, düzenli tıbbi bakımın yanı sıra reiki alan kanser hastalarının daha düşük ağrı, anksiyete ve yorgunluk düzeylerine sahip oldukları bulunmuştur. Bu seviyeler, sadece tıbbi bakım alan kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük gözlenmiştir. 2015 yılında gerçekleştirilen başka bir çalışmada, araştırmacılar reikinin sezaryen doğumu takiben kadınlara olan etkilerini incelediler. Araştırmanın sonucunda reikinin sezaryen doğumdan 1-2 gün sonra ağrı ve anksiyete düzeylerini ve derecede azalttığını bulmuşlardır.(1) Analjezik ağrı kesici ihtiyacı ve sayısı reiki sonrası azalmıştır. Ayrıca reikinin kan basıncı veya nabız hızı üzerinde bir etkisi yoktur. 2018 tarihli bir çalışmada, bel fıtığı olan insanlarda sırt ağrısını hafifletmek için reiki ile tedavi ve fizyoterapinin etkisi karşılaştırılmıştır. Her iki tedavinin de ağrının giderilmesinde eşit derecede etkili olduğu bulunmuştur, fakat reiki daha maz maliyetlidir ve bazı durumlarda daha hızlı sonuç verdiği görülmüştür.

2.Reiki Depresyonu Tedavi Eder

Reiki depresyonu hafifletmek için uygulanan tedavi planının bir parçası olarak kullanılabilir. 2010 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar reikinin ağrı, depresyon veya anksiyete problemleri olan yaşlı yetişkinler üzerindeki etkilerini incelediler. Katılımcıların fiziksel semptomlarını ve ruh hallerini reikinin desteğiyle düzelttiği görülmüştür. Ayrıca, reiki uygulaması sonrası daha fazla rahatlık hissi, artan merak duygusu ve gelişmiş öz bakım seviyelerine sahip olmuşlardır.

3.Reiki Yaşam Kalitesini Artırır

reiki-yasam-kalitesi

Reikinin olumlu yararları genel iyi oluş halinizi koruyabilir ve bunu arttırmanıza yardımcı olabilir. Araştırmacılar 2016 yılında yapılan bir çalışmada, reikinin kanserli kadınlar için yaşam kalitesini iyileştirmede yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Reiki tedavisi alan kadınlar, uyku düzeni, özgüven seviyesi ve depresyon düzeylerinde iyileşmeler göstermişlerdir. Ayrıca daha sakin hissettiklerini ve rahatlama hissi oluştuğunu belirtmişlerdir.

4.Reiki Ruh Halini İyileştirir

Reiki eğitimi, anksiyete ve depresyondan kurtulmanıza yardımcı olarak ruh halinizi iyileştirmeye katkı sağlayabilir. 2011 yılında yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, reiki alan kişiler reiki almayanlara kıyasla daha iyi hissettiklerini belirtmişlerdir. İki ila sekiz haftalık bir süre boyunca altı defa 30 dakikalık oturumlarda bulunan katılımcıların duygu durumlarında iyileşme gözlenmiştir.

5.Reiki Bazı Semptomları ve Olumsuz Durumları İyileştirebilir

reiki-olumsuz-durumlari-iyilestirir

Reiki ayrıca aşağıda belirtilen durumları tedavi etmek için de kullanılabilir:

  • baş ağrısı
  • gerginlik
  • uykusuzluk hastalığı
  • mide bulantısı

Reiki ile meydana gelen gevşeme tepkisi bu semptomlara fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, bu semptom ve durumların tedavisi için reikinin etkinliğini belirlemek üzere daha spesifik araştırmalara ihtiyaç vardır.

Reikinin Yan Etkisi Var Mı?

Reiki zararları olmayan bir yöntemdir. Reikinin non-invaziv ve güvenli olduğu düşünülür, bilinen zararlı bir yan etkisi yoktur. Fakat geçmişte travma geçirmiş biri için, sessiz bir odada sessizce uzanırken yakınında birinin olması rahatsız edici olabilir. Ayrıca reiki enerji gönderme prensiplerine odaklanır ve doktor onaylı herhangi bir tedavi planının yerini almaz.(2)

Reiki Nasıl Yapılır?

reiki-uygulama

Tipik bir reiki seansı 20 ila 90 dakika arasında sürer. İlk randevunuzda, reiki başlangıç sürecinden önce reiki uygulayıcınızla buluşursunuz. Süreciniz, beklentileriniz veya niyetleriniz hakkında kısa bir tanıtım toplantısı yapar veya sohbet edersiniz. Uygulayıcınıza, sahip olduğunuz ve bilmesini istediğiniz semptomlarınız hakkında ya da özellikle odaklanmak istediğiniz yerler hakkında bilgi verirsiniz. Ayrıca uygulayıcı kişiye dokunmaya karşı duyarlı olan veya herhangi bir yaralanma bulunan bölgeler hakkında açıklama yaparsınız.

Sonrasında size bir tedavi masasına ya da mat üzerine uzanma talimatı verilecektir. Bu esnada genellikle arka planda yumuşak, rahatlatıcı bir müzik çalar. Reiki müzikleri çalarken çoğunlukla oturum sırasında hiç konuşulmaz, ancak daha rahat hissetmeniz için yaşadığınız şeyleri paylaşmanız gereken bir durum varsa, uygulayıcınıza bilgi vermekten çekinmemelisiniz.

Reiki uzmanı ellerini vücudunuzun etrafında hareket ettirir. Size hafifçe dokunabilir ya da ellerini vücudunun hemen üstünde tutabilir. Bunu yaparken vücudunuzda ısı veya karıncalanma gibi duyumlar yaşayabilirsiniz. Bazı insanlar renkler veya çeşitli resimler gibi bazı görseller gördüğünü veya anılarının canlandığını belirtmektedir. Bunlara çok fazla anlam yüklemeden geçip gitmesine izin verin. Reiki terapi seanslarına devam ettikçe deneyimleriniz daha da derinleşebilir.

Reiki Seansına Nasıl Hazırlanır?

Temiz, gevşek, rahat giysiler giyin. Pamuk, keten veya ipek gibi doğal kumaşlar giymek isteyebilirsiniz. Ayakkabılarınızı, takılarınızı ve gözlüklerinizi seansınızdan önce çıkarın ve telefonunuzu kapalı tutun veya uzakta tutun.

Reiki Seansından Sonra Ne Olması Beklenir?

reiki-sonrasi

Reiki deneyimleri sonrası bol su için. Bazı insanlar sakin, huzurlu veya enerjik hissedebilirler. Ayrıca yorgun hissetme ihtimaliniz de bulunmaktadır.

Son olarak herhangi bir tıbbi duruma yardımcı olmak için reiki kullanmayı düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın. Reikinin tamamlayıcı bir tedavi olduğunu ve geleneksel bir tedavi planının yanında kullanılması gerektiğini unutmayın.

1 Yorum

  1. I’ve been reading a lot about reiki for quite some time now and it amazes me every time I do. I always have additional knowledge about it and it makes me more curious. Thank you so much for sharing this. Keep it up!

YORUM YAZ:

Yorum bırak!
Lütfen adınızı giriniz